Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úspěšného investora zajímá zisk až ve druhé řadě…

Úspěšného investora zajímá zisk až ve druhé řadě…

9.5.2012 13:22
Autor: Anonymní Investor, ???

Zjistil jsem, že už se trochu opakuji, ale přece jen mi to zase nedá. Opakovaně se přesvědčuji, jak důležité je ošetřit při obchodování riziko. Pokud dopředu víte, kolik maximálně proděláte a na tuto představu si zvyknete, má to nedozírně kladné psychologické důsledky. Když jdou trhy dolů, prostě to neřešíte, je to součást hry a toho, co jste si naplánovali. Samozřejmě, když dojde na stop loss, je to vždycky bolestné a dívám se na to vždy z různých stran, jestli s ním přece jen ještě pár dnů nepracovat, ale to už jsou víceméně jenom detaily, které na celkovou úspěšnost mají zanedbatelný vliv.

Možná, že je v těchto intencích potřeba zmínit, že něco jiného je dlouhodobé investování, kde pohled na stop lossy a ředění je trochu v jiném světle, než při aktivním obchodování (dlouhodobým horizontem je myšleno 5 let a více). Například při současných propadech na BCPP se některé relativně kvalitní tituly ( a že jich není moc...) dostávají na celkem zajímavé úrovně z dlouhodobého pohledu. Proto si umím představit koupi např. ČEZu za 700 a aplikaci strategie „buy and hold“ při spoléhání se na to, že dividendy nebudou úplně nezajímavé.

Aktivnější investoři by však měli přemýšlet hlavně o riziku, o zisku až ve druhé řadě. Zmínil jsem psychologické efekty – člověk má tendence dělat nesystematické věci pod tlakem toho, co se na trhu zrovna děje. Příležitosti byly a budou a nemá cenu se ukvapovat a měnit plán pod tlakem dění. Je známým faktem, že kvalita rozhodnutí skupiny je menší než jednotlivce. Dav se chová stádně a často neracionálně. Jediná možnost, jak vydělat na trzích peníze, je zůstat samostatně myslícím jedincem s vlastním názorem, který sází na „svou“ výhodu a analyzuje psychologii davu, aby mohl do pozice správně vstoupit a zároveň z ní vystoupit.

Mnoho retailových investorů se domnívá, že cílem analýzy trhu je předpovídat ceny. Proto tak (než se poučí) hltají doporučení jednotlivých brokerských domů. Ale tak to není – cílem je přijímat svá rozhodnutí v souladu se zákonem pravděpodobnosti. Je to stejné jako u lékaře, kterému přivezou na sál muže s dýkou v hrudi. Rodinní příslušníci chtějí vědět, jestli pacient přežije, ale doktor nejdříve analyzuje vzniklou situaci a řeší jí, jak nejlépe umí. Pokud řekne něco příbuzným, tak hodnota prognózy má většinou malou relevanci (stejně jako doporučení brokerů), ale když to po něm chtějí, tak to udělá. Sám však věnuje mnohem větší čas tomu, aby postupně odstraňoval následky bodné rány. Při každém kroku využívá zkušeností, které jsou statisticky nejlepším řešením. Věštit ale neumí ... a to ani lékař ani Váš makléř.

Hezký den

Investor


Upozornění: Tento článek vyjadřuje pouze soukromý názor autora, nikoliv názor jakékoliv společnosti ze skupiny Patria Finance, a nejedná se o investiční doporučení ve smyslu § 125 odst. 6 zákona 256/2004 Sb. Prosíme přečtěte si Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Váš názor
 • kde beretety
  13.5.2012 22:12

  po přečtení zdejších některých úvah je nejlepší investice s celkem malým rizikem, zakoupení jízdenky na mistrovství kolečkářů na Vysočině. Tam tento víkend neznámý "investor" "nakoupil" úplně zdarma několik horských kol v ceně pres milion Kč. A to za pouhých pár minut. Opět vizitka naší republiky, která určitě přiláká další investory ze zahraničí. Nejezdí náš pan prezident taky na kole.
  bobík
 • Nestabilita na finančních trzích - trend
  11.5.2012 9:48

  Jednotlivci nejsou vybaveni dokonalým věděním, nemusí si ani uvědomit všechny příležitosti, které jim unikají. Vyhlídka na zisk není dána vnitřní hodnotou předmětu, nýbrž závisí na tom, zda ostatní účastníci trhu hodlají nakupovat nebo prodávat, což se výsledně projeví pohybem cen. Pohyby cen vytváří zpětnou vazbu a jejím prostřednictvím působí na sebe tak dlouho, až se ceny stanou naprosto nezávislé na vnitřní hodnotě zboží. Trend pak není možné udržet a následuje zhroucení. Za jistých podmínek, zejména v případě úvěru, se může tato nerovnováha kumulovat a dospět do kritického bodu - otevření Pandořiny skříňky, kdy nestabilita finančních trhů vedla k totálnímu krachu bankovního systému a následně velké depresi.
  Pound
 • kde beretety anonymní investory nebo je to pořád ten jeden blázen ?????
  11.5.2012 8:37

  Další článek anononymního investora. Jen doufám že je to pořád ten stejný člověk , protože mít vícero investičních bláznů na blogu už začíná zavánět úpadkem daného blogu. Když někdo napíše :"Možná, že je v těchto intencích potřeba zmínit, že něco jiného je dlouhodobé investování, kde pohled na stop lossy a ředění je trochu v jiném světle, než při aktivním obchodování (dlouhodobým horizontem je myšleno 5 let a více). "----- Stop los a ředění ??????? Aha takže když si koupím při IPO např NWR, AAA nebo ORCO tak jsem se mohl proředit k zisku joooo po 5 letech no nemohu se přestat smáááááááááááááát můůůůůůůůůůůůůůhehhehehehehehehehehehehehehehehehehehehehheheehhehehehe tihle titulyuž se asi nikdá nezmátoří (to byl názorný příklad takových titulů jsou hromady , když panáček myslí že ČEZ je za 700 super.......) RIZIKO , STOP LOS , ŘEDĚNÍ radoby chytré řeči naprostého amatéra a člověka který o obchodech neví zhola nic........ a pokud by někdo takového člověka na burze poslouhal přineslo by to jediné ZTRÁTU !!!!!!! A KRACH !!!!!!
  martík
  • Re: kde beretety anonymní investory nebo je to pořád ten jeden blázen ?????
   11.5.2012 8:45

   To znám několik lidí, kteří ředili, ředili a ředili... až doředili. Konto zůstalo prázdné :-)) Pak znám několik lidí, kteří se spoléhali ze samého strachu na stopáky. pořád stopovali, až jim broker poplatkama vyprázdnil účet :-)) Proč nám rádci neřeknou, že na trh se hodí lidé jen s otrlým mozkem. Úplně by to stačilo, ale to by pak neměli o čem psát :-))
   Jesse
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)