Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecký věřitel: Blízko je dohoda na získání 32 centů z nominálního eura dluhu

Řecký věřitel: Blízko je dohoda na získání 32 centů z nominálního eura dluhu

18.1.2012 9:56, aktualizováno: 18.1. 10:45
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Řecko je s privátními věřiteli blízko dohody, v rámci které získají hotovost a nové cenné papíry s tržní hodnotou 32 centů z jednoho nominálního eura řeckého dluhu. Uvedl to manažer hedgeového fondu Marathon Bruce Richards. Fond patří do širšího výboru 32 věřitelů Řecka, který se k jednáním se zástupci země, EU a MMF zformoval v listopadu. Nepatří mezi nejužší zástupce, kteří vedou přímá jednání.

Šéf fondu Marathon, který spravuje zhruba 10 miliard dolarů aktiv uvedl, že je přesvědčen, že dohoda mezi věřiteli a Řeckem je velmi blízko. Richard uvedl, že očekává uzavření dohody s privátními věřiteli Řecka před 20. březnem, kdy má země učinit splátku dluhů v rozsahu 14,5 miliardy eur. Richards uvedl, že tak zřejmě již na tuto splátku nedojde v původní podobě a smluveném rozsahu. Mluvčí řecké vlády Pantelis Kapsis odmítl jeho slova komentovat.

Řecký premiér Lucas Papademos, stejně jako ministr financí Evangelos Venizelos, se s reprezentaty privátních věřitelů nad dohodou, jednání o níž byla před několika dny přerušena bez výsledku, sejdou znovu dnes. "Dokud dohody o směně dluhu nebude dosaženo, země čelí akutním ekonomických rizikům," uvedl premiér. Franz Vogel za IIF zdůvodnil neúspěch jednání o směně privátního dluhu neshodou na kupónu a úroku u dluhopisů, které mají být v rámci dohody nově vydány. Podle zdroje z jednání evropské vlády tlačily na to, aby nový řecký dluh v rámci dohody nesl kupón 4 procenta, zatímco privátní věřitelé byli ochotni akceptovat tyto úroky na velmi omezenou dobu s požadavkem vyšší výplaty v době, kdy se řecká ekonomika začne zlepšovat. „Mohu pouze potvrdit, že jednání pokračují a budu moci oznámit, až dosáhnout úspěšného konce,“ uvedl Vogel za asociaci finančních institucí, v jejímž čele stojí šéf Deutsche Bank Josef Ackermann.

Richards z Marathon uvedl, že nové dluhopisy pravděpodobně ponesou roční úrok v rozmezí 4 až 5 procent a splatnost mezi 20 a 30 lety. Očekává, že se budou obchodovat zhruba na polovině své face value. "Sečteno vše dohromady, čistá současná hodnota dohody pro věřitele bude znamenat 32 centů z jednoho eura," uvedl Richards. manažer hedge fondu dále uvedl, že stále není jasné, zda se dohoda bude vztahovat pouze na dluh splatný do roku 2020, nebo na celý emitovaný řecký dluh. Richards odhadl, že "dobrovolná dohoda" získá podporu pro směnu 70 až 80 procent privátně držených dluhopisů Řecka.

Dohoda má, dle oficiální 'předdohody' z října,  z privátně drženého dluhu cca 205 mld. eur ukrojit řádově 100 mld. eur a pomoci snížit zadlužení Řecka ke 120 % HDP. Podle ekonomů je ale krok pro budoucí udržitelnost řeckých závazků nedostatečný. "O budoucnosti Řecka rozhodnou nejbližší týdny. Všechna jednání musejí být hotova do poloviny března, aby bylo možno vyvrátit neřízení bankrot Řecka, uvedla ve zprávě londýnská divize Bank of America. Sám Papademos označil již dříve první tři měsíce roku 2012 za klíčové pro budoucnost Řecka.(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data