Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P chválí britské politiky a potvrzuje nejvyšší rating, vrchol zadlužování čeká v roce 2013

S&P chválí britské politiky a potvrzuje nejvyšší rating, vrchol zadlužování čeká v roce 2013

3.10.2011 15:11, aktualizováno: 3.10. 15:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor’s dnes potvrdila své hodnocení dlouhodobých závazků Velké Británie na stupni „AAA“. Krátkodobý rating taktéž ponechala na stávajícím stupni „A-1+“, přičemž výhled země pro udržení nejlepšího možného hodnocení je podle S&P stabilní.

Hodnocení kvality úvěrových závazků Velké Británie podle Standard & Poor’s odráží „její bohatou a pestrou ekonomiku, flexibilitu fiskální i měnové politiky a relativně přizpůsobivý trh produktů i trh pracovní“. Jako další pozitivum britské ekonomiky vnímá agentura hluboký kapitálový trh spolu se silnou poptávkou domácích institucionálních investorů po vládních dluhopisech s dlouhou splatností. „Navíc, poptávka nerezidentů po vládním dluhu denominovaném v librách zajišťuje určitý stupeň diverzifikace v rámci investorské základny,“ dodává S&P ve zprávě.

Slabou stránkou v hodnocení závazků Británie se ukazuje nevýrazné oživení ekonomiky, která sice unikla z recese, od konce roku 2010 se však potýká v podstatě se stagnací. „Domníváme se, že snahy britské vlády o rychlou nápravu fiskální situace pravděpodobně na ekonomiku dále dolehnou,“ dodávají analytici agentury. Takové obavy jsou přitom relevantní především z hlediska krátkodobého, kdy banky zpřísňují podmínky poskytování úvěrů a na spotřebitele dopadá růst nepřímých daní, re-indexace sociálních dávek, slabý trh s bydlením a pomalý růst nominálních mezd. „Výše uvedené faktory budou zřejmě důvodem pro opatrnost firem, co se investic a navyšování kapacit týče,“ uvádí agentura.

S ohledem na výše zmíněné předpoklady S&P očekává relativně slabý ekonomický růst – v letech 2011 až 2014 v průměru okolo 1,8 procenta ročně proti očekávání rozpočtového výboru britské vlády na úrovni 2,5 procenta. „Naše očekávání je založeno na názoru, že rebalance ekonomiky směrem od úvěry tažené soukromé spotřeba k vyššímu zapojení externě orientovaných sektorů proběhne pomaleji, než Office for Budget Responsibility přepokládá,“ vysvětluje dnešní zpráva ratingové agentury.

Pochvalu si od S&P vysloužili v Evropě jinak často kritizování politici. Agentura očekává, že vláda Velké Británie bude díky vysoce centralizovanému politickému systému schopna rychle přivést k životu v minulém oznámená úsporná opatření a dosáhne tak kýžených úspor. Největší část škrtů v rozsahu 81 miliard liber na britskou ekonomiku během čtyř let teprve dopadne.

Stabilní výhled nejvyššího ratingu Velké Británie lze proto podle S&P přeložit jako očekávaní, že díky splnění vládních reformních kroků dojde k dosažení vrcholu zadlužení země v roce 2013 na úrovni okolo 87 procent HDP a následovat bude postupný pokles tíhy dluhu. Riziko downgradu by podle zprávy S&P mohla přinést nečekaná změna politiky britské vlády.

Britský ministr financí George Osborne dnes vyzval země eurozóny k posílení jejich bank a k rychlé akci, která by řešila situaci kolem Řecka. "Záchranný fond eurozóny musí být co nejsilnější, eurozóna musí posílit své banky a musí ukončit spekulace - musí rozhodnout, co udělá s Řeckem a držet se toho," řekl Osborne před dnešním zasedáním ministrů financí eurozóny. "Tuto krizi je zapotřebí řešit ihned," řekl Osborne, který současně vyjádřil uspokojení nad tím, že Británie nepřijala euro. Zdůraznil ale, že vyřešení dluhové krize by bylo pro britskou ekonomiku největší vzpruhou.  Nezdar v tomto směru by byl "hrozný nejen pro Británii, nejen pro Evropu, ale pro celou světovou ekonomiku".

Osborne zdůraznil, že přes pomalejší ekonomický růst neustoupí od plánu rozsáhlých rozpočtových škrtů. Vyloučil "dočasné snížení daní i vyšší státní výdaje", které jsou podle něj "dvěma stranami stejné mince". "Nemůžete se dostat z dluhu dalšími půjčkami," řekl. V rámci prorůstových snah ale oznámil, že vláda dá k dispozici 805 milionů liber na to, aby místní správy nemusely zvyšovat lokální daně. Současně chce vláda usnadnit přístup malých firem k úvěrům. Osborne neuvedl podrobnosti plánu, ale podle britských komentátorů bude vláda zřejmě ručit za půjčky malým podnikům.

(Zdroj: S&P , Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data