Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ odložil aukce kmitočtů pro 4G na příští týden. Zpřesňuje kritéria a čeká na anglický překlad

ČTÚ odložil aukce kmitočtů pro 4G na příští týden. Zpřesňuje kritéria a čeká na anglický překlad

14.3.2012 14:51
Autor: ČTK

Český telekomunikační úřad odložil termín oznámení návrhu podmínek aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě označované jako 4G. Podmínky měl zveřejnit ve čtvrtek, ale termín posunul na příští týden. Důvodem je upřesnění rozvojových kritérií, které si vyžádalo ministerstvo průmyslu a obchodu, a také čekání na anglický překlad, řekl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Podle Dvořáka by měl mít úřad vše potřebné pro vyhlášení podmínek do konce týdne. Samotné podmínky pak budou předmětem veřejné diskuse a teprve na jejím základě úřad stanoví závazná kritéria pro zájemce o kmitočty. Samotný prodej se čeká na podzim.

ČTÚ chce formou aukce nabídnout kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále volné frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz. Příděl frekvencí pro jednotlivé žadatele bude omezený.

Hlásit se budou moci nynější operátoři i firmy, které mají zájem vstoupit na tuzemský mobilní trh. To by jim měla umožnit povinnost národního roamingu pro úspěšné uchazeče o frekvence v pásmu 800 MHz. Případný čtvrtý operátor tak bude moci nabízet služby ještě před dobudováním vlastní sítě prostřednictvím sítí současných operátorů.

Povinnost pro majitele vydražených frekvencí učinit velkoobchodní nabídku služeb poskytovaných na nových sítích by pak měla umožnit vstup tzv. virtuálních operátorů, kteří nemají vlastní infrastrukturu.

Podmínky mají obsahovat i tzv. rozvojová kritéria, tedy povinnost vlastníka kmitočtů nejprve pokrýt méně hustě osídlené oblasti před vstupem do větších měst. Do tří let by měl mobilní broadband na základě technologie 4G pokrýt většinu území a být dostupný pro více než 90 procent obyvatel ČR.

Navrhované podmínky aukce se ještě před vytvořením jejich finální podoby staly terčem kritiky některých politiků. Kritizoval je například poslanec VV Radim Vysloužil. Senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek zase vyzval předsedu ČTÚ Pavla Dvořáka, aby na hospodářském výboru vysvětlil údajnou nedostatečnou regulaci mobilního trhu v posledních letech.

Aukci a oligopol mobilních operátorů si vybrala za své téma i organizace pod názvem Informační institut. Ta vytvořila studii, podle které je mobilní volání v Česku jedno z nejdražších na světě a Česko naopak zaostává v pokrytí sítěmi 3G. Podle asociace mobilních operátorů i ČTÚ studie obsahuje celou řadu nepřesných, zavádějících či přímo nepravdivých tvrzení.

ČTÚ počítá s výnosem z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v řádu jednotek miliard korun. Pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání frekvencí se mají pohybovat mezi 150 a 250 miliony ročně. Operátoři mají kmitočty získat na 15 let. O vstup do mobilního podnikání již v minulosti projevily zájem například tuzemské firmy Dial Telecom, GTS Czech a UPC. Spekulovalo se rovněž o možné účasti státní České pošty.

 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    14.3.2012 15:05

    Za stávající činnost úřad rospustit a Dvořáka bez soudu na 10 let zavřít. Vsadím se, že se tomu nebude divit a bude vědět proč.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data