Výnos dvouletého amerického vládního dluhopisu se propadl na historické minimum, když strach z řeckého bankrotu a výrazného zpomalení americké ekonomiky byl okořeněný zprávami o tom, že investoři vybírají prostředky z podílových fondů, které mají velkou expozici vůči evropským bankám. Minimálně v první polovině týdne bude zřejmě tlak na pokles výnosů pokračovat a to přesto, že nás čeká série aukcí, které zpravidla mají na výnosy přesně opačný vliv. Dnes však bude pro trh dluhopisů zajímavé sledovat i to, jak se budou vyvíjet názory členů FOMC (Hoenig, Kocherlakota).
Divergence ve vývoji cen dluhopisů uvnitř eurozóny nabrala na intenzitě. Zatímco výnosy německých dluhopisů propadly na sedmiměsíční minima, tak naopak výnosy desetiletých španělských dluhopisů atakují hodnoty 5,70 %, což je maximum od roku 2001. Dá se přitom očekávat, že kreditní prémie v měnové unii (ale i jinde) se budou dále roztahovat s tím, jak se bude hlasování v Řecku blížit. Ke klidu uvnitř eurozóny přitom nepřispívají ani zprávy o odtékajících depozitech z řeckého bankovního systému, na které dnes po ránu upozornila agentura Moody’s.
V této souvislosti pak není od věci zmínit, že regulátoři na globální úrovni chtějí zřejmě předejít budoucím problémům a v Basileji se dohodli, že banky (systemicky důležité) budou muset výrazně navýšit svoji kapitálovou přiměřenost (až o 2,5 % u 30 největší bank světa).
Rozšiřování rozpětí mezi českými a německými desetiletými výnosy pokračuje. Také česká CDS vyskočila ke konci týdne vzhůru jako bodnutá včelou (+10 bps). Ukazuje se tak, že poslední nárůst napětí na periferiích eurozóny nenechává v klidu ani český dluhopisový trh. Ministr financí Kalousek o víkendu naznačil, že případný bankrot Řecka by pravděpodobně vedl stát k nutnosti hledat další úspory.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.