Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's zhoršila výhled „Aaa“ ratingu Německa, Nizozemska a Lucemburska. Budete platit, ať Řecko odejde nebo ne, vzkazuje

Moody's zhoršila výhled „Aaa“ ratingu Německa, Nizozemska a Lucemburska. Budete platit, ať Řecko odejde nebo ne, vzkazuje

24.7.2012 8:22, aktualizováno: 24.7. 10:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled nejvyššího možného „Aaa“ ratingu Německa, Nizozemska a Lucemburska na „negativní“ ze „stabilního“ s rostoucí nejistotou ohledně vyřešení evropské dluhové krize a očekávanými dalšími nároky, které na nejlépe hodnocené země vznesou velké zasažené ekonomiky Španělska či Itálie, které mají problémy financovat vlastní závazky. „Zátěž takové podpory by dopadla největší vahou na země eurozóny s nejvyšším ratingem,“ uvedla Moody's.

Moody’s ve zprávě dále varuje před rostoucím rizikem odchodu Řecka z eurozóny a rozpoutáním řetězce šokových událostí. „Ač to není výchozí scénář Moody’s, riziko opuštění eurozóny Řeckem vzrostlo od počátku roku výrazně více proti našemu očekávání. Dle mínění Moody’s odchod Řecka představuje reálnou hrozbu pro existenci eura a i přes silnou odpověď politiku na takový krok očekáváme sérii šoků pro finanční sektor od likvidity přes hodnocení vlád a bank, kterou půjde zvládnout jen za velmi vysokých nákladů,“ uvedla Moody’s. „Riziko, že Řecko odejde z eurozóny, nadále roste, kolektivní podpora evropskými zeměmi je jedním z důvodů změny výhledu,“ dodala Moody's.

I v případě, že Řecko z eurozóny neodejde, počítá Moody’s s dalším růstem nároků na nejlépe hodnocené země eurozóny kvůli rostoucí zátěži společně financovaného řešení krize. „Podle našeho názoru tento postup při řešení krize nepřinese stabilní výsledek a rovněž povede k sérii šoků, jejichž zásah bude tím silnější, čím déle krize bude trvat,“ uvedla Moody’s.

Rostoucí makroekonomická nerovnováha a zhoršený přístup k financování v případě Itálie a Španělska dle Moody’s bude znamenat nataženou ruku pro vnější finanční pomoc, která bude zásadní zátěží. „Rozsah španělské ekonomiky a trhu s vládními dluhopisy je dvojnásobkem souhrnného rozsahu Řecka, Portugalska a Irska,“ přirovnala Moody’s.

V případě Německa vedle nákladů na řešení dluhové krize v Evropě Moody’s zmiňuje vystavenost německého bankovního systému zhoršující se situaci na finančním trhu v Evropě, expozici vůči vládním dluhopisům PIIGS, výrazně pak právě vůči Itálii a Španělsku v kombinaci se sníženou schopností další absorpce ztrát bankami a finančním sektorem celkově v důsledku situace ekonomiky.

Agentura Moody’s dále potvrdila hodnocení závazků Finska na stupni „Aaa“ se stabilním výhledem, ale upozornila, že všechny čtyři země nepříznivě ovlivňuje nejistota ohledně vyústění dluhové krize v eurozóně.

Výnos na německém 10letém dluhopisy včera dosahoval 1,18 % z 1,83 % na konci roku 2011. Nizozemský výnos zůstává stabilní na úrovni 1,63 %, lucemburský je na úrovni 1,71 %. Z dat Bloomberg, sledujících zvýšení a snížení ratingu vyplývá, že po polovinu času, kdy Moody's a Standard & Poor's očekávaly, že výnosy vládních dluhopisů musejí jít nahoru, putovaly opačným směrem. Také poslední snížení ratingu Francie ze strany S&P a její vysvlečení z "AAA" ratingu ponechal trh dluhopisů bez odezvy, výnosy dále klesaly.

Řečtí zahraniční věřitelé EU, MMF a ECB se v tomto týdnu sejdou s řeckou reprezetací nad stavem plnění závazků vyplývajících ze sjednané pomoci. Německý vicekancléř Philip Rössler uvedl, že je "velmi skeptický" ohledně možnosti evropských politiků zachránit Řecko.

Do konce září chce Moody's vyřešit režim revize "Aaa" ratingu v případě Rakouska a Francie, od 13. února pod negativním výhledem.

(Zdroj: Moody's, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data