Aktualizováno Evropská komise zablokovala plán transatlantické fúze burzovních společností a Euronext, které chtěly vytvořit největší burzovní skupinu světa. Spojením by vznikla dominantní síla na evropském trhu finančních derivátů jako opcí a termínových kontraktů, a omezilo tím hospodářskou soutěž, uvedla komise podle listu Financial Times. již oznámila, že celou transakci ruší.
„Deutsche Börse a byly informovány o zamítnutí návrhu na spojení ze strany Evropské komise. Přes opatření navržená a nabídnutá oběma společnostmi došla EK z závěru, že kombinace by výrazně dopadla na konkurenceschopnost,“ uvedly společnosti v prohlášení.
Antimonopolní odbor komise odmítl argumenty obou firem, podle nichž je trh derivátů globální a že spojené skupině by konkurovala americká CME Group. Poukázal naopak na to, že nová skupina by díky fúzi derivátových trhů Eurex a Liffe měla více než 95 procent trhu obchodování s kontrakty na referenční krátkodobé úrokové sazby a německé vládní dluhopisy.
odsouhlasila převzetí americké loni v únoru za 9,5 miliardy dolarů. Do té doby hodnota akvizice klesla na 7,3 mld. USD s poklesem hodnoty akcií . Obě společnosti ještě na přelomu roku apelovaly přímo na šéfa Evropské komise Manuela Barrosa ve snaze zvrátit stanovisko na příznivou stranu. Nabídly odprodej části svého byznysu, přístup rivalům k určitým službám, například Eurex Clearing.

Rozhodnutí EK je čtvrté negativní od roku 2004, pokud jde o fúze burzovních společností. Spojená společnost by získala 90 % na trhu s deriváty v Evropě, 30 % na obchodování s akciemi. Eurex pod je největší evropskou derivátovou burzou, Liffe pod pak dvojkou.
Ve Spojených státech analogicky došlo k opuštění plánu na fúzi mezi Nasdaq Group s Intercontinental Exchange a na druhé straně Euronext. Selhala také snaha singapurské burzy o převzetí australské ASX poté, co ministr financí Swan označit obchod za „v rozporu s národními zájmy“.
Současný systém monitorování fúzí Evropskou komisí, která se tak snaží zabránit velkým podnikům získat dominantní postavení na trhu, funguje od roku 1990. Od té doby se EK ke konci loňského roku zabývala 4857 případy (loni jich bylo 309). Dosud Evropská komise zablokovala 21 fúzí, přičemž ale některá tato její rozhodnutí posléze zrušil Evropský soudní dvůr (dnes Soudní dvůr EU). Naposledy loni v lednu zablokovala EK fúzi řeckých leteckých společností Aegean Airlines a Olympic Air; sloučení podniků by podle EK vedlo k monopolu na řeckém dopravním trhu.
NYSE Euronext
Burzovní operátor NYSE Euronext vznikl v dubnu 2007 propojením burzy v New Yorku (New York Stock Exchange, NYSE) s panevropským provozovatelem akciových trhů Euronext. Jde o největšího burzovního operátora světa a spojením NYSE a Euronext také vznikl první transatlantický burzovní trh. Historie samotné NYSE se začala psát roku 1792, Euronext vznikl v roce 2000.
NYSE Euronext provozuje akciovou burzu v New Yorku a dále trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži. Vedle toho také burzy NYSE Arca, NYSE Liffe a NYSE Technologies.
Tržní kapitalizace operátora ke konci loňského roku činila 14,24 bilionu USD (275,8 bilionu korun) a celkový objem obchodů loni byl 20,16 bilionu dolarů (390,5 bilionu korun).
Deutsche Börse
Kořeny Deutsche Börse se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem sahají až do roku 1585, kdy se kvůli roztříštěnosti měnových systémů v Evropě i v samotném Německu, a tím pádem k rostoucímu riziku při platebních operacích, sešli němečtí obchodníci s návrhem vytvořit jednotný směnný kurz. Jako akciová společnost Deutsche Börse působí od roku 1993. Do té doby se jmenovala Frankfurtská burza.
Kromě akciového trhu provozuje burzu derivátů Eurex, clearingové centrum Clearstream, které se zabývá zúčtováním a vypořádáváním obchodů s obligacemi a akciemi, a divize Xetra provozující elektronický obchodní systém.
Tržní kapitalizace společnosti ke konci loňského roku činila 1,185 bilionu dolarů (23 bilionů korun) a celkový objem obchodů loni byl 1,758 bilionu dolarů (34 bilionů korun).
(Zdroj: Bloomberg, čtk)