Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koblic (BCPP) o změně zdanění zisků z akcií pro Patria.cz: Je to neefektivní krok, ale zrušení daně z dividend je podstatnější

Koblic (BCPP) o změně zdanění zisků z akcií pro Patria.cz: Je to neefektivní krok, ale zrušení daně z dividend je podstatnější

23.09.2011 12:19, aktualizováno: 23.9. 12:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Poslaneckou sněmovnou tento týden, zprvu nepozorovaně, prošla změna zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Na jejím základě by od roku 2013 měly zisky z prodeje akcií nově podléhat 19% dani a pro odpuštění daně by bylo nutné akcie držet pět let. Tento návrh okamžitě vzbudil ostrou kritiku ze strany účastníků kapitálových trhů, kteří od vládní daňové reformy čekali pouze avizované zrušení 15% zdanění dividend. Šéf pražské burzy Petr Koblic dnes k tématu promluvil v rychlém rozhovoru pro Patria.cz.

Koblic

Patria.cz: Co říkáte na nový návrh zdanění zisku z investic na kapitálových trzích – znamená to konec drobných investorů v Čechách?

Petr Koblic: Je to krok, který samozřejmě nevede směrem k rozšíření účasti drobných investorů na českých kapitálových trzích. Tento krok není úplně dobře rozmyšlený, protože povede zejména k velkému rozšíření administrativy jak ze strany investorů, tak ze strany úřadů, což se v konečném důsledku ukáže jako neefektivní.

Patria.cz: Dokážete odhadnout dopad této změny na pražskou burzu?

Petr Koblic: Přímý dopad na pražskou burzu nebude tak zásadní, protože si nemyslím - a po konzultaci s obchodníky jsem si to ověřil, že je příliš mnoho investorů, kteří akcie kupují s tím, že je začnou prodávat přesně po šesti měsících. Buď jsou investoři dlouhodobí, kteří kupují a chtějí akcie držet několik let, pro něž je daleko zajímavější návrh na zrušení daně z dividend. Nebo jsou investoři, kteří spekulují, a ti prodávají akcie ve chvíli, kdy to považují za vhodné – třeba po týdnu, co koupí. Těch investorů, kteří vyloženě čekají s prodejem na akciovém trhu přesně šest měsíců, si nemyslím, že je tolik. Přesto nemohu vyloučit, že někteří takoví jsou.

Patria.cz: Nepřijde Vám 5 let příliš? Pokud byste mohli jako zástupci kapitálových trhů diskutovat s politiky, jaké prodloužení lhůty z dnešních šesti měsíců byste považoval za únosné?

Petr Koblic: Já bych samozřejmě byl nejradši, aby ve všech oblastech nejen kapitálového trhu ale i ostatních oblastech ekonomiky byly daně co nejmenší, tudíž bych se přikláněl k co nejliberálnějšímu řešení. Na druhou stranu chápu, že někteří lidé mohou mít názor, že sjednocení sazby různých daní na 19 procentech má nějaký smysl a hlavu a patu. Samozřejmě sám za sebe bych byl radši, aby ta situace zůstala taková, jaká byla, a ten šestiměsíční daňový limit zůstal. Nicméně pro ty lidi, kteří obchodují s akciemi na burze, je to překvapivě méně podstatná věc, než třeba připravované zrušení daně z dividend, které vítám a považuji za velmi důležité.


Váš názor
 • Pane Koblic,
  23.09.2011 17:26

  já to vidím asi jinak, ale na mě to dělá dojem, že všichni pantátové, kteří si pořídili firmy v daňových rájích tímto způsobem dostanou svoje penízky domu bez daně. Formou výplaty dividend ze zahraničí. A mají to doma. A my drobní spekulanti na kapitálových trzích - nás budou držet u hub*. Fajné, že ?
  Muff
  • Re: Pane Koblic,
   23.09.2011 17:41

   nějak se ti to plete, daň z divi se platí podle domicilu. já jako spolumajitel čeké firmy s panem Koblicem samozřejmě souhlasím. Jinak se myslím, že 90% lidí se teď modlí aby ještě někdy nějaké zisky z trejdingu danila...;-)
   db
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru