Ještě před nedávnem panovaly obavy, že v Číně přijde tvrdé přistání, eurozóna se rozpadne a Spojené státy se ponoří do druhé recese. Nyní se ukazuje, že ekonomika USA je na tom lépe, než se zdálo, a Evropa se snaží své problémy řešit. Dá se tedy čekat, že riziková aktiva si povedou lépe. Pro CNBC to uvedl Bob Doll, hlavní akciový stratég ve společnosti BlackRock. Jeho kolega Jeff Rosenberg, který ve stejné společnosti působí jako hlavní stratég pro dluhopisové trhy, se domnívá, že výrazně pomohly kroky ECB. Ta totiž „přinejmenším v krátkém období“ eliminovala bankovní krizi v eurozóně.
I Rosenberg je přesvědčen, že výhled pro riziková aktiva se zlepšuje. Na otázku, zda by investoval do dluhopisů evropských vlád, odpověděl, že „určitě“. Co se týče akcií, Doll považuje za atraktivní sektor zdravotní péče a některé farmaceutické firmy, i když části investic do nich se již zbavil z důvodu dosavadního rychlého růstu cen. K tomu se přidávají energetické tituly jako či Conoco, které jsou „levné relativně k trhu i k ceně ropy“. Zajímavé jsou stále i technologické tituly, „na vrcholu seznamu ale nestojí.“ Celkově se stratég domnívá, že se zlepšující se ekonomikou stojí za to vybírat cykličtější tituly.
Doll míní, že rozhodující pro výběr akcií je volné cash flow: Pokud může některá firma zvýšit dividendy, protože má dobré volné cash flow, je atraktivní. Není ani důležité, zda společnost momentálně dividendu platí, rozhodující je opět cash flow, které určuje, zda ji bude schopna vyplácet v budoucnu.
Doll krátce komentoval i vývoj na trhu s bydlením. Otázka podle něho není, zda na něm již bylo dosaženo dna, ale jak dlouho se bude trh na tomto dně držet. Sám zastává názor, že „dobré zprávy pravděpodobně neuslyšíme až do příštího cyklu, protože napáchaná škoda je velmi vysoká“. Pozitivní překvapení se ale nedá ani z této oblasti ekonomiky vyloučit.
(Zdroj: CNBC)