Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co je levné, bude ještě levnější…

Co je levné, bude ještě levnější…

31.3.2011 9:48
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Finanční trhy mají pověst navýsost racionálního prostředí, kde pro emoce prostě a jednoduše není místo. Nic však není realitě vzdálené více. Makléři a bankéři jsou v mnoha ohledech větší panikáři, než průměrný občan a o jejich pověrčivosti by se daly vyprávět příběhy. Velká většina z nich vytrvale věří na „lednový efekt“, Mikulášský růst trhu (angl. „Santa Claus rally“) nebo vánoční zdobení výloh (angl. „Window dressing“). Nadcházející období dubna a května nepochybně – jako ostatně každý rok – oživí pořekadlo „sell in May and go away“.

Uvedené sousloví radí investorům prodat alespoň část svých akcií před či v průběhu měsíce května a utržené peníze uložit na dluhopisovém nebo peněžním trhu. Tam by měly lenošit nějakých šest měsíců a zpátky do akciového trhu by se měly vrátit až v listopadu. Zní to sice stejně důvěryhodně jako věštění z kávové sedliny, ale empirická data tuto tržní „pověru“ do značné míry potvrzují. Je totiž spolehlivě prokázáno, že výnosy akciového trhu v období května až října jsou v mnoha zemích systematicky nižší, než krátkodobá (z definice bezriziková) úroková míra. To sice staví na hlavu teorii efektivních trhů, která nic takového nepřipouští, ale svět je často barevnější, než si akademici myslí. Mnoho investorů má navíc stále v živé paměti události 6. května loňského roku, kdy hlavní americké akciové indexy v řádu několika málo minut oslabily o téměř 10%, aby se stejně rychle vrátily zpátky. Podle oficiálního vyšetřování šlo sice o chybně vložené pokyny na prodej futures kontraktů, trhu to však nevysvětlíte a pro mnoho jeho účastníků je to jen další potvrzení výše uvedené hypotézy.

Bez ohledu na popsaný „květnový efekt“ přineslo toto úterý informaci, která by neměla zapadnout v zapomnění. Podle Financial Times se zákonodárci amerického státu Utah rozhodli umožnit obyvatelům města Salt Lake City platit zlatými a stříbrnými mincemi s ražbou bizona a orla. To sice samo o sobě ještě neznamená proklamovaný návrat ke zlatému standardu, ale je to jedna z prvních indikací, že uvolněná měnová politika centrální banky Fed není přijímána jednoznačně.

Poslední zajímavostí nedávných dní je situace kolem akcií firmy vlastnící jadernou elektrárnu Fukushima Dai-Ichi, Tokyo Electric Power Company. Její akcie se po informacích o problémech v elektárně sesunuly z hladiny téměř 2,200 jenů na necelých osm set. Po více či méně zmatečných zprávách o vyřešení problémů vystoupaly na 1180 jenů, aby se po potvrzeném úniku radioaktivity sesunuly opět na necelých osm set. Včerejšek přinesl zatím oficiálně nekomentované drby o znárodnění celé firmy – cena je 566 jenů. A pak, že nakupovat levně se vyplatí…
 
Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi LN


Váš názor
  • Jen klid
    31.3.2011 10:14

    Zlaté a stříbrné mince vždycky legálním platidlem byly a jsou, na to nebyl potřeba žádný nový zákon. Pochopitelně cena mince "s ražbou orla" je mnohem vyšší než je její nominální hodnota, takže v obchodě s nimi bude platit jenom blázen. (A pokud bude přijmuta za skutečnou cenu, nastává problém daně ze zisku.) Takže víceméně pouhý výkřik do tmy, že Fed by se měl krotit.
    Dan
Aktuální komentáře
22.10.2018
6:21Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Hasbro Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
12:45Halliburton Co (09/18 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/18 Q3)