Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutschezóna

Deutschezóna

16.11.2011 18:37

V dnešní době máme za sebou již velký počet vysoce kvalifikovaných zamyšlení na téma stavu a budoucnosti eurozóny (viz například poslední díla od pana Roubiniho). Je tak těžké přijít vůbec s něčím alespoň trochu zajímavým. Trochu paradoxně to snad může být krátké poukázání na vývoj jedné z nejzákladnějších ekonomických veličin.

Graf ukazuje vývoj nezaměstnanosti na evropském severu a jihu (kam analytici Natixis, z jejichž dílny je, zařadili i svou domovinu – Francii). Vývoj na severu ukazuje, jak po roce 2001 nezaměstnanost rostla a až po pěti letech začala klesat. Ne náhodou bylo zejména v Německu posledních cca deset let obdobím relativně nízkého růstu mezd a zvyšování konkurenceschopnosti. Jih od roku 2000 naopak jen s mírným zhoupnutím nahoru prodělal masivní pokles nezaměstnanosti. V roce 2008 se zde ale situace dramaticky zhoršuje. Eurozóna je tak dnes opět zemí dvou výrazných protipólů – jih čelí nezaměstnanosti kolem 12 %, zatímco sever se těší nezaměstnanosti méně než poloviční. Konečný stav je tak stavem výchozím, jen ještě extrémnějším.

deutsch1


Co se týče nezaměstnanosti, která je v určitém smyslu tím nevýznamnějším ekonomickým indikátorem, je tedy eurozóna již nyní naprosto rozdělena na dva extrémy. A je to právě nezaměstnanost, co dobře vystihuje potenciál pro sociální nepokoje, zlomový a nevypočitatelný vývoj politiky ...

Dovolím si tvrdit, že pokud by nezaměstnanost v USA dosahovala 12 %, cílení nominálního HDP (viz např. „Přijde monetární revoluce?“) by bylo i středním proudem ekonomů považováno za naprosto relevantní krok. Pokud by naopak klesla pod 6 %, ani o dalším QE by nesmělo padnout ani slovo a Fed by musel rychle zmenšovat svou rozvahu a zvyšovat sazby. Tím se snažím poukázat na to, jakému dilematu teoreticky čelí ECB. „Teoreticky“ píšu proto, že historicky je dobře patrné její chození na ruku Německu. Stačí se podívat například na druhý graf, který ukazuje Taylorovo pravidlo (odhaduje „optimální“ sazby na základě inflace a nezaměstnanosti) pro jádro (tedy hlavně Německo) a periferii:

deutsch2


Do roku 2011 vstupovala ECB s nevídaným kompromisem mezi tím, co by vyžadovalo Německo a spol. na straně jedné a periferie na straně druhé. To by nás ale asi při 12 % nezaměstnanosti asi neuklidnilo.

Minule jsem poukazoval na úvahu Tima Duye („ECB svázána německo-francouzskými plány na novou Evropu“). Ta mimo jiné říká, že ECB nyní nechce stanovovat strop pro výnosy italských a španělských dluhopisů, aby v nové eurozóně (Německo a spol.) neskončila s rozvahou plnou špatného dluhu zemí mimo tuto novou unii. Výše uvedený graf ukazuje, že její postoj začal být protiperiferní možná již krátce po vzniku unie. Proti oné úvaze, která se mi jinak dost líbí mám ale jeden protiargument: Dokonalá menší deutschezóna s čistou ECB (respektive DCB) by měla dokonalou měnu, což je při dnešních soutěžích ošklivek věc téměř nevídaná. A že by německá exportní mašina chtěla řešit problémy švýcarského typu?


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Deutschzóna? Souhlasím.
  17.11.2011 20:58

  Německo odřízne jih včetně Francie a přibere strřední Evropu..............Pokud jde o objem zahraničního obchodu, není kromě Francie a Itálie jih Evropy pro Německo nijak klíčový. Objem obchodu se zeměmi Střední Evropy nijak významně nezaostává – objem zahraničního obchodu s Polskem představuje 2/3 obratu obchodu s Itálií, objem obchodu s Českou republikou je prakticky stejný jako se Španělskem, objem obchodu se Slovenskem je o polovinu větší než objem obchodů s Portugalskem...........Vím, může se zdát divné, že nejdříve Němci opouští euro, aby získali zpět marku, a té se pak obratem dobrovolně zbavují. Ve své podstatě však půjde o ozbavení se problémových zemí. Takto oklikou získá Německo dominanci a kontrolu nad společnou měnou (společnou s co největším množstvím obchodních partnerů).................Pokud toto přijde německým finančníkům jako odpovídající cena za odříznutí problémových zemí, můžeme se dočkat zavedení marky a poté za nějakou dobu uvedení „severního eura“, možná i s výše zmíněnými zeměmi. Samozřejmě, zavedení „severního eura“ nebude nic jednoduchého a realizovatelného v řádu měsíců či pár let. Jde o to, v jakém časovém horizontu Němci nyní uvažují......................Kompletní analýza je k dispozici na http://proinvestory.cz/krize-nemecko-euro-marka
  Jan Dvořák
 • USA
  17.11.2011 9:12

  Ekonomika USA přece taky není homogenní. Nemělo by se přestat mluvit o nezaměstnanosti Německa vs. Itálie, a řídit se celkovou nezaměstnaností eurozóny? Kdyby se FED řídil nezaměstnaností v Severní Dakotě, tak nebude žádné QE. http://www.bls.gov/web/laus/laumstrk.htm
  Josef
  • Re: USA
   18.11.2011 16:53

   Myslíte, že by všichni nezaměstnaní USA měli vyrazit do Severní Dakoty?
   stenolez
 •  
  16.11.2011 23:30

  Protiargument: On ten Tim Duy už má zas novější příspěvek. Vzhledem k postupu času ne tak kategorický... ;-)
  Kalka.
  •  
   18.11.2011 16:51

   Myslíte, že by všichni nezaměstnaní USA měli vyrazit do Severní Dakoty?
   stenolez
  •  
   17.11.2011 8:08

   "... and I worry that a Lehman event will be the only thing that draws in the ECB."
   JS
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC