Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Koruna může kvůli „řetězové reakci

Goldman Sachs: Koruna může kvůli „řetězové reakci" v regionu oslabit na 27,5 CZK/EUR

1.12.2011 10:25, aktualizováno: 1.12. 13:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Korunu a další měny v regionu čeká podle banky Goldman Sachs v následujícím roce velmi pohnuté období. Na konci příštího roku bude sice pravděpodobně možné českou měnu nalézt poblíž současných úrovní, do února však může oslabit na 27,50 korun za euro, říká nová prognóza známé investiční banky. Varuje přitom před „řetězovou reakcí“, kterou dluhová krize v Evropě spustí v regionu střední a východní Evropy. Oslabení se ze stejného důvodu podle analytiků GS nevyhne ani maďarský forint a polský zlotý.

Koruna by podle nové prognózy Goldman Sachs měla nejdříve kvůli negativním dopadům evropské dluhové krize oslabit do tří měsíců o více než 8 procent na 27,50 CZK/EUR, aby o tři měsíce později byla na 27,0 CZK/EUR a v prosinci 2012 se vrátila zpět na 25,50 CZK/EUR. Česká národní banka podle odhadu Goldman Sachs v příštím roce sáhne ještě k jednomu snížení úrokových sazeb na 0,5 procenta, ale v roce 2013 již sazby opět zvýší až na 1,0 procenta.

Dluhová krize v Evropě zpomalí celý region

„Krize v eurozóně se v poslední době prohloubila a dosáhla intenzity, která již ohrožuje finanční stabilitu,“ shrnuje poslední vývoj nová analýza Goldman Sachs. Očekává sice v rámci základního scénáře, že politici nakonec přijdou s opatřeními, které povedou k uklidnění situace, ale přesto si krize vyžádá pokles výkonu ekonomik, zvláště na okraji eurozóny. Region střední a východní Evropy, Středního východu a Afriky (CEEMEA) v důsledku významné expozice ekonomik vůči eurozóně čeká zpomalení růstu.

Zejména z pohledu otevřenosti ekonomiky hodnotí ekonomiky CE3, tedy Českou republiku, Polsko a Maďarsko, jako nejnáchylnější evropské krizi v širším regionu. Vedle vystavenosti ekonomiky exportní poptávce eurozóny Goldman Sachs také argumentuje „vysokou měrou integrace finančního systému do struktury evropského trhu“. Jako nejnáchylnější finančním šokům označuje ekonomiky Maďarska a Turecka. „Schodek obchodní bilance ČR se pohybuje kolem 3,5 procenta a tak patří stále z tohoto pohledu k robustnějším ekonomikám, navíc pozici čistého vývozce kapitálu,“ uvádí Goldman Sachs.

Vývoj v eurozóně přesto výrazně pohnul s odhadem růstu tuzemské ekonomiky. Nově GS pro růst české ekonomiky očekává zpomalení na jen 0,3 procenta z letošních 1,9 procenta. Oživení se má dostavit až v roce 2013 a to 2,5% tempem růstu ekonomiky. Dosavadní odhad Goldman Sachs po růstu HDP ČR v roce 2010 o 2,2 % sice počítal s letošním 1,9% tempem, pro rok 2012 ale se zpomalením jen na 1,5 procenta. Z očekávané dynamiky pro příští rok tak zůstala jen pětina.

Sazby ČNB: S rokem 2012 další snížení

S prudkou změnou výhledu ekonomiky souvisí také očekávání obratu v měnové politice. Zatímco dosavadní odhady Goldman Sachs počítaly s pozvolným zvyšování základní úrokové sazby České národní banky, 2T repo, ze současné úrovně 0,75 procenta počínaje třetím čtvrtletím roku 2011, nyní ve světle temnějšího vývoje ekonomiky GS počítá s ponechání sazeb letos a v průběhu roku 2012 s jejich snížením u 2T repo o 25 bazických bodů na 0,50 procenta. Postupného růstu na 1,00 procenta se mají dočkat až s oživením ekonomiky v roce 2013.

„Na východiscích slabé spotřeby a s tlaky ze strany fiskálních úspor bude podle našeho názoru ČNB volit volnější finanční podmínky. Prostor pro změkčení měnové politiky ale vidíme jako poměrně úzký, očekáváme jen jedno snížení sazeb a to o 25 bazických bodů v prvním čtvrtletí roku 2012. Následně podle nás ČNB zůstane ve vyčkávacím módu a s normalizací sazeb začne v roce 2013. Nadále vidíme oslabování koruny jako ČNB vítané,“ uvádějí ve výhledu analytici Goldman Sachs.

Vlna přijde i na forintu a zlotém

Pokračující obavy o další osud eurozóny a reálné zpomalení růstu podle analytiků vyústí také v oslabení polského zlotého do tří měsíců na 4,80 PLN/EUR ze současných úrovní nad 4,50 PLN/EUR. I zde by však za další 3 měsíce mělo dojít k obratu na 4,70 PLN/EUR následovanému posílením do konce příštího roku až na 4,3 PLN/EUR. GS přitom předpokládá, že polské úrokové sazby zůstanou příští rok beze změny, jelikož jejich zvyšování centrální banka přistoupí pouze v „extrémním případě“ oslabení zlotého.

Forint by měl podle GS do tří měsíců oslabit z dnešních 305 HUF/EUR na 320 HUF/EUR, v 6měsíčním časovém horizontu potom ustoupit na 315 HUF/EUR a za dvanáct měsíců by měl být o trochu silnější než dnes na 300 HUF/EUR. Trajektorie maďarských sazeb by podle nové prognózy měla zůstat sestupná – letos 7,0 %, v roce 2012 pokles na 6,0 % a v roce 2013 další snižování na 5,25 %.

Mimořádně obtížný rok 2012 podle Goldman Sachs čeká maďarskou ekonomiku. Zejména kvůli vysoké potřebě zahraničního financování, obtížným vyjednáváním vlády s MMF, ztrátě dynamiky vnějšího růstu a zároveň slábnoucí domácí poptávce. Přes očekávané dosažení dohody s MMF, která pomůže utlumit dopady krize, a aktuální zvýšení sazeb maďarskou centrální bankou, které podpořilo forint, Goldman Sachs očekává pád maďarské ekonomiky v příštím roce do recese v úrovni -0,5 procenta HDP za rok 2012. Po letošním růstu maďarské ekonomiky ještě o 1,4 % HDP má ta zrychlit na 1,8 % až s rokem 2013. S výhledem ekonomiky je v souladu potřeba opětovného snižování sazeb centrální bankou. Z letošních očekávaných 7,00 procenta GS pro příští rok předpovídá postupný pokles na 6,00 procenta a v roce 2013 na 5,25 procenta.

Také polská ekonomika má vlivem zpomalení eurozóny na konci roku 2011 a v průběhu roku 2012 ztrácet dech. Polská centrální banka bude dle Goldman Sachs tolerovat slabý zlotý, opatrná ale bude s pohybem úrokových sazeb. Polské ekonomice GS předpovídá zvolnění na 2,0 procenta v roce 2012 z letošních 4,2 procenta a opětovné oživení na 3,3 procenta v roce 2013. Centrální banka bude při toleranci oslabení forintu udržovat dle očekávání GS nynější úroveň klíčové sazby 4,5 procenta a k jejímu zvýšení by přistoupila jen v případě opravdu prudkého oslabení kurzu PLN, míní Goldman Sachs.

Vývoj prognózy pro CZK v čase

Jak se posouvaly výhledu pro tuzemskou měnu napříč rokem 2011 s ohledem na vývoj událostí s dopadem na měnové trhy? Posledním souhrnným výhledem Goldman Sachs je její červencová předpověď, která viděla koruna v tříměsíčním horizontu na 24,20 CZ/EUR, v úvodu roku 2012 na hladině 23,85 CZK/EUR a za rok, tedy v červenci roku 2012, na úrovni 23,60 CZK/EUR. Metodika dynamického rovnovážného kurzu viděla korunu o 5,2 % podhodnocenou k euru s rovnovážným kurzem 22,99 CZK/EUR. Výhled počítal s dlouhodobým apreciačním trendem koruny, opřeným na jedné straně o „silnou rozvahu a obchodní přebytek“ ČR, na druhé ale o probíhající oživení v Německu jako hlavní české exportní destinaci. Byl to ale naposledy včera německý ekonomický institut DIW, který vydal prognózu, podle které německou ekonomiku postihne technicky definovaná recese, tedy pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Po předpovědi o -0,2 % v posledním čtvrtletí roku DIW očekává pokles také v prvním čtvrtletí roku 2012.

 

V globální měnové prognóze, vydané v únoru tohoto roku, to byla právě česká koruna, která v regionu CEE prošla nejprudší změnou očekávání ve srovnání s přelomem let 2010/2011. Zatímco na konci roku 2010 GS české koruně předpovídala posílení na 24,55 – 24,45 – 24,35 koruny za euro za tři, šest a dvanáct měsíců, v únoru stejně dlouhé horizonty počítaly s úrovněmi 24,20 – 23,85 – 23,60 koruny k euru. Prognóza GS tehdy počítala s obchodním přebytkem, postupným oživováním domácí poptávky, ale – pokračujícím oživením eurozóny. Jak červencový, tak i únorový výhled GS pro korunu pak počítaly s postupným zvyšováním sazeb ČNB počínaje 3Q11. Na pozadí tohoto očekávání byl letošní odhad růstu české ekonomiky o 2,9 % a inflace zhruba v polovině ČNB vytčeného koridoru 1-3 %.

(Zdroj: Goldman Sachs, Bloomberg)


Váš názor
 • to je k popukání :-))
  1.12.2011 15:32

  Ještě by mě zajímala predikce na 3Q 2014, o kolik zvedne nebo sníží ČNB sazby. Tady snad všichni všechno vědí předem. Někde jsem dokonce četl TA, kam zamíří eur/usd. Tak se vydělávají prachy, když už někdo ví dopředu kurzy a sazby, co?:-))))
  Jesse
  • Re: to je k popukání :-))
   1.12.2011 15:47

   Když jsem ti citovala před třemi dny ty Oppenheimery, tak ses divil. Šlo mi jen o to, co se vysílá do světa... ;-)
   Kalka.
   •  
    1.12.2011 15:57

    Hlavně že si rozumíme... Jak poznáš na mé tváři vykouzlený údiv po internetu?:-)))
    Jesse
 •  
  1.12.2011 11:04

  uz by jim mel nekdo napalit poradnou pokutu za manipulovani trhem...
  stensson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data