Rakouský ministr evropských a zahraničních věcí Michael Spindelegger dnes pohrozil, že Rakousko bude vetovat dohodu o dlouhodobém rozpočtu Evropské unie v případě, že nebudou splněny jeho podmínky. Země požaduje například zachování současné úrovně subvencí na rozvoj zemědělství.
Vetováním dohody před blížícím se summitem EU pohrozily i další členské země, například Británie. Evropská komise navrhla pro roky 2014 až 2020 rozpočet přes jeden bilion eur (25 bilionů Kč), tedy skoro 1,1 procenta evropského hrubého domácího produktu.
Rakouský kancléř Werner Faymann zdůraznil, že Rakousko se při jednáních nehodlá podrobit jenom proto, že patří mezi malé země. "Nedovolíme, abychom byli vydíráni," řekl. "Británie není důležitější než Rakousko. Nikdo by neměl mít zvláštní postavení vzhledem k rozpočtu EU," dodal.
Problémem ale nejsou pouze rozpočty s delším časovým výhledem. Páteční jednání ministrů financí zemí Evropské unie a zástupců Evropského parlamentu zkrachovala, aniž by vůbec přišel na pořad jednání rozpočet na příští rok.
Důvodem rozporů byly neshody ohledně toho, odkud se má vzít hotovost o objemu 9 miliard eur potřebná k zalátání děr v letošním rozpočtu. Z celkové částky by na ČR připadlo asi 1,7 miliardy Kč. Pokud by se problém chybějících peněz nepodařilo vyřešit, pak by hrozilo, že Česku letos nebude z fondů proplacena asi miliarda eur.
Nová smírčí jednání mezi oběma institucemi o rozpočtech na oba roky se po krachu jednání z konce týdne uskuteční zítra. Na úterý je totiž už delší dobu naplánováno další zasedání ministrů financí.
Kyperský státní tajemník Andreas Mavrojanis, jehož země tento půlrok EU předsedá, varoval, že krach jednání o rozpočtu na letošní a příští rok by zasáhl nynější debaty o víceletém rozpočtovém rámci unie pro roky 2014 až 2020, které by měly vyvrcholit na mimořádném summitu EU 22. a 23. listopadu. Italská tisková agentura Ansa dnes s odvoláním na činitele EU uvedla, že by kvůli neshodám ohledně rozpočtu dokonce mohlo dojít ke zrušení blížícího se summitu.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Ansa)