Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke (Fed): Je

Bernanke (Fed): Je "frustrující", jak ekonomika USA oslabuje, ve druhém pololetí ale zrychlí

08.06.2011 8:21, aktualizováno: 8.6. 10:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká ekonomika zpomaluje a horší je i situace na tamním trhu práce. Na konferenci v Atlantě to v úterý připustil šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Situace by se ale podle něj měla zlepšit ve druhém letošním pololetí. Kurz dolaru i akciové indexy po jeho slovech zamířily dolů, neboť trh slova šéfa Fedu vnímá jako potvrzení, že základní úrokové sazby zůstanou ve Spojených státech ještě dlouho blízko nuly.

„Ekonomika operuje stále hluboko pod svým potenciálem, proto potřebujeme akomodační monetární politiku,“ Fed ale také „přijme jakékoliv kroky nutné pro udržení inflace pod kontrolou“, uvedl Bernanke a dodal: „Zdá se, že ekonomické oživení postupuje mírným tempem, u jednotlivých sektorů však není rozloženo rovnoměrně a jeho pomalá rychlost znamená frustraci pro milióny nezaměstnaných.“

Zatím podle šéfa Fedu není patrno mnoho známek, že se inflace stává širším problémem, Fed ale musí „zůstat ostražitý, aby udržel těžce získanou důvěru v udržení cenové stability“. Pokud dojde ke stabilizaci cen komodit, rostoucí tlaky na růst cen pominou a současný růst inflace bude jen přechodný. Stabilní dlouhodobá inflační očekávání a omezená poptávka po práci inflační tlaky podle Bernankeho omezují.

Poslední data z trhu práce ukazují na „ztrátu setrvačnosti“ a domácnosti čelí významným problémům ve formě vyšších cen potravin a energií, klesajících cen nemovitostí a vysoké nezaměstnanosti. Jako brzda působí i zmenšující se fiskální stimulace. K poklesu kurzu dolaru Bernanke uvedl, že „vedle monetární politiky na hodnotu dolaru působí mnoho dalších faktorů“. Pro poskytnutí „dobrého fundamentálního základu dolaru“ musí Fed „hlavně udržet inflaci nízkou a stabilní a pak také pomoci ekonomickému oživení“.

Nesouhlas s další stimulací včera vyjádřili Richard Fisher, prezident Dallas Fed, a Charles Plosser, prezident Philadelphia Fed. Podle prvního již centrální banka pro podporu růstu „udělala dost a možná i příliš“. Plosser se zase domnívá, že ukončení stimulace by mělo začít dlouhou dobu předtím, než se dostaví oživení na trhu práce. Včera se k současné situaci vyjádřil i prezident Atlanta Fed Dennis Lockhart. Růst ekonomiky považuje za „nekonzistentní, váhavý a nerovnoměrný“.

Bernanke se nezmínil o žádných opatřeních, která by Fed mohl zavést, aby podpořil ekonomiku. Na konci června končí druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, zkráceně QE2, kterou Fed zavedl loni na podzim a v jejímž rámci má celkem odkoupit státní dluhopisy v objemu asi 600 miliard dolarů (zhruba 9,9 bilionu Kč). Smyslem programu bylo udržet na trhu nízké úroky. Základní úroková sazby v USA je v současné době v pásmu nula až 0,25 procenta, kam ji Fed srazil už na konci roku 2008. Americká ekonomika tehdy procházela hlubokou recesí, kterou umocnil pád obří investiční banky Lehman Brothers.

Výnosy dvouletých vládních dluhopisů po tomto projevu klesly o 0,02 procentního bodu na 0,4 procent, což je nejnižší úroveň dosažená tento rok. Dolar proti většině měn oslabil, japonský jen se dostal na nejvyšší úroveň za poslední měsíc. Index Standard & Poor’s 500 po prvotním 0,8% posílení klesl o 0,1 %.

Program QE2 má řadu kritiků, kteří poukazují na to, že nákupem státních dluhopisů Fed zvýšil riziko inflace. Akce si totiž vyžádala další rozšíření měnové báze, jinými slovy nutnost tisknout další peníze. Bernanke ale v Atlantě řekl, že horší situace na trhu práce zatím pomůže držet inflaci na uzdě. Fed už dříve uvedl, že je schopen nadbytečné peníze rychle stáhnout z oběhu, a zabránit tak růstu inflace.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university