Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Verdikt: Privátní směna řeckého dluhu ani dohoda s ECB plnění z CDS nespouští. Dojde na něj s CAC?

Verdikt: Privátní směna řeckého dluhu ani dohoda s ECB plnění z CDS nespouští. Dojde na něj s CAC?

1.3.2012 14:15, aktualizováno: 2.3. 9:58
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Započatá směna řeckého dluhu drženého privátními věřiteli (PSI) ani dohoda na směně dluhu drženého Evropskou centrální bankou nejsou důvody, které spouštění plnění ze zajišťovacích swapů na řecký dluh CDS. Takto dnes rozhodl výbor Mezinárodní asociace pro swapy a deriváty ISDA. Asociace byla dotázána a musela vynést verdikt v otázce, zda některá ze součástí záchrany Řecka v celkovém rozsahu finanční pomoci 170 miliard eur je či není důvodem k plnění z CDS kontaktů.

Věřitelé se na panel expertů ISDA obrátili s požadavkem, aby rozhodl, zda samotná dohoda o výměně řeckých dluhopisů představuje událost, která držitele CDS opravňuje žádat proplacení těchto pojistek. Panel měl zároveň rozhodnout, zda je v pořádku, když se Řecko dohodlo s Evropskou centrální bankou (ECB), že jí dluhopisy vymění dříve, než zahájí výměnu dluhopisů s ostatními věřiteli.

ECB dostala nové dluhopisy, které nebyly předmětem uzavřené dohody o odpisu části dluhu. Tím je ušetřena i ztrát. Věřitelé chtěli od panelu ISDA vědět, zda byl dluh ve vlastnictví soukromých věřitelů proti jejich vůli odsunut mezi podřízené papíry. Pokud někdo drží podřízený dluh, znamená to, že před ním dostane nejdříve zaplaceno někdo jiný. Na držitele podřízeného dluhu tak potenciálně nemusí zůstat nic, pokud bude mít dlužník málo peněz na splacení závazků.

Kritéria směny dluhu uplatněná o soukromých věřítelů Řecka nejsou důvodem, který vyvolává plnění u kontaktů kryjících celkem 3,25 mld. EUR řeckého státního dluhu. „Směna nezakládá subordinaci, která je jedním z kritérií pro výplatu z CDS pojistek,“ uvedla dále ISDA. Asociace na svém webu následně uvedla, že rozhodnutí jejího výboru v této věci bylo jednomyslné.

Šéf obřího dluhopisového fondu Pimco Bill Gross v reakci na verdikt řekl, že jde o nebezpečný precedens. V rozhovoru ve finanční televizi CNBC upozornil, že držitelé CDS by rozhodnutí panelu ISDA měli považovat za zklamání.

Podmínky spouštějící plnění z CDS kontaktů v případě Řecka jsme se pokusili zmapovat v tomto článku. Celkově je vůči Řecku vydáno CDS kontaktů v objemu kolem 70 miliard dolarů. To je ale hrubé číslo, sčítající ty „ochranu prodávající“ i „ochranu kupující“. Při vzájemném zápočtu čistá pozice činí uvedených cca 3,25 mld. USD. To je méně jak jedno procento celkového řeckého dluhu.

Pravidla pro aktivaci plnění z CDS kontaktů stanovuje International Swaps and Derivatives Association (ISDA). Ta již dříve k dalším pozdějším potenciálním spouštěčům uvedla, že v momentě, kdy objem vlastněných řeckých dluhopisů těch, co odmítnou, dosáhne nejméně jednoho milionu amerických dolarů, plnění z CDS se dostane do hry. „Pokud některý z investorů drží řecký dluh v rozsahu 1,1 mil. USD a rozhodne se do směny dluhu PSI nezapojit a současně se řecká vláda (řecký stát) v takovém případě rozhodne nedostát svým závazkům a neučinit splátku z tohoto dluhu, spouští plnění z kontaktů CDS,“ uvedl nedávno Steven Kennedy, zástupce ISDA.

„Situace v Řecku se průběžně vyvíjí. Dnešní rozhodnutí nevylučuje právo v budoucnu znovu žádat prošetření aktivace plnění z kontaktů,“ uvedla ISDA v prohlášení s tím, že „dnešní rozhodnutí není vyjádřením názoru výboru, že kreditní událost v budoucnu nenastane.“

To se týká především uplatnění CAC klauzule na směnu dluhu s privátními věřiteli, kteří odmítnou přistoupit na „dobrovolnou směnu“. Problémem je při existující dohodě s věřiteli také retroaktivita této dodatečně zavedené klauzule.

Aby Řecko dosáhlo co největší úlevy dluhové zátěže, potřebuje do privátní směny dluhu (PSI) zapojit co největší procento věřitelů. PSI, která ukrojí z řeckého dluhu zhruba 107 miliard eur, prošla minulý čtvrtek hladce řeckým parlamentem. S ní ale také právě klauzule collective action clause (CAC), tedy ustanovení o společném postupu. Ta umožňuje, že pokud se k výměně přihlásí většina držitelů dluhopisů, bude na základě tohoto zákona ke směně donucen i jejich zbytek. Řecko očekává, že „dobrovolně“ projde kolem 90 % dluhu. Právě CAC klauzule by ale měla znamenat aktivaci plnění z kontaktů CDS.

Činitelé včetně například bývalého šéfa ECB Jean-Claude Tricheta jsou proti aktivaci CDS plnění. Obávají se, že obchodníky a spekulanty na těchto kontaktech přiměje k útokům na další zasažené země a dojde opět ke zhoršení dluhové krize v Evropě. Nyní 5leté CDS pojistky na řecký dluh stojí 7,3 mil. USD + 100 tisíc USD ročně k pojištění 10 mil. USD řeckého dluhu a odrážejí cca 95% pravděpodobnost řeckého bankrotu očima CDS trhu.

(Zdroj: ISDA, Bloomberg)


Váš názor
 • Je to logické
  2.3.2012 8:07

  Soudruzi to správně vysvětlili.To, že část věřitelů byla přinucena odepsat 100mld EUR kvůli neschopnosti dlužníka splácet přece ještě vůbec neznamená, že se jedná o jeho BANKROT!!!Vždyť se přece jedná o seriózního dlužníka, kterému všichni rádi půjčí. Zvlášť když nafasují nevratnou "půjčku" od ECB s úrokem 0,5%-1%.A stamiliardy EUR , které ECB chrlí na trh , přece vůbec nezpůsobí inflaci.Všicni přece víme, že když je něčeho moc , tak to vůbec, ale vůbec neztrácí na ceně.No jen by mě zajímalo, jestli mají soudruzi představu jak to budou za roky řešit. Nespíš zase tak, že novým dluhem (ale od koho si půjčí?) zamáznou ten starý.A věřitelem budeme my všichni , kteří věříme že papírky v naší peněžence a na kontech budou mít i v budoucnu nějakou cenu. No nevím, nevím , když ECB, FED a ostatní centrální banky chrlí stamiliardy nových nekrytých peněz.......
  nugisek
  • Re: Je to logické
   5.3.2012 8:17

   Má to i svá pozitiva - například důchody dostaneme vyplaceny v podobě praktických potištěných krepovaných ruliček :-)
   H.B.
  • Re: Je to logické
   2.3.2012 8:47

   nojo, proto nam kalousek cpe dluhopisy, abysme dluzili sami sobe a nakoec sami sobe i odpustili dluh a vsecky hrichy. jinak o ceny se neboj, ty budou direktivne narizene (pleonasmus?) z brusele. chrleni penez, skoda, ze u toho nemuzu bejt, to musi byt curina, valet se v tom jak strycek skrblik.
   Azb
   •  
    5.3.2012 9:10

    Z vecneho hlediska ma pleonazmus dobry vyznam i smysl zvlaste v poezii :-))
    Jesse
 •  
  1.3.2012 14:26

  No bodejť by rozhodli jinak, když o tom rozhodovala asociace těch co by plnili.
  viga
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)