Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud spojil žalobu VOLNÝ na Telefóniku CR o 4 miliardy se správním řízením ÚOHS. Měla být plně zamítnuta, reaguje firma

Soud spojil žalobu VOLNÝ na Telefóniku CR o 4 miliardy se správním řízením ÚOHS. Měla být plně zamítnuta, reaguje firma

19.4.2012 12:17, aktualizováno: 19.4. 14:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Městský soud v Praze rozhodl spojit čtyřmiliardovou žalobu společnosti VOLNÝ, a.s. na Telefóniku CR se správním řízením, které zahájil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nyní dokončuje ekonometrické analýzy a vyhodnocování důkazů. Závěr ÚOHS tedy bude zásadní pro výrok soudu. Informaci rozeslala PR agentura společnosti VOLNÝ a.s.

„Na konci roku 2003 Volný poskytoval výhodný přístup k internetu vytáčeným připojením téměř jedné třetině českých uživatelů. Telefónica svou nezákonnou cenovou politikou zabránila společnosti Volný a ostatním svým konkurentům v následných letech nabízet zákazníkům cenově zajímavé připojení k internetu prostřednictvím ADSL,“ tvrdí Martin Dvořák, obchodní a marketingový ředitel společnosti VOLNÝ, a.s.

"Společnost Telefónica Czech Republic, a.s. předně konstatuje, že se nedopustila porušení žádné povinnosti plynoucí ze zákona o ochraně hospodářské soutěže., a již z tohoto důvodu považuje žalobu společnosti VOLNÝ, a.s. za zcela neoprávněnou a nedůvodnou," uvedl v reakci pro Patria.cz mluvčí společnosti Telefónica CR Hany Farghali. "Dále zdůrazňuje, že žaloba společnosti VOLNÝ, a.s. je postavena výhradně na nepodložených úvahách o zmaření hypotetického (fantazijního) podnikatelského plánu, který byl dotvořen jen pro účely soudního řízení a pro jeho naplnění neměla společnost VOLNÝ, a.s. zřetelně vytvořeny reálné předpoklady. Závěr společnosti VOLNÝ, a.s o jejím neúspěchu na trhu širokopásmového přístupu k internetu v důsledku působení společnosti Telefónica je tedy smyšlený a neopírá se o reálné skutečnosti. Z těchto důvodu měla být žaloba v plném rozsahu zamítnuta. Proti usnesení o přerušení řízení společnost podá odvolání," uvádí Telefónica CR pro Patria.cz 

Společnost VOLNÝ, a.s. podala v pondělí 28. března loňského roku žalobu na náhradu škody ve výši přesahující 4 miliardy korun, podle ní způsobené společností Telefónica Czech Republic formou stlačování marží na trhu ADSL. V této souvislosti společnost Volný tehdy uvítala iniciativu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zahájit se společností Telefónica Czech Republic správní řízení ve stejné věci, uvádí firma.

„Žaloby o náhradu škody v soutěžních případech podporuje i Evropská komise, která již ze stejných důvodů pokutovala mateřskou společnost Telefóniky ve Španělsku,“ uvádí dále Tomas Schollaert, partner Pierstone, kterou si společnost VOLNÝ vybrala jako právního zástupce v případu. Pierstone již úspěšně zastupovala v podobných případech jiné společnosti.

Žalující strana následně připomíná verdikt tribunálu Evropské unie proti mateřské Telefónice SA z 29. března 2012 a tvrdí, že šlo o velmi podobný případ, jako v ČR.

Tribunál potvrdil rozhodnutí Evropské komise z roku 2007 o uložení pokuty telekomunikačnímu operátorovi Telefónica SA ve výši 152 milionů eur za zneužití dominantního postavení na španělském trhu širokopásmového připojení v rozporu s antimonopolními pravidly EU.

Zde v letech 2001 a 2006 dle verdiktu stanovila společnost Telefónica SA velkoobchodní ceny pro své konkurenty velmi blízko cenám svých maloobchodních zákazníků, což znamenalo vytlačování marží (margin squeeze) s dopadem do ziskovosti konkurentů (odkaz na verdikt zde).


Váš názor
  • volny
    19.4.2012 14:57

    ..no jo, když jsou chlapci z divenno holdingu levý jak šavle obchodně, tak snad něco kápne cestou vydírání.. co si pamatuju, tak volny byl na trhu mezi prvníma a je jenom jeho chyba, že se víc neprosadilo (je tu několik společností, kterým to vyšlo, UPC, seznam..). Snad se žaloba těm zlodějům z VOLNY a.s. vrátí jako bumerang a zůstanou už jen ve vzpomínkách :))
    bob
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů