Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Peníze z povodňové daně možná vůbec nepůjdou na záplavy, ale vylepší rozpočet

Peníze z povodňové daně možná vůbec nepůjdou na záplavy, ale vylepší rozpočet

18.7.2011 15:55
Autor: IHNED.cz

Když vláda zaváděla povodňovou daň, neřekla veřejnosti úplnou pravdu. Půl roku poté, co stát lidem z výplaty odečítá sto korun na povodně, neumí ministerstvo financí říci, kolik peněz vlastně vybralo.

A druhá věc: peníze, které státu zbudou, spadnou na konci roku účetně do státního rozpočtu. V tuto chvíli jde zhruba o miliardu.

"Financování povodňového účtu sníženou sazbou na daně, tedy onou zmiňovanou stovkou, je sociálně odpovědné řešení,“ prohlásil loni v srpnu ministr financí Miroslav Kalousek. Jenže půl roku poté, co mají lidé o sto korun sníženou slevu na dani, mluví už úředníci ministerstva financí jinak. Česko povodňový účet nemá.

"Není to omašlováno tak, že přesně ta stokoruna jakmile přijde, hned někam putuje. Ty peníze přicházejí v balíčku jiných peněz, které platí zaměstnavatelé. Jsou inkasovány v rámci běžných plateb daní z příjmů,“ vysvětluje náměstek ministra Ladislav Minčič, proč ministerstvo nevede průběžný přehled toho, kolik pomyslných stokorun vybralo.

V rozpočtu počítá s tím, že na povodně vybere snížením slevy na dani 4 miliardy korun. Tři miliardy mají ministerstva, která vedou protipovodňové programy. Miliarda zůstává zatím bez určení pro případ další pohromy.

A pokud nepřijde, může přijít ministerstvu vhod. Alespoň to připouštějí náměstci ministra financí.

„Pokud letos nebudou ty prostředky využity, měly by obecně sloužit ke snížení celkového salda státního rozpočtu. Alespoň to tak z logiky rozpočtu vyplývá,“ říká náměstek ministra financí Minčič.

To, že povodňová stokoruna může sloužit i pro vylepšení rozpočtu, ministerstvo potichu naznačovalo už v minulosti. V důvodové zprávě k zákonu, který slevu na dani snižoval, uvedlo jako argument jejího zavedení „snížení fiskálního napětí v rozpočtu“.

Pro příští rok už výběr povodňové stokoruny naplánován není, po neshodách premiéra s ministrem financí poběží projekt jen v letošním roce.

 

iHNed

IHNED.cz dále doporučuje 

Pivovarníci se nesmířili s vyšší spotřební daní. Budou lobbovat u Kalouska

Už i Nečas je pro povodňovou daň. Ale zavedl by ji s "hlubokou pokorou" jen na rok

Přestěhování firmy do Prahy už ji od kontroly neochrání, tvrdí ministr Kalousek


Váš názor
 • to jsem zvědav jak to vysvětlí
  18.7.2011 22:26

  lidem pokud ta povoden přijde třeba příští rok a miliarda bude v rozpočtu namísto v hrázích,pokud někomu uplave dům,nebo někdo utone,a nemusel,když už se na to platí.
  prorok
  • Re: to jsem zvědav jak to vysvětlí
   18.7.2011 22:35

   Keris jim to určitě vysvětlí... ;-)
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y