Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Situace na úvěrovém trhu se zlepšuje i díky nízkým sazbám; eurozóna čelí výrazně zvýšeným rizikům

Tomšík (ČNB): Situace na úvěrovém trhu se zlepšuje i díky nízkým sazbám; eurozóna čelí výrazně zvýšeným rizikům

31.03.2011 11:27, aktualizováno: 31.3. 11:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká národní banka přispěla rekordně nízkými sazbami, které drží již od loňského května, ke stabilizaci rizik v bankovním sektoru a ke zlepšení situace na úvěrovém trhu, uvedl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík při včerejším vystoupení na setkání firem Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na trhu nemovitostí však podle Tomšíka stále panuje zvýšená nejistota a eurozóna podle něho v současnosti čelí výrazně zvýšeným rizikům.

„Aktuální data dále potvrzují tendenci ke změně trendu na úvěrovém trhu směrem k mírnému růstu celkového stavu úvěrů,“ řekl Vladimír Tomšík ve včerejší prezentaci, kterou dnes ČNB zveřejnila. Za růstem úvěrů poskytovaných domácnostem stojí podle viceguvernéra ČNB především růst úvěrů na bydlení. „Náznak stabilizace trhu úvěrů na bydlení ukazuje po delší době opět rostoucí objem nově poskytnutých úvěrů a klesající klientské úrokové sazby,“ dodal.


V meziročním srovnání sice pokles cen bytů pokračoval i v roce 2010, ale v roce 2011 budou již podle Tomšíka tyto ceny pravděpodobně stagnovat. „Relativně nízké výnosy z nájemného ve srovnání s alternativními příležitostmi však nadále poukazují na potenciální riziko dalších cenových poklesů,“ varoval člen bankovní rady ČNB.

CNB2.jpg

Pozitivní zprávou pro české banky je fakt, že dochází ke zlepšení kvality úvěrů, což snižuje nutnost tvorby rezerv na odpis špatných půjček. „Podíl úvěrů v selhání se v posledních měsících stabilizoval v segmentu nefinančních podniků, v segmentu domácností zatím pokračuje mírný růst,“ rozkryl statistiky Vladimír Tomšík. Příznivý obrat v dynamice úvěrového rizika dále naznačují také klesající meziroční tempa růstu úvěrů v selhání a k nim vykazovaných opravných položek.

V posledních třech letech rostly kvůli poklesu ekonomické aktivity a souvisejícímu nárůstu nezaměstnanosti úvěry v selhání ve všech zemích Evropské unie. Kam se z tohoto pohledu v rámci Evropy řadí Česká republika? „Podíl úvěrů v selhání je v ČR relativně vyšší ve srovnání se zeměmi eurozóny, ale nižší oproti sousedním nečlenským zemím,“ uvedl včera viceguvernér ČNB.

CNB3.jpg

Se zhoršenou situací na trhu úvěrů přitom v nedávné minulosti bankám pomáhala i měnová politika České národní banky a stabilní makroekonomické prostředí. „V roce 2010 byly negativní dopady nárůstu kreditního rizika částečně tlumeny příznivým vývojem úrokových sazeb umožňujícím pokles klientských sazeb z úvěrů na bydlení a úvěrů podnikům,“ vysvětlil Tomšík a doprovodil svá slova následujícím grafem.

cnb1.jpg

Eurozóna sice v současnosti zažívá částečné oživení ekonomiky, podle viceguvernéra ČNB však rizika pro finanční stabilitu zvýšená. „Hrozbou je vznik nepříznivé smyčky mezi fiskálními nerovnováhami, hospodářským růstem a finančním sektorem,“ upozornil včera Tomšíka a dodal, že přetrvávají obavy ohledně schopnosti bank získat v dalších letech dostatek tržních zdrojů k financování svých aktivit. Dále podle něho existuje nejistota ohledně zdraví některých bank. Tuto situaci by však mělo vyjasnit provedení nových celoevropských zátěžových testů EBA, které budou zveřejněny v létě 2011.

(Zdroj: ČNB)

Napadají Vás další dotazy pro viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka? Ve středu 13. dubna 2011 budete mít možnost zeptat se jej přímo v rámci online rozhovoru na Patria.cz.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q