Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kam se trhy vydají v dubnu? Propad volatility i historické sezónní srovnání dávají šance na další růst…

Kam se trhy vydají v dubnu? Propad volatility i historické sezónní srovnání dávají šance na další růst…

3.4.2012 13:52
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Index S&P 500 v prvním kvartálu posílil o 12 % a dosáhl tak nejlepšího startu do nového roku za posledních 14 let. Na trzích došlo k výraznému uklidnění, což vedlo k poklesu výnosů u dluhopisů nejzadluženějších evropských zemí a návratu investorů do rizikovějších aktiv. Po tak úspěšném kvartálu se však množí hlasy investorů, kteří volají po očistné korekci v rozsahu 5 – 10 %. Investoři volající po korekci argumentují především tím, že evropská dluhová krize má daleko od konečného řešení, když zaměření investorů se v posledních týdnech přesouvá na Španělsko. Dalšími argumenty jsou vysoká cena ropy nebo hospodářské zpomalení Číny.

Obavy ze zpomalení sdílejí i analytici Barclays, kteří ve svém nedávném reportu uvedli: „Růstový trend na akciových trzích, který jsme sledovali od začátku roku, se postupně vytrácí. Zmírňujeme náš býčí pohled na evropské akcie a očekáváme, že trhy v krátkém období vstoupí do určité korekční fáze s tím, jak momentum globálních makroekonomických dat začíná ztrácet na síle.“ Roger Nightingale, analytik společnosti RDN Associates, vidí na trzích i značná politická rizika, když říká: „Politici se nacházejí ve velmi svízelné situaci, protože jsou nepopulární, a vědí, že většina z nich o svou pozici přijde. Pokud jste v takové situaci, máte tendenci se chovat nevyzpytatelně. Takové nečitelné chování může mít negativní dopad na trhy.“ V dlouhém období se Nightingale obává zvyšování sazeb a peněžní zásoby ze strany centrálních bank.

Přes nedávnou rally zůstává na trzích i mnoho optimistů a jedním z takových optimistů je i Ryan Detrick, technický analytik společnosti Schaeffer´s Investment Research, který tvrdí: „Z historického hlediska byl duben během posledních pěti let skvělým měsícem. Takže ze sezónního pohledu je duben skvělým měsícem.“ Duben byl příznivým měsícem během všech posledních pěti let s průměrným 4,5% výnosem u indexu S&P 500. A za posledních 10 let přinesl duben průměrné zhodnocení 2,2%, což je vůbec nejlepší výkonnost v rámci všech 12 měsíců.

Detrick vidí slušnou šanci na pokračování této rally navzdory vysoké výkonnosti v 1Q, když potenciál vidí v příznivé nadcházející výsledkové sezoně a ve zlepšující se americké ekonomice. Podobně pozitivní názor zastává i Robert Doll, hlavní akciový analytik společnosti BlackRock, který uvedl: „Bude těžké napodobit první kvartál, ale z našeho pohledu zůstává nadále příznivá měnově-politická situace, fundament je dobrý… sentiment je stále negativní, když se podíváte na to, jak jsou investoři zainvestováni, a ocenění rizikových aktiv není přehnané.“

Jiný pohled přináší studie volatility. Analytik z Bloomberg Businessweek, Matthew Philips, popisuje vývoj volatility, která se v 1Q propadla na nejnižší úroveň od roku 2007. Index tržní volatility VIX, který je často nazýván indexem strachu, se nyní obchoduje kolem 15,5, což je skoro o 70 % méně než v první polovině srpna 2011. Tento soustavný pokles volatility šel ruku v ruce s rally na akciových trzích a často se hovoří o jakémsi tichu po bouři. Někteří analytici tento vývoj považují za zcela přirozený. Jim Strugger, analytik derivátů z MKM Partners, k tomu řekl: „VIX se chová tak, jak by se chovat měl“.

Podle Struggera, pokud se podíváme na historii tohoto indexu od roku 1993, tak dojdeme k zajímavým závěrům. Historie ukazuje, že po velkém šoku ve volatilitě dochází k šestiměsíčnímu období klidu. Zde Strugger poukazuje na polovinu prosince, kdy se VIX dostal pod úroveň 25, což by mělo implikovat klidnější období do zhruba poloviny června nebo začátku července. Z toho lze usuzovat pokračování dobré nálady a růstu na akciových trzích během dubna.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data