Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucnost eura je v sázce, varuje Lagardeová (MMF). Radí pomáhat bankám přímo a snížení sazeb ECB nebo QE

Budoucnost eura je v sázce, varuje Lagardeová (MMF). Radí pomáhat bankám přímo a snížení sazeb ECB nebo QE

22.6.2012 10:49, aktualizováno: 22.6. 11:22

Aktualizováno

„Jsme nepochybně svědky dalších tlaků a akutního napětí jak u bank, tak u vlád v eurozóně,“ upozornila včera ministry financí eurozóny Christine Lagardeová a doporučila konkrétní rozhodné kroky. Mezi ty řadí společnou zodpovědnost za dluhy eurozóny, možnost zmírnění úsporných opatření tlumících ekonomický růst, ale také "kreativnější" zásahy Evropské centrální banky.

„Pro obnovení důvěry by měl být oznámen rozhodný a silný krok směřující k dokončení Evropské měnové unie,“ vyzvala včera Lagardeová sedmnáct ministrů eurozóny na jejich setkání v Lucembursku. Dodala, že se nyní nehraje o nic menšího, než o „životaschopnost“ eurozóny. Lagardeová doporučila eurozóně více centralizovat svou hospodářskou politiku a společnou garanci vydaných dluhopisů, proti které ale opakovaně vystupuje nejsilnější člen eurozóny – Německo.

Kritice Lagardeová nepřímo vystavila poslední krok eurozóny v boji s dluhovou krizí, kterou byla nabídka až 100 miliard eur na rekapitalizaci španělských bank. Podpořila totiž tábor zastánců názoru, že posílání peněz bankám skrze domácí vlády ve svém důsledku pouze dále nafukuje státní dluh.

„Je nutné rekapitalizovat slabé banky, nejlépe přímou cestou k nim od EFSF/ESM; bez toho aby (pomoc) prošla přes vlády, aby byla zlomena negativní zpětná vazba, která zde je mezi bankami a státy,“ uvedla šéfka MMF.

Její postoj včera podpořil i irský ministr financí Michael Noonan. „Evropští činitelé by se měli poučit ze zkušeností Irska. Rekapitalizovat banky a zároveň přenést správu na národní vládu zřejmě jen dále ztěžuje její břemeno,“ uvedl Noonan.

Mezinárodní měnový fond již dříve v tomto týdnu v prohlášení adresovaném skupině zemí G20 upozornil, že evropská dluhová krize a nadměrné zpřísňování fiskální politiky v některých bohatých zemích představují významná rizika pro globální ekonomiku a je potřeba podniknout společné akce na snížení nezaměstnanosti.

Šéfka MMF také apelovala na Evropskou centrální banka, aby předvedla „dostatečnou kreativitu“ při pomoci eurozóně. „ECB má prostor, i když omezený, pro uvolnění měnové politiky a příslib uvolněné měnové politiky po delší období,“ píše se ve zprávě MMF zaměřené na blok zemí platících eurem.

„Bude-li to třeba, měla by být použita také nekonvenčních opatření. To by znamenalo zvážení nestandardních kroků, jako je opětovné spuštění programu na nákup dluhopisů, další likviditní operace pro banky (LTRO) s vhodnými nároky na kolaterál nebo zavedení určité formy kvantitativního uvolňování měnové politiky,“ doporučuje nová zpráva Fondu centrálním bankéřům eurozóny.

Německý deník Die Welt včera s odvoláním na své zdroje uvedl, že se ECB již rozhodla výrazně uvolnit pravidla pro požadavky na kolaterál. Podle listu má zájem, aby měly komerční banky snazší přístup k úvěrům. Zatím se sice jedná pouze o spekulace, ale oficiální zpráva ECB podle zdrojů může vyjít již dnes.

Zdroje z centrální banky německému listu sdělily, že změny umožní pro účely kolaterálu použít širší škálu cenných papírů krytých hypotékami. Opatření má pomoci hlavně bankám ze Španělska, které si půjčují za horších podmínek než banky z jiných zemí eurozóny.

(Zdroj: Reuters, ČTK, Die Welt, Irish Times)


Čtěte více:

Šéfka MMF se omluvila za své výroky k Řecku
1.6.2012 9:40
Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová se omluv...
MMF varuje: Ruské ekonomice hrozí přehřátí
14.6.2012 9:28
Ruská ekonomika je blízko přehřátí, země by měla zmírnit státní výdaje...
G20: Eurozóna podpoří integritu a stabilitu, MMF navýšil úvěrové zdroje na dvojnásobek. Británie volá po pomoci centrálních bank
19.6.2012 8:27
Členské země eurozóny jsou připraveny učinit všechna opatření, která j...
Die Welt: ECB více zpřístupní úvěry komerčním bankám
21.6.2012 18:01
Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla výrazně uvolnit pravidla pr...

Váš názor
 • je ta baba normální?
  22.6.2012 12:56

  Jak "musíme pomáhat bankám". Soudružko pokřivená marxistko. první co máte udělat, je - nechat ty neúspěšné banky zbankrotovat !!! Přivedli jste Evropu do prdele, tak to ještě nezhoršujte, pokud si ovšem přejete, aby tekla v evropských městech krev.
  Jesse
 • kdo asi pise proslovy lagardove?
  22.6.2012 12:08

  za kolateral bere ecb i hajzlpapir, penize bankam zdarma, lidem za urok. ted uz snad jen legalizovat pedofilii bankeru vuci detem klientu bez dotazovani se "partnera" zda souhlasi a transformace unie je kompletni. prime financovani bank centralni autoritou eliminuje jakekoliv moznosti zodpovedneho jednani bank. tam se skutecne jedna o zruseni zpetne vazby a tim nastoleni diktatorstvi bank, ktere se jiz nikdy nebudou muset snazit penize vydelat a ani se obtezovat je rozumne spravovat. budou se moct nerusene venovat svemu odvekemu cili - totalnimu podchyceni aktivit a zotroceni civilu. tohle vedet pred 70 lety, tak jsme mozna radeji prisahali vernost hitlerovi.
  Azb
  • Re: kdo asi pise proslovy lagardove?
   22.6.2012 20:27

   bych bankéřům ucvakl pinďoury,aby se nemohli množit.já jim dám pomoc,je nakopu do zadku.
   bubububu
  • Re: kdo asi pise proslovy lagardove?
   22.6.2012 13:00

   Jj, za Hitlera se museli bankéři otáčet, aby si udrželi přízeň vůdce. Neexistovalo, aby jakákoliv banka dostala byť jen šilink z veřejné kasy. Naopak, museli financovat rozjezd zbrojovek a ostatního zdevastovaného průmyslu. Jak ne, půjdeš ke zdi. A dnes? Pravý opak. Pomalu půjdou ke zdi daňoví poplatníci, kteří se proti zvůli mafie kolem MMF a ECB ohradí. ... to nedopadne dobře.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data