Aktualizováno Voliči v nejlidnatějším státě Německa, Severním Porýní-Vestfálsku, vystavili křesťanským demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové nejhorší vysvědčení od druhé světové války, a do čela poslali sociální demokraty (SPD). Porážka Merkelové je o to citelnější s ohledem na to, že v předvolební kampani CDU vyvinula velké úsilí, aby v této 18milionové spolkové zemi opět získala vedení, které ztratila při vypuknutí evropské dluhové krize v roce 2010. Sociálně-demokratická SPD stojící v opozici k vládní CDU je po včerejších volbách u moci v 11 ze 16 spolkových zemí Německa. Nejčtenější německý deník Bild v dnešním úvodníku označil porážku CDU za "pohromu", která ztíží další kroky Merkelové.
Křesťanští demokraté Angely Merkelové získali podle oficiálních výsledků voleb v nejcennějším německém spolkovém státě 26,3 procent hlasů (skoro o 9 procentních bodů horší výsledek než v posledních volbách v květnu 2010), zatímco vítězná sociálně-demokratická (SPD) obdržela 39,1 procenta (polepšila si o 4 p. b. proti posledním). Na třetím místě skončili Zelení s 11,8 procenty. Zatímco poslední dva roky SPD se Zelenými v Severním Porýní-Vestfálsku vládli v menšinové koalici, víkendové volby jim pravděpodobně zajistí většinu v zemském sněmu v Düsseldorfu. Liberální FDP, která je koaličním partner CDU v německé vládě, si proti posledním volbám polepšila a získala 8,6 procenta hlasů. Další úspěch slavila také německá pirátská strana s 7,8 procenty hlasů, která se tak nejspíše dostane už do čtvrtého regionálního parlamentu v Německu.
V historii se ještě nestalo, aby CDU měla v zemi méně než 30 procent hlasů. Rozčarování nad volebními výsledky je o to větší, že kandidátku CDU vedl ministr životního prostředí Norbert Röttgen, který bývá považován za budoucího nástupce Angely Merkelové. Röttgen v reakci na volební debakl po vyhlášení výsledku okamžitě rezignoval na vedení své strany v Severním Porýní-Vestfálsku. Některé hlasy navíc říkají, že nyní nemá jisté ani ministerské křeslo.
Hlasování v Porýní-Vestfálsku je s ohledem na lidnatost státu (skoro čtvrtina německé populace) komentátory vnímáno jako "malé německé volby", jejichž výsledek v minulosti už několikrát předznamenal politické změny v Berlíně.
„Pro stranu (Angely Merkelové) se jedná o masivní ztrátu zdejší prestiže,“ zhodnotil výsledek v Severním Porýní-Vestfálsku Gerd Langguth, profesor politologie na univerzitě v Bonnu a životopisec Merkelové. Dodal však, že současná německá kancléřka udělá vše pro to, aby toto „vysvědčení“ ignorovala. „Dokud je strana ve vedení ve federálních volebních průzkumech, může se od regionálních výsledků distancovat,“ dodal.
Polsední předvolební průzkumy připisují CDU náskok před opoziční SPD pouze na úrovni 5 procent. Německá kancléřka Angela Merkelová ztrácí v Německu podporu spolu s tím, jak úsporná kůra, kterou kromě domácí politiky diktuje německá vlády i Evropě, přináší daň v podobě ekonomické recese.
Merkelová přesto v posledních týdnech opakovaně varovala před podporou ekonomického růstu za cenu nových dluhů, jak navrhuje například nově zvolený francouzský prezident Françoise Hollande. Prorůstové impulzy by podle ní měly přinést strukturální reformy. "Růst pomocí strukturálních reforem je smysluplný, důležitý a nutný. Růst na dluh nás vrátí znovu na počátek krize, a proto to takto dělat nebudeme," zdůraznila Merkelová v druhé polovině minulého týdne.
Na dnešní tiskové konferenci Angela Merkelová označila volební pořážku v Severním Porýní-Vestfálsku za hořkou a bolestivou. Zároveň však zdůraznila, že federální vláda se nyní musí soustředit na záležitosti na národní úrovni, včetně dluhové krize a energetiky. Merkelová se prý také po nadcházejícím summitu EU naplánovaném na 23. května sejde se zástupci opozice a bude usilovat o zajištění jejich podpory při prosazování paktu fiskální stability.
(Zdroj: ZDF, Bloomberg, čtk, ČRo, FAZ)