Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Itálie upsala dluhopisy za 7 miliard eur, 10letý výnos klesl nejníž od května 2011

    Itálie upsala dluhopisy za 7 miliard eur, 10letý výnos klesl nejníž od května 2011

    30.10.2012 12:41, aktualizováno: 30.10. 13:14

    Aktualizováno

    Italské vládě se v dnešní aukci pěti- a desetiletých dluhopisů v celkovém objemu 7 miliard eur povedlo za silnější poptávky stlačit výnosy pod úroveň ze zářijového prodeje. Itálie upsala dluh v celkovém objemu na horní hranici cílové částky. Desetiletý výnos klesl nejníže za déle než rok a čtvrt, načež totožný výnos na sekundárním trhu promptně reagoval poklesem o 5 bps na 4,97 %.

    3 miliardy eur vynesl prodej 10letého dluhu při průměrném výnosu 4,92 procenta, který dosáhl minima z konce května roku 2011. V poslední relevantní aukci konané 27. září činil průměrný výnos 5,24 procenta. Prodejem pětiletých dluhopisů s výnosem 3,8 % (tedy nižším proti 4,09 % v zářijové aukci) získal Řím 4 mld. EUR. Poptávka v dnešní aukci dosáhla 1,43násobku upsaného objemu v případě 10leté splatnosti a 1,49násobku u 5leté splatnosti, ve srovnání s 1,33 resp. 1,38 v září.

    Aukce následuje po slovech bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, který pohrozil vyslovením nedůvěry úřednické vládě pod vedením Maria Montiho. Bez hlasů poslanců Berlusconiho strany by vládní kabinet musel podat demisi. Monti však vzkázal, že se vyslovení nedůvěry své vládě nebojí. V zemi o víkendu proběhly výsledkem revoluční regionální volby na Sicílii, v nichž zvítězila levice a Berlusconiho strana utrpěla zdrcující porážku. Volby na Sicílii bývají tradičně předzvěstí politického vývoje ve zbytku země a napovídají tendence rozložení politických sil pro parlamentní volby v květnu 2013.

    Bývalý premiér Berlusconi dostal za daňové úniky ve společnosti Mediaset čtyřletý trest vězení. Zároveň nesmí pět let vykonávat jakékoli veřejné funkce a musí zaplatit vysokou částku jako náhradu za nezaplacené daně. Rozsudek milánského soudu je zatím nepravomocný, Berlusconi se proti němu odvolá.

    (Zdroj: Bloomberg, ČRo)


    Čtěte více:

    Dluh Itálie na konci prvního pololetí na novém rekordu, na vině i vyšší solidarita se zbytkem periferie
    13.08.2012 14:42
    Veřejný dluh Itálie v červnu vzrostl na rekordních 1,973 bilionu eur ...
    Předvolební krok Itálie: Vláda snížila daň z příjmu pro nejméně vydělávající
    10.10.2012 11:51
    Italská vláda dnes překvapivě mírně snížila sazby daně z příjmu pro l...
    Berlusconi byl odsouzen na čtyři roky za daňové úniky, tři roky nesmí být ve veřejné funkci
    26.10.2012 17:13
    Soud v italském Miláně dnes udělil expremiérovi Silviu Berlusconimu čt...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.08.2026
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:55Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data