Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v říjnu: špatná zpráva, zdražilo pivo

Spotřebitelské ceny v říjnu: špatná zpráva, zdražilo pivo

9.11.2012 9:40
Autor: David Marek

Index spotřebitelských cen se v říjnu zvýšil o 0,2 procenta, když stouply zejména ceny potravin a pivo, naopak zlevnily pohonné hmoty. Meziroční inflace se nehnula a zůstává na 3,4 procenta. Jádrová inflace ovšem stále setrvává pod nulou.

Hlavní slovo v říjnové inflaci mělo pivo. O oblibě piva v České republice svědčí mimo jiné také váha ve spotřebním koši, která činí 2,3 procenta. Minulý měsíc pivo v průměru zdražilo o 4,8 procenta a není tedy složité spočítat, že přispělo k celkové inflaci 0,11 procentního bodu. Pivo tedy stálo za polovinou říjnové meziměsíční inflace.

O zbytek se postaraly především potraviny. Výrazně zdražilo máslo, jeho ceny stoupla o 9 procent. Dále zdražily mléko, vejce a maso. Konec podzimních výprodejů posunul vzhůru ceny oblečení o 2,3 procenta, obuvi dokonce o 4,6 procenta.

Po dvou měsících zdražování benzínu a nafty přišla úleva. V říjnu ceny pohonných hmot klesly o 1,1 procenta. Konkurence a technologický vývoj tlačí dolů ceny mobilních telefonů a služeb mobilních operátorů.

Inflace se stále drží nad třemi procenty, nicméně v nejbližších měsících začne klesat. Letošní změna DPH se promítala do inflace s předstihem již loni na konci roku a tento efekt začne vyprchávat. Nový inflační impuls, který přinese změna DPH na začátku příštího roku, bude slabší a přispěje k inflaci 0,8 procentního bodu. Letošní změny daní přidaly k inflaci 1,1 procentního bodu. Inflace se tedy na začátku příštího roku nejspíše sníží pod 3 procenta a po celý příští rok by se měla pohybovat mezi 2 a 3 procenty.

Jádrová inflace je ovšem stále záporná a to již 40 měsíců. Tato deflace spolu s pomalým růstem mezd ukazují to absenci domácích inflačních tlaků, což umožnuje centrální bance držet linii velmi uvolněné měnové politiky s téměř nulovými úrokovými sazbami.


Váš názor
 • :-)
  9.11.2012 10:49

  Tento článek musí být pro rup*heje naprosto nesrozumitelný. Procenta a procentní body stále ještě nepochopil. Natož kdybychom se ho zeptali, o kolik procent vybere stát po Novém roce na DPH z prodeje piva meziročně víc než před změnou sazby DPH (za předpokladu, že pijáci piva budou šetřit spíš na něčem jiném než na tekutém chlebu ;-) Ptát se ho, jestli koncoví konzumenti budou platit DPH, by už byl konec ;-))
  Kalka.
 •  
  9.11.2012 10:15

  To nám kydali na hlavu dva potentáti, svého času Klaus se Zemanem... že se jako za marku bude platit 3 kačky a budeme pít pivo ze třetinek, he he :-)) A těmto dvěma trumpetám lidi věří dodnes :-)))
  Jesse
 •  
  9.11.2012 9:54

  Vláda to má spočítaný, zdražilo pivo.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data