Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika ve 2Q zvolnila mírněji proti očekávání, negativní revize její kondice ale zasáhla tři roky zpět

Americká ekonomika ve 2Q zvolnila mírněji proti očekávání, negativní revize její kondice ale zasáhla tři roky zpět

27.07.2012 14:56, aktualizováno: 27.7. 19:02
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Oslabující trh práce, brzdící výdaje, přiměl americkou ekonomiku ve druhém čtvrtletí roku 2012 ke zpomalení na přepočtené roční bázi na 1,5 procenta při revizi tempa růst za první čtvrtletí na rovná 2 % z dosud uváděných 1,9 procenta, ukázala dnešní data amerického ministerstva obchodu. Ekonomové v rámci konsensu Bloomberg očekávali zpomalení na 1,4 procenta.

Lepší proti očekávání je obrázek u amerických domácností, jejichž výdaje zodpovídají za zhruba 70 procent výkonu ekonomiky. Výdaje spotřebitelů totiž vykázaly 1,5% tempo růstu při očekávaném zlepšení o 1,3 procenta. Přesto jde o nejpomalejší vývoj za poslední rok. První čtvrtletí pak zasáhla mírná revize na 2,4 % z dosud uváděných 2,5 %. Ochladly také podnikatelské investice celkově, firemní výdaje na vybaení a sotware vzrostly ale o 7,2 % proti 5,4% tempu v 1Q. Oživení ve stavebnictví podpořilo výsledky některých klíčových firem. Catepillar zlepšil celoroční výhled při rostoucí poptávce v Severní Americe.

„Vstupujeme do druhé poloviny roku v ne tak dobré kondici, jako v úvodu roku. Ekonomika zpomaluje viditelně a je nepravděpodobné, že Fed bude do konce roku sedět s rukama v klíně,“ poznamenal ekonom Bank of America v New Yorku Michael Hanson. "Vyhlídky ekonomiky USA vypadají podle těchto údajů náročně," uvedl analytik Brian Kim ze společnosti RBS Securities. "Zpráva nemění základní očekávání, že americká centrální banka (Fed) přikročí k dalšímu kolu uvolňování měnové politiky," dodal. Předpovědi ekonomů v anketě Bloomberg sahaly od 0,7% tempa až po 1,9%. Dnešní odhad růstu americké ekonomiky ve 2Q12 je prvním ze tří, data budou zpřesněna v srpnu a září. Podotkněme, že nezřídka kdy je první odhad nejoptimističtější a následují sestupné revize…

Přes lepší než očekávaný výsledek u spotřebitelů dynamika výdajů zpomalila o více než třetinu a ne příliš příznivé jsou údaje o červnovém poklesu maloobchodních tržeb třetí měsíc v řadě (což je nejdelší šňůra od roku 2008) ani zaostání tržeb u řetězců Target nebo Macy’s. Zpomalující tržby v kombinaci s měnovými výkyvy přiměly například Procter & Gamble potřetí v letošním roce snížit výhled ziskovosti.

Ekonomika vytvořila v průběhu druhého čtvrtletí průměrných 75 tisíc nových míst proti 226 tisícům v 1Q. Míra nezaměstnanosti v červnu dosahovala 8,2 procenta a již 41 měsíců v řadě je nad osmiprocentní hranicí. Bernanke v minulém týdnu v Kongresu zopakoval, že nezaměstnanosti se zlepšuje „frustrujícně pomalým tempem“ a „ekonomická aktivita zvolnila napříč první polovinou roku“. Fed je dle něj připraven k dalším krokům na podporu růstu.

"Jsme hodně daleko od čtyřprocentního růstu, který by Fed rád viděl. Ekonomika potřebuje učinit výrazný pokrok ve snižování nezaměstnanosti," uvedl analytik Avery Shenfeld z firmy CIBC World Markets. Méně než dvouprocentní hospodářský růst však není ke snížení míry nezaměstnanosti dostatečný. 

Na údaje o HDP navázala v 15:55 spotřebitelská důvěra. Ta ve Spojených státech se v červenci podle průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity propadla na nejnižší úroveň v letošním roce kvůli obavám ohledně situace na trhu práce. "Spotřebitelé sice neočekávají pokles ekonomiky, ale nepočítají ani s takovým tempem hospodářského růstu, které by mohlo uspokojivě oživit trh práce," uvedl šéf průzkumu Richard Curtin. "Spotřebitelé jsou navíc čím dál více přesvědčeni, že současná hospodářská politika není schopna řešit základní ekonomické problémy," dodal. "Ačkoli se ekonomika nadále pohybuje správným směrem, potřebujeme větší růst k nahrazení pracovních míst, která zanikla během hluboké recese, jež začala koncem roku 2007," řekl Krueger.

Negativní revize sahají až k recesi 2009

Kromě údajů za druhé čtvrtletí roku a drobného zlepšení za 1Q12 údaje ministerstva hospodářství odhalily negativní revize výkonu amerického hospodářství zpětně až k recesi, ukončené v polovině roku 2009.V pokrizovém roce od července 2009 americká ekonomika nerostla o dosud uváděná 3,3 procenta, ale pouze o 2,5 procenta. Revize rovněž odhalila, že v každém z posledních tří let byly horší firemní zisky a osobní spotřeba. Celkově oddruhé poloviny roku 2009 do konce roku 2011 americká ekonomiky vzrostla o 5,8 procenta místo prve oznámených 6,2 procenta. Zásahy měnové a fiskální politiky do trhu také rozbořily platnost okunova zákona o vývoji mezi nezaměstnaností a růstem ekonomiky. Data ukazují, že zatímco míra nezaměstnanosti mezi polovinou roku 2009 až koncem roku 2011 klesla o procento z 9,5 % na 8,5 %, ekonomika rostla o anualizovaná 2,3 procenta. Drobného posunu se také dočkal moment posunu americké ekonomiky z fáze obnovy (na předrecesní úroveň) do fáze oživení. Místo dosud uváděného 3Q11 je to nově poslední čtvrtletí roku 2011.

Revize se dočkalo i období recese a to pozitivní. Od prosince 2007 do června 2009 americká ekonomiky odepsala 4,7 % HDP proti dosud uváděným 5,1 %. Nejvýkonnějším porecesních kvartálem americké ekonomiky je zatím poslední čtvrtletí roku 2011, kdy ekonomika vzrostla o anualizovaných 4,1 procenta.

Futures na americké akciové indexy po datech o americkém HDP ve 2Q12 navazovaly na včerejší zisky a v úvodu americké trhy rostou řádově o 0,5-0,7 %. Euro se k americkému dolaru posunulo až na 1,2377 USD/EUR z úrovní před daty pod 1,2300 USD/EUR.


Váš názor
 • O čtvrtinu?
  27.07.2012 16:06

  Trochu hnidopišsky - kdyby US ekonomika zpomalila o čtvrtinu, možná v ČR jíme písek (s trochou deště bláto). Zpomalení růstu o čtvrtinu je asi lepší výraz. Obama má takhle přece jen větší šanci...
  Andrej Rády
  • Re: O čtvrtinu?
   27.07.2012 16:45

   Ale zase zpomalila o čtvrtinu není totéž jako klesla o čtvrtinu :-)
   JoN
Aktuální komentáře
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá
5:36Víkendář: Swedroe o investičních strategiích, zlatu a Buffettově úspěšnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m