Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se staneme závislí na rozvíjejícím se světě

Jak se staneme závislí na rozvíjejícím se světě

27.1.2012 18:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Až do krize byly vazby mezi zeměmi OECD a rozvíjejícími se ekonomikami jasně nastaveny. Rozvíjející se ekonomiky a země exportující ropu stimulovaly svůj růst exporty do zemí OECD, získávaly tržní podíl a uplatňovaly merkantilistickou politiku. Důsledkem byly jejich vnější přebytky, které byly recyklovány zejména investicemi do vládních dluhopisů zemí OECD. Tyto investice prováděly zejména centrální banky rozvíjejících se ekonomik. Země OECD zase investovaly v rozvíjejících se ekonomikách s cílem zvýšit svou produkční kapacitu (přímé investice), nebo ve snaze akumulovat finanční investice s vyšším výnosem, který zajistilo i posilování měn rozvíjejících se ekonomik.

V současné době se ale formuje naprosto rozdílná závislost. Země OECD doufají, že jejich růst bude stimulován domácí poptávkou v rozvíjejících se ekonomikách. Domácí poptávka zemí OECD je totiž slabá. Rozvíjející se ekonomiky zase nebudou financovat fiskální deficity rozvinutých zemí, ale budu se orientovat na kvalitní soukromá aktiva. Jejich valuace totiž leží nízko a jejich současní vlastníci (podniky, banky) potřebují financování. Na trzích se zbožím a kapitálem tak dojde k úplnému obratu toku mezi rozvíjejícími se zeměmi a ekonomikami OECD. Ty se na rozvíjejících se státech a zemích vyvážejících ropu stanou velmi závislé.

První graf ukazuje, že tok soukromého kapitálu z rozvíjejících se ekonomik do zemí OECD sílí (měsíční tok soukromého kapitálu rozvíjejících se ekonomik bez Ruska a zemí vyvážejících ropu a s nimi; v miliardách USD). Rozvíjející se ekonomiky čelí také poklesu devizových rezerv, jak ukazuje druhý graf (devizové rezervy rozvíjejících se zemí včetně Ruska a zemí OPEC – v absolutním měřítku a jako meziměsíční změna; v miliardách USD). Recyklování kapitálu tak již neprovádějí centrální banky, ale investoři, včetně státních investičních fondů.

zav

Uvedený vývoj tedy vytvoří dvojí závislost zemí OECD na rozvíjejících se ekonomikách. Závislost na jejich domácí poptávce, která bude určovat tempo růstu rozvinutých ekonomik. A závislost na financování a úsporách rozvíjejícího se světa.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university