Aktualizováno Čínská centrální banka dnes překvapivě po třech letech uvolnila svou politiku vůči rezervám, které nutí banky v zemi držet. Tvůrce měnové politiky Číny zcela otáčí a po snaze stahovat z finančních trhů přebytečnou hotovost postupným navyšováním povinných rezerv dnes oznámil jejich snížení o 50 bazických bodů. Banky tak budou moci více úvěrovat tuto druhou největší světovou ekonomiku, což by mělo podpořit i globální ekonomický růst. Švýcarská banka UBS odhaduje, že toto uvolnění měnové politiky dodá do finančního systému asi 350 miliard jüanů, tedy asi 55 miliard dolarů.
Finanční trhy na celém světě na zprávu zareagovaly růstem. Akciové burzy v Evropě rychle obrátily ze ztrát do zisků a pár minut po této zprávě již většina hlavních indexů rostla o procento v čele s německým indexem DAX , který si připisoval 1,3 procenta. Euro posílilo a vůči dolaru se dostalo nad 1,33 USD/EUR. Koruna posunula své denní nejsilnější hodnoty na 25,36 CZK/EUR a 19,028 CZK/USD.
Dnešní snížení rezerv bank je první od prosince 2008 a přichází poté, co čínská centrální banka tento požadavek na řízení kapitálu bank zvýšila jen od září 2010 hned devětkrát jako doplněk k pětinásobnému snížení sazeb, a vždy vyvolala negativní reakci trhů bojících se o oslabení ekonomického růstu a poptávky Číny. K poslednímu navýšení došlo na samém konci srpna a šestice největších čínských bank musí od té doby odkládat v rámci rezerv až 21,5 procenta z margin depozit, u menších bank je to pak 19,5 procenta.
Vývoj povinných minimálních rezerv největších čínských bank
zdroj: Bloomberg
Čínská centrální banka dosud utahovala měnovou politiku ve snaze potlačit inflaci, která v letošním roce vzrostla na tříletá maxima. Po prvním pololetí centrání banka Číny uvedla, že boj s inflací zůstane její prioritou i ve zbytku roku a měnová politika zůstane nastavena přísně. Dnes zatím centrální banka nevydala žádný oficiální komnetář ke snížení požadavku na rezervy bank.
„Vnímáme tento překvapivý krok jako začátek cyklu uvolňování měnové politiky,“ komentoval snížení rezerv čínských banka Qu Hongbin, ekonom HSBC v Hongkongu s tím, že považuje za oprávněné i „agresivnější“ opatření. Hongbin očekává, že budou následovat další snížení povinných rezerv, zatímco úrokové sazby zůstanou pravděpodobně beze změny dokud, se inflace nevrátí pod 3% cíl. Růst cenové hladiny v říjnu zpomalil na nejslabší úroveň za pět měsíců a dosáhl 5,5 procenta.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)