Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P varovala 15 zemí eurozóny před snížením ratingu do tří měsíců kvůli dluhové krizi, recesi dává 40 %

S&P varovala 15 zemí eurozóny před snížením ratingu do tří měsíců kvůli dluhové krizi, recesi dává 40 %

6.12.2011 8:21, aktualizováno: 6.12. 10:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's varovala 15 zemí eurozóny, že by jim kvůli dluhové krizi mohla snížit rating. Německu, Rakousku, Belgii, Finsku, Nizozemsku a Lucembursku hrozí v rámci bezprecedentního hromadného snížení ratingových známek snížení o jeden stupeň, ostatním zemím, včetně Francie, dokonce o dva. Varování se netýká Řecka, jehož rating už je ve spekulativním pásmu, ani Kypru, jehož rating agentura začala prověřovat už dříve. Zpráva seslala euro o cent níže proti včerejšímu závěru dne, v úvodu obchodovalo u hladiny 1,3350 USD/EUR, aktuálně u 1,3370.

S&P přeřadila ratingy zemí eurozóny do režimu pozorování s negativním výhledem, a to kvůli systémovému tlaku, jemuž eurozóna čelí v souvislosti s dluhovou krizí. Tento tlak vytváří několik vzájemně provázaných faktorů: jednak trhy požadují vyšší rizikovou prémii u státních dluhopisů, než by odpovídalo ratingu zemí; dále mezi evropskými politiky panují rozpory ohledně řešení krize, a v neposlední řadě narůstá riziko hospodářské recese v eurozóně jako celku.

S&P známky sníží v případě, že revize úvěrových ratingů její experty nepřesvědčí, že si evropské země stále zaslouží hodnocení na současném stupni. Pokud by S&P ratingové známky opravdu snížila, patrně by to bylo do tří měsíců. Režim pozorování s negativním výhledem znamená, že agentura zahájí proces revize ratingových známek. Zda je nutné ratingy snížit, to by měla agentura oznámit nejpozději právě do tří měsíců. Agentura vládám zmíněných šesti zemí oznámila, že revizi zahájí "co nejdříve" po klíčovém summitu lídrů eurozóny, který bude na konci tohoto týdne.

"Dluhová krize, státních financí, se rozšířila do systematické hrozby pro bankovní sektor. Neúspěšnost ve snaze dostat krizi pod kontrolu se projevila růstem praděpodobnosti zpomalení reálného hospodářství. Právě Summit eurozóny na konci tohoto týdne je dobrou příležitostí proces zvrátit," uvedl v německé televizi ARD šéf Standard & Poor's pro Evropu Moritz Krämer.

"Akce uskutečněné v posledních třech letech ukázaly, že lídři eurozóny nejsou připraveni jednat společně a jít cestou, která by přesvědčila trhy," uvedl Paul Donovan , stratég pro globální ekonomiku UBS. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy po oznámení S&P vydali společné prohlášení, ve kterém doufají, že "posílení koordinace rozpočtů a hospodářské politiky povede ke zvýšení stabiltiy a růstu a obnově důvěry trhů".

Pravděpodobnost, že celou eurozónu příští rok zasáhne hospodářský propad, je podle S&P kolem 40 procent. "Jsme toho názoru, že slabý pokrok, jehož ve snaze zabránit dalšímu šíření finanční krize evropští lídři prozatím dosáhli, může být odrazem strukturálních nedostatků v rozhodovacím procesu v zemích eurozóny a Evropské unie," píše se ve zprávě agentury.

Mezi zeměmi, kterým hrozí snížení úvěrového ratingu, je i Slovensko, neboť i to je členem eurozóny. Země má nyní u S&P hlavní rating na stupni A plus. "Umístění ratingu Slovenska do režimu pozorování vyvolaly naše obavy z potenciálního dopadu, které na Slovensko mohou mít prohlubující se politické, finanční a měnové problémy v rámci Evropské hospodářské a měnové unie," uvedla agentura. Podobným zdůvodněním ale doprovodila zprávu k většině dalších zemí eurozóny.

Plán řešení evropské dluhové krize, který prosazují Německo a Francie, by mohl zabránit avizovanému snížení ratingu členských zemí eurozóny, myslí si i slovenský ministr financí Ivan Mikloš. "Pokud bude ten návrh přijat, a já si myslím, že přijat bude, pak by to měl být dostatečný signál," řekl Mikloš.

Finanční trhy byly částečně připraveny na případné snížení ratingu Francie, i když i to by patrně způsobilo problémy. Málokdo ale čekal, že o nejvyšší rating AAA by mohlo přijít i Německo.

(Zdroj: Standard & Poor's, čtk, Bloomberg, FT)


Váš názor
 •  
  6.12.2011 10:46

  Co všechno jsou agentury schopné udělat proto, aby mohly nakoupit euro za 1,30$... :)
  Berounskej
  •  
   6.12.2011 10:59

   Che chééé, oni chtějí nakupovat euro?:-))) Děkuji za dobrý vtip po ránu :-)))
   Jesse
  •  
   6.12.2011 10:48

   Agentury jen prezentují svůj názor, kterým se nikdo nemusí řídit. Nezlob se na zrcadlo, když máš křivou hubu.
   Hans
   •  
    6.12.2011 11:44

    Víme z praxe, že někdy agentura veřejnosti říká něco jiného a sama dělá něco jiného. Jasně, jsou to jen názory, říkají u soudu. Bohužel se najde dost tupců, které je považují málem za svaté. Kdyby v tomto odvětví existoval bulvár, věděl bych, kam agentury zařadit.
    Berounskej
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data