Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Bezpečná většina pro vládu do pondělí, nebo předčasné volby

Nečas: Bezpečná většina pro vládu do pondělí, nebo předčasné volby

18.4.2012 10:28, aktualizováno: 18.4. 10:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nebude-li mít nejpozději do pondělka 23. dubna premiér Petr Nečas jistotu, že má jeho vláda jasnou většinu, musí být ještě v červnu předčasné volby. Premiér to dnes uvedl s tím, že považuje za vyloučenou spolupráci vlády se sněmovním klubem Věcí veřejných, pokud v něm bude odsouzený Vít Bárta. Poté, co vzniká nová platforma kolem Karolíny Peake, trvá na bezpečné většině ve sněmovně.

"Nezaložím existenci své vlády na spolupráci s poslaneckým klubem, který by řídil zevnitř nebo zvenčí člověk odsouzený za korupci," prohlásil Nečas a odkázal tak na nepravomocný rozsudek nad Vítem Bártou. Předseda VV Radek John není pro premiéra partnerem. "Pan John není tím, kdo by poslanecký klub VV řídil," uvedl. 

Vicepremiérka Karolína Peake včera večer ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. Jako důvod uvedla stranický styl i soud s Vítem Bártou a oznámila, že zakládá novou politickou platformu. Záměr následovat Karolínu Peake do nově vznikající platformy poté oznámili také další dva poslanci za Věci veřejné - Viktor Paggio a Dagmar Navrátilová.

Jednání bývalé první místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake s premiérem Nečasem o další vládní spolupráci a podpoře její nové platformy ve sněmovně proběhne ve středu po zasedání vlády. 

"Nepřistoupím na žádný způsob postupné agónie této vlády zmítající se v závislosti na tom, jak se vyspí jeden poslanec či poslankyně, žádné těsné většiny 101 nebo 102 nemají smysl. Ta vláda musí mít tah na branku," uvedl dnes Nečas. "Bezpečná většina je taková, která není nebezpečná," vyhnul se následně odpovědi na klíčovou otázku. Uvedl, že se v nejbližších dnech odehraje celá řada veřejných i zákulisních jednání. Odpoledne bude jednat grémium ODS.
 
Dnes se sejde také poslanecký klub VV, který by měl dát odpověď na otázku, kolik členů bude nyní mít a zda VV setrvají uvnitř vládní koalice. Místopředsedkyně Kateřina Klasnová ČTK řekla, že strana bude existovat i po odchodu některých členů. Ona i další poslanci jsou podle svých slov připraveni přejít do opozice, pokud je ve vládě nahradí nová politická platforma.

Pokud by VV neměly dostatek poslanců, může je v koalici nahradit právě nové politické uskupení zformované kolem Peake. Hlasy z okruhu nové frakce dávají najevo, že by jich na těsnou sněmovní většinu mohlo být dost.

Premiér Petr Nečas již před dvěma týdny, když VV pohrozily odchodem z vlády, uvedl, že nechce vládnout s nejistou podporou ve sněmovně, raději dá přednost předčasným volbám. Koalici s kolika poslanci by přijal, ale přesně nedefinoval, stojedničkovou ale nechce. Nyní ve sněmovně disponuje hlasy 52 občanských demokratů, ale to včetně Pavla Béma, TOP 09 má 41 členů. Ke 101 hlasu tak větším koaličním stranách chybí osm nebo devět poslanců. Za Věci veřejné se jich do sněmovny dostalo po volbách před dvěma lety 24. Odpadli zatím Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka.

(Zdroj: ČT, ČTK, MediaFax)


Čtěte více:

Peake se rozešla s VV, zakládá vlastní platformu a chce podporovat vládu
17.4.2012 17:20
Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a o...

Váš názor
  •  
    18.4.2012 10:55

    Nečasi,neblafuj. Všechno už je uděláno, všechno je hotovo, Věřím,, že i cena za tu PLAŤformu je už stanovena. A platit bude ovčan.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data