Italský Premiér Mario Monti nemá obavy z možnosti rozšíření ekonomických problémů Španělska na zbytek Evropy. Monti dále bagatelizoval svá víkendová tvrzení, že by rozpočtová politika Španělska mohla opět rozpoutat dluhovou krizi v eurozóně, která by se následně rozšířila na Itálii.
„Jsem si jistý, že Španělsko je v současné době na stabilní cestě k upevnění své rozpočtové politiky,“ řekl Monti novinářům v Tokiu, kam dorazil po summitu o jaderné bezpečnosti z Jižní Koreje.
Monti, který v listopadu nahradil na postu italského ministerského předsedy Silvia Berlusconiho, se rychle prosadil v zavádění úsporných opatření. Naopak Španělsko minulý měsíc šokovalo trhy svým prohlášením, že v roce 2011 překročilo svůj plánovaný deficit státního rozpočtu a pro rok 2012 si stanovilo ještě měkčí fiskální cíle.
Monti dále prohlásil, že kořeny evropské dluhové krize z části sahají do Německa a Francie. Ekonomičtí lídři eurozóny se podle něho chovali nezodpovědně, když v jejím počátku překračovali nastavená rozpočtová pravidla a tím dávali ostatním zemím eurozóny špatný příklad.
„Samozřejmě, že pokud matka a otec eurozóny porušují svá vlastní pravidla, nemůžeme čekat, že je následně budou dodržovat ostatní země,“ upozornil Monti.
Představitelé eurozóny budou z důvodu lepšího zajištění EU v případě rozšíření dluhové krize projednávat navýšení jejích záchranných fondů. Ministři financí členských států eurozóny se za účelem diskuze o velikosti záchranných fondů sejdou 30. a 31. března na neformálním summitu v Kodani. Současný krizový fond by tak mohl zvýšit svou kapacitu ze stávajících 440 miliard eur až na více než dvojnásobek. Jako pravděpodobnější se ale jeví varianta kombinace EFSF a ESM se zdroji kolem 700 miliardami eur.
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy věří v průlom v jednání o zvýšení kapacity záchranného fondu k odvrácení dluhové krize eurozóny. "Jsem si jistý, že dosáhneme pozitivního výsledku," uvedl Van Rompuy na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Jižní Koreje Lee Myung-bak v Soulu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) vyvíjí tlak na zvýšení až na jeden bilion eur, aby posílil své vlastní zdroje. Německá kancléřka Angela Merkelová vlila optimismus před zasedáním, když naznačila, že je Německo ochotno umožnit podporu zvýšení kapacity firewallu, a změnila tak postoj uprostřed tvrdého mezinárodního tlaku.
(Zdroj: mediafax, AFP, AP)