Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Spotřeba elektřiny loni klesla o procento, z obnovitelných zdrojů předvedl největší expanzi bioplyn

ERÚ: Spotřeba elektřiny loni klesla o procento, z obnovitelných zdrojů předvedl největší expanzi bioplyn

1.2.2012 15:43
Autor: Redakce, Patria Online

Čistá spotřeba elektřiny v České republice loni meziročně klesla o jedno procento na 58,63 terawatthodin. Hrubá výroba elektřiny vzrostla o zhruba dvě procenta na 87,56 TWh. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Z tuzemských obnovitelných zdrojů energie se v loňském roce nejvíce rozvíjely bioplynové stanice, stále však za rok výrazně vzrostla především výroba ze solárních elektráren.

U velkoodběratelů, zejména velkých průmyslových podniků, vzrostla loni spotřeba elektrické energie o dvě procenta na 34,82 TWh. U maloodběratelů, včetně domácností, loni klesla spotřeba o více než pět procent na 22,25 TWh. Čistý vývoz elektřiny loni přesáhl 17 TWh a byl tak o více než terawatthodinu vyšší než poslední rekordy z let 2003 a 2007.

Fotovoltaické zdroje vyrobily do konce listopadu více než dvě terawatthodiny elektřiny. Předloni za celý rok činila produkce 616 gigawatthodin. V roce 2010 kvůli výhodné podpoře vzrostl instalovaný výkon solárních zdrojů více než čtyřnásobně na 1953 MW. Stát následně ale zpřísnil podmínky pro solární investory, což mělo za následek mnohem menší rozvoj fotovoltaiky v loňském roce. Za loňský rok přibylo 158 zařízení (za rok 2010 téměř nových 7000 zdrojů) a celkový licencovaný výkon se zvýšil jen o šest megawattů.

V příštích letech podle ERÚ poroste výkon solárních elektráren jen mírně. Distribuční společnosti nedávno znovu umožnily připojování nových zdrojů na střechách budov. Podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS za letošní rok může být bezpečně připojeno 65 megawattů slunečních a větrných elektráren.

V loňském roce rostla výroba elektřiny také u dalších obnovitelných zdrojů. Bioplynové stanice vyrobily přes 700 GWh, což představuje meziroční růst o zhruba 30 procent. Nejvíce se na loňské výrobě elektřiny podílely uhelné elektrárny, jejichž produkce činila více než 45 TWh. Zhruba třetinu elektřiny loni vyrobily jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Největší růst z obnovitelných zdrojů loni zaznamenal bioplyn. Výhodné dotace loni umožnily růst bioplynových stanic, jejich počet se za loňský rok zvýšil o 84 provozoven na 264 a instalovaný výkon těchto zdrojů, na které ERÚ vydal licence, vzrostl o 63 megawattů na 168 MW.

Příspěvek na fotovoltaiku podle ERÚ tvoří více než 60 procent plateb za obnovitelné zdroje. Ze všech obnovitelných zdrojů se však solární elektrárny podílí na výrobě proudu jen z 11,5 procenta. Dotace na bioplynové stanice naproti tomu tvoří například 12,4 procenta všech příspěvků na obnovitelné zdroje, na výrobě proudu se přitom podílejí z asi devíti procent.

Podle Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje mají tyto takzvané zelené výrobny v roce 2020 pokrýt 13,5 procenta celkové spotřeby energie. Plán počítá s limity pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů. Například u fotovoltaiky byl ale tento limit již naplněn a ministerstvo průmyslu a obchodu tak již chystá přepracování akčního plánu. Údaje o podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie za loňský rok zatím nejsou k dispozici, předloni to bylo zhruba 8,5 procenta.

(Zdroj: ČTK, ERÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data