Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v USA v dubnu překvapivě klesla, radost ale kazí propad tvorby nových míst

Nezaměstnanost v USA v dubnu překvapivě klesla, radost ale kazí propad tvorby nových míst

04.05.2012 15:06, aktualizováno: 4.5. 16:00

Aktualizováno

Pravidelná měsíční zpráva z trhu práce USA přinesla pokles míry nezaměstnanosti na 3letá minima, ale také nejslabší nárůst počtu nových pracovních míst mimo zemědělství za poslední půlrok. Dolar po této zprávě po chvilkovém váhání oslabil a futures na americké indexy prohloubily ztráty.

Zatímco ekonomové očekávali stagnaci celkové míry nezaměstnanosti na březnových 8,2 procenta, došlo k poklesu na 8,1 procenta. První reakce analytiků však mluví především o důsledku snížení celkové základny pracovní síly spolu s tím, jak někteří Američané rezignovali na hledání práce. 

Vývoj nezaměstnanosti v USA za posledních 5 let

nezam US 5Y
 
Jasně horší signál dnes vyslala odborníky nejvíce sledovaná data popisující celkovou tvorbu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Ministerstvo práce USA totiž po březnovém revidovaném přírůstku 154 tisíc (původně oznámeno 120 tisíc) oznámilo pokles nově vytvořených míst na 115 tisíc, zatímco konsensuální odhad počítal s nárůstem na 160 tisíc.

„Americký trh práce se nezlepšuje zdaleka tak, jak se zdálo,“ uvedl dnes Mark Vitner, ekonom Wells Fargo, a dodal, že zatímco tempo propouštění pokleslo, nábor nových zaměstnanců nijak se nezlepšil.

Nepříznivý vývoj na trhu práce v USA se projevil i v obavách o výkon největší ekonomiky světa. "Stále rosteme jen pozvolna. Tempo najímání je zpět na úrovni odpovídající ochablému růstu," řekl ekonom IHS Global Insight Nigel Gault.

„Americká nezaměstnanost již není cyklickým, ale strukturálním problémem vyplývajícím z rychlého vývoje technologií a nedostatečnou úrovní přeškolení (pracovních sil). Pracovní místa jsou strukturálně ničena,“ varoval Bill Gross, manažer největšího světového dluhopisového fondu PIMCO. Dodal, že vláda již vyčerpala všechny tradiční možnosti fiskální i monetární politiky. „Musí se začít poohlížet jinde,“ naznačil Gross možnost dalšího využití nestandardních nástrojů pro stimulaci ekonomiky.

Doporučil přitom, že by se Washington měl zaměřit na mezinárodní obchod a devizovou politiku stejně, jako to udělaly vlády v Brazílii, Číně a Evropě. Dodal, že by oslabení dolaru zvýšilo konkurenceschopnost amerických průmyslových výrobců v zahraničí. 

Bílý dům naopak označil dnešní smíšené údaje za známku dalšího pokroku, zdůraznil však potřebu rychlejšího růstu zaměstnanosti. "Pozorujeme ozdravování ekonomiky," řekl předseda rady ekonomických poradců Bílého domu Alan Krueger v televizi CNBC.
 
Obavy o zotavení americké ekonomiky se projevily i na trhu komodit. Cena americké ropy WTI v New Yorku půl hodiny po zveřejnění dat spadla pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel a po poklesu o 2,55 procenta až na 99,99 USD/barel byl nejlevnější od 7. února 2012.

"Slabší údaje z americké ekonomiky z minulých dní vyvolaly pochyby o oživení poptávky po ropě u největšího světového spotřebitele. Ceny navíc oslabuje nynější přebytek nabídky," uvedli analytici Commerzbank Carsten Fritsch a Eugen Weinberg.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Reuters)


Váš názor
  • prece nebudeme psat neco positivniho
    06.05.2012 22:14

    Musime sice priznat, ze v nejsilnejsi ekonomice sveta nezamestnanost klesa, ale hned si prilozit polinko a strachovat se, ze prej ale nevytvari dost pracovnich mist a tudiz to jde od 10 k 5. Honem zase vsichni do bunkru - bude velice spatne. Navic cena ropy jde dolu a to je taky moc spatne, protoze to jen ukazuje jak ten svet upada. S nizsi cenou ropy si musi delat starosti jen Rusove, kteri nic jineho na prodej nemaji a arabove, kteri ropu pouzivaji jako zbran. To ale nakonec Rusove taky viz nedodrzujici smlouvy a omezovani dodavky smluveneho mnozstvi plynu ropovodem. A hrozici jadernym uderem nebude-li Evropa poslouchat. Jak se ten svet meni - uderem vzdycky hrozili jen valecni stvaci z Pentagonu a ted e'tu Brute.
    bearbull
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data