Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Déja vu 2010? Sentiment to zatím potvrzuje, valuace jsou atraktivní

Déja vu 2010? Sentiment to zatím potvrzuje, valuace jsou atraktivní

2.9.2011 12:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý rok bylo před letní korekcí dosaženo maxim v dubnu, korekce skončila až projevem Bena Bernankeho v Jackson Hole na konci srpna. Jak ukazuje následující graf, podobné dosažení maxima jsme viděli také letos v dubnu, minimálně krátkodobé dno přišlo opět na konci srpna v době letošního projevu v Jackson Hole. V roce 2010 trh k 1. září ztrácel 3,12 %, rok nakonec uzavřel s 12,8% ziskem zejména díky soustavnému posilování během posledních čtyř měsíců. Na počátku letošního září ztrácí index S&P 500 téměř 3 %. Pokud se historie bude opakovat, rok skončí v mnohem lepší náladě. Lehké to ale v následujícím období nebude.

deja vu1

Zdroj: Bespoke

Podle týdenního průzkumu investičního sentimentu prováděného AAII vzrostl v posledním týdnu býčí sentiment na 38,62 %. K růstu tak došlo již čtvrtý týden v řadě. Je těžké tomu uvěřit, ale od chvíle, kdy S&P snížila rating USA z AAA, sentiment míří soustavně vzhůru:

deja vu2
Zdroj: Bespoke

Podle mnohých analytiků a stratégů pro akcie stále hovoří nízké ceny. Edmund Shing, který stojí v čele strategií pro akciové trhy v Evropě ve společnosti Barclays Capital, pro CNBC uvedl, že akcie jsou levné i přes pokračující problémy s vládním zadlužením a obavy z další recese. Investoři by tak měli i přes vysoká rizika začít nakupovat. Valuace jsou nyní podle něho na nízkých úrovních, které nebyly zaznamenány po několik desetiletí; peníze se začínají vracet na trh, makroekonomická data by mohla začít pozitivně překvapovat. Mnohé firmy navíc těží ze síly rozvíjejících se ekonomik, což se projevuje jejich pokračující silnou ziskovostí.

Vládní pomoc a nízké sazby mají vliv na zisky bankovního sektoru, vysoké marže v jiných odvětvích jsou ale výsledkem intenzivní restrukturalizace, kterou evropský korporátní sektor prošel v posledních dvou, třech letech. Otázkou pro firmy je nyní to, jak použít hotovost, která je výsledkem jejich silného cash flow, uvedl stratég. Zároveň ale řekl, že roste riziko druhé recese a na trhy vedle špatných makroekonomických dat doléhá i to, že politici podle investorů nejsou schopni přijít s dlouhodobým plánem na řešení krize v eurozóně. Důležitější než různé průzkumy jsou podle Shinga „reálná data“. Ta nejsou „nijak skvělá“, nejsou ale „ani z poloviny tak špatná, jak by se zdálo z průzkumů důvěry“. K pesimismu přispívají i média, protože zvětšují zpětnou vazbu, domnívá se stratég.

(Zdroj: CNBC, Bespoke)


Váš názor
 • Roztomila pohadka
  2.9.2011 14:46

  .
  hm
 • To je jako
  2.9.2011 13:19

  bych to psala já...))Až na ty TA, přesně tak to cítím...Když napíšete článek, že je všechno v pořádku, tak ho nikdo číst nebude, ale katastrofické scénáře, vám číst bude každý..Teda skoro každý..Já už to nečtu a věřte milí, mladí novináři, že v příštích životech se vám ty vaše články a strašení lidí Vrátí!!!))
  ZUZKA
 • tohle je vyjímečně
  2.9.2011 13:09

  velmi dobrá a pravdivá analýza, se kterou se nedá nesouhlasit.....
  db
  • Re: tohle je vyjímečně
   2.9.2011 13:16

   Ano, půjdeme nahoru, o tom není sporu. Na hromadách hotovosti, která se nikde nezhodnocuje, se nedá ležet věčně.
   Amonfobis
   • Hromady hotovosti ?
    2.9.2011 14:49

    a kde, když jsem si naposledy chtěl vybrat 50k tam mi řekli ať příjdu za 2 dny, že tolik v kase nemají :o))) tak bych tu hotovost viděl tak za devatero horami a řekami. v bankách je prd.
    Mike
    • Re: Hromady hotovosti ?
     2.9.2011 15:30

     A jakou jsi měl pistoli?
     Kalka.
   • ano
    2.9.2011 14:22

    ano nahoru půjdem ale musíme se od něčeho odrazit a tvrdé dno je ještě níž nejmeně o stupeň neli o dva
    Deny:-)
    • Re: ano
     2.9.2011 16:49

     Zas tak obrovský propad by jsem neviděl. Neochota prodávat pod určitou cenou a lačnost po opětovných ziscích PROBOHA co by muselo příjít za (dez)informaci aby byl nějaký monstr-propad ? - usáma obživl ? kadáfí má zase moc ? Bush má mladšího bráchu na kandidátce? ne ne už teď mají investoři TAK otupělé smysly, že je nic nerozhodí.... budou vánoce :-D
     Maximilion
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data