Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rio Tinto stále věří železu. Pokračuje s plány na razantní expanzi těžby v Austrálii

Rio Tinto stále věří železu. Pokračuje s plány na razantní expanzi těžby v Austrálii

24.05.2012 13:41
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Navzdory zhoršujícímu se výhledu světové ekonomiky hodlá těžařský gigant Rio Tinto dodržet svůj původní záměr a v nadcházejících letech výrazně rozšířit těžbu železné rudy. Do čtyř let chce roční produkci rudy zdvojnásobit na téměř 500 mil. tun. Rio tak následuje příklad konkurenčních těžařů jako Vale, BHP Billiton a AngloAmerican, kteří posilují železárenské divize v očekávání dlouhodobého růstu poptávky po hlavní ingredienci k výrobě oceli.

Rio, po brazilském Vale druhý největší světový těžař železné rudy, chce v nejbližší době zvýšit kapacitu svých dolů v australském regionu Pilbara o 23 % na 283 mil. metrických tun. Představenstvo společnosti bude navíc rozhodovat o plánu na další navýšení na 353 mil. metrických tun ročně do roku 2015. K růstu výstupu mají přispět i ložiska v Kanadě a v africké Guinei.

V posledních týdnech se na dění na komoditních trzích negativně podepsaly známky zpomalení ekonomického růstu v Číně, která je hlavním konzumentem mnoha základních surovin, včetně železné rudy. Ceny některých kovů kvůli obavám o vývoj poptávky po nich sestoupily na mnohaměsíční minima. Čínský ekonomický cyklus je svou silou určující pro spotřebu komodit a tržní ceny v globálním měřítku. Nejvýznamnější vliv je právě u vstupů pro ocelárny (ruda, koksovatelné uhlí) a elektrárny (termální uhlí). U železné rudy Čína spotřebovává zhruba 60 procent dodávek přepravovaných po moři, druhé je Japonsko se zhruba 20% podílem. Dovozy rudy jsou řádově na půlročním minimu, například u mědi je to 8měsíční minimum.

Náladu investorů nezlepšila ani nedávná zpráva, že čínští dovozci žádají zahraniční exportéry o odložení či zrušení části uzavřených kontaktů na dodávky energetického a koksovatelného uhlí a surového železa a rudy. Neočekávaně prudké zpomalení čínské ekonomiky nutí domácí ocelárny k omezení produkčních objemů kvůli poklesu cen oceli.

Čínská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí 8,1% tempem, nejpomalejším za tři roky. Zhoršení výhledu naznačují indikátory, mezi které patří spotřeba elektřiny, přepravní objemy na železnici či bankovní úvěry. Zástupce obchodního domu, který nechtěl být jmenován, dodal, že podobný vývoj jako uhlí a rudu, v posledních dvou týdnech postihl takzvané měkké komodity, jako je bavlna či sójové boby.

Ve světě se v dubnu vyrobilo 128,4 milionu tun oceli, což je meziroční nárůst o 1,2 procenta, uvedla organizace World Steel Association. Podle jejích dat byl růst slabý i v Číně, kde činil 2,6 procenta na 60,6 milionu tun.

Skepsi vůči komoditnímu trhu sdílí největší světová těžařská společnost BHP Billiton. Investoři podle ní ztrácejí důvěru v dlouhodobý růst světové ekonomiky. Společnost bude na zhoršený výhled reagovat omezením ambiciózního expanzivního plánu z loňského roku, podle něhož mělo být během pěti let na investice do rozšíření uhelných, železárenských a energetických kapacit vydáno 80 mld. USD. Analytici však počítají s tím, že škrty v investičních plánech se divize těžby železné rudy dotknou nejméně, jelikož je hlavním tahounem ziskovosti těžaře.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data