Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hong Kong míří do recese, předzvěst světové? Dle Japonců opakujeme jejich chyby…

Hong Kong míří do recese, předzvěst světové? Dle Japonců opakujeme jejich chyby…

15.8.2011 18:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ekonomika Hong Kongu je klíčovým centrem globálního obchodu a pro mnohé zejména asijské ekonomy a analytiky barometrem globálního hospodářského vývoje. Ve druhém čtvrtletí udělal krok do recese mezikvartálním poklesem HDP o 0,5 procenta. Kevin Lai z Daiwa Markets této realitě zacílil nejblíže a svět by se dle jeho předpovědi měl připravit období prudkého zpomalení a vývoje ekonomiky blízko stagnace nejméně do konce roku 2012. Předtím, že ve snaze zachránit situaci opakujeme japonské chyby roku 1997, varuje Richard Koo, který pracoval mimo jiné jako ekonom Fedu v letech 1981-1984.

Hrubý domácí produkt asijské obchodní metropole Hong Kong ve druhém čtvrtletí roku pokles o 0,5 procenta při očekávání 0,4% růstu, v prvním čtvrtletí přitom ekonomika rostla 3,1% tempem. Podle Kevila Laie na slabost globální ekonomiky, vůči níž je asijské centrum na špičce exportně nejotevřenějších, ukazuje 11% propad exportu Hong Kongu. „Globální poptávka je skutečně velmi slabá a očekáváme, že Spojené státy a Evropa mají před sebou prudký pokles dynamiky ekonomiky či nejspíše růst nulový odteď po nejméně příští rok,“ uvádí Lai názor Daiwa. Do technické recese vstoupí Hong Kong, pokud potvrdí pokles také ve druhém po sobě jdoucích kvartále. Lai očekává pokles tamní ekonomiky o kumulované 1 procento za rok do konce března 2012, za rok do 1Q09 ekonomika padla o 7,9 procenta.

Pohledu Laie na vývoj globální ekonomiky neodporuje hlavní ekonom japonské Nomury Richard Koo. Ten upozorňuje, že svět nyní kumuluje shodné chyby, jakých se Japonsko dopustilo v roce 1997 a které jej uvrhly do dlouhodobé recese. „Vše, co se nyní děje, od extrémního snižování sazeb, přes měnovou stimulaci, kapitálové injekce, fiskální programy i problémy s ratingovými agenturami, jsme v Japonsku prožili,“ říká ekonom. Za hlavní chybu, kterou si Japonsko prošlo, a svět ji nyní opakuje, označil snižování vládních deficitů v situaci, kdy probíhá oddlužování sektoru soukromého. „To je chyba, která Japonsko stála pokles ekonomiky pět kvartálů za sebou a nárůst fiskálního deficitu o 68 procent za pouhé dva roky. Nyní jdou v našich stopách Spojené státy, Velká Británie, Španělsko či Portugalsko,“ uvádí svůj pohled Koo.

„Naučili jsme se, že pokud probíhá oddlužování privátního sektoru, musí nastoupit vláda, která tento dluh odebírá a vrací zpět na příjmovou stranu ekonomiky,“ dodává s tím, že ostře nesouhlasí s doporučením ratingové agentury Standard & Poor’s pro Spojené státy. Požadavek na omezení rozpočtového schodku USA o 4 biliony dolarů je podle něj jistou vstupenkou do druhé Velké Deprese, jak jsme ji zažili ve 30. letech minulého století. „Také japonské a dalších asijským ekonomikám by se vedlo lépe, pokud by západní vlády dělaly, co mají – fiskální podporu, dokud soukromý sektor nesrovná své bilance.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP, Daiwa, Nomura)


Váš názor
 •  
  15.8.2011 18:57

  jako by mi z duse mluvil, tenhle kluk japonskej. Jo stahne nas tahle moda, v utahovani opasku behem krize, do jeste vetsiho srabu..
  VSE LIMITED
  • Léčba nezabírá, pane profesore?
   15.8.2011 21:36

   Naši rozpočtoví mičurinci ála Ševčík v čele s Kalouskem nás stáhnou dolů rychleji než olovo...
   sgt.Mike
  •  
   15.8.2011 19:27

   utahovat opasky se měly dříve , to se ale bohužel nědělo a ted už to moc odkládat nejde!
   mila69
   •  
    15.8.2011 22:15

    Jinak ono se to samozřejmě vědělo, že je to debilita, dělat ročně 5% deficitu SR při 5-6%ím růstu HDP, ale halt zdroje byly a dluhy se tehdy neplatily, tak se jednoduše musí platit teď, to je logické.
    mte
    • 5-6% HDP
     16.8.2011 9:28

     5-6% růstu HDP mi bohužel dnes zní jako sci-fi a s touhle polit. konstelací se to odsouvá ještě dále - do říše mýtů. Kde jsou ty řeči pánů z ODS, že po zavedení rovné daně naše ekonomika "vystřelí" nahoru... Jak moc ji prý tíží progrese (ona ve firemním zdanění žádná nebyla, ale to jim bylo jedno). Rovné podmínky pro všechny (tak se firmy odstěhovaly). Každý na reformě vydělá (hahaha).... atd. Místo pana Kalouska tam klidně může být středoškolsky vzdělaný účetní. Taky umí škrtat, stejně kvalitně.
     sgt.Mike
    •  
     16.8.2011 9:20

     Snižování dluhů ve státním i soukromém znamená snižování HDP, to jinak ani být nemůže. Zda růst obratového HDP byl de facto rozpouštěním nového dluhu a tedy zda takový růst slabě podložený inovacemi byl udržitelný, o tom řeč nebyla.
     dan_tencl
   • A zajímavé na tom je, že to olovo nás táhne opačným směrem
    15.8.2011 22:13

    než ty euroekonomiky, řízené zasloužilými ekonomy socialistické internacikonály z poloviny 70tých let minulého století. :_)
    mte
    • Re: A zajímavé na tom je, že to olovo nás táhne opačným směrem
     16.8.2011 9:29

     A v čem je ten směr opačný?
     sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data