Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ODS oslabuje, zatímco levicoví protihráči posilují, ukazuje volební průzkum ppm factum

ODS oslabuje, zatímco levicoví protihráči posilují, ukazuje volební průzkum ppm factum

15.11.2012 11:37
Autor: mediafax

Kdyby se teď konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila by ČSSD, na druhém místě by skončili komunisté a na bronzové příčce ODS. Voličů by přišlo o zhruba dvě procenta méně než v roce 2010, jak ukazuje volební průzkum, který agentura ppm factum zveřejnila ve čtvrtek.

Pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny, by počátkem listopadu podle údajů ppm factum překročilo šest politických stran. "Takové hypotetické složení dolní komory parlamentu sledujeme již od června," dodal Jan Herzmann ze společnosti ppm factum.

Vítězná sociální demokracie si od začátku října ještě polepšila, dosáhla na 25,1 procenta hypotetických voličů. Dosáhla tak úrovně podpory, jaká straně náležela na jaře letošního roku. Druhou stranou s nejvíce hlasy by se stala KSČM se 16,5 procenta a na třetím místě by se uchytil jediný zástupce pravice v první trojce, a sice ODS s 15,3 procenta. Podpora občanské demokracie od minulého měsíce poklesla, takže novou důvěru do voličů nevlil ani volební kongres strany na začátku listopadu, kde se mírně obměnilo vedení, straníci zhodnotili krajské a senátní volby a určil se směr další strategie.

Sněmovní křesla by získala také TOP 09 se ziskem 11,8 procenta. Současná strana vládní koalice si udržuje stabilní podporu, ale nedosahuje výsledku z posledních voleb, tehdy dosáhla na 16,7 procenta.

Nad pětiprocentní hranicí se dlouhodobě pohybují rovněž Strana práv občanů - Zemanovci (SPOZ) a KDU-ČSL. První uskupení získalo 5,3 procenta, druhé 6,3 procenta. Strana zelených stále nedosahuje na zákonnou hranici, v průzkumu dostala 3,2 procenta. 

volby
 
"Kdyby se volby do sněmovny konaly v prvním listopadovém týdnu, přišlo by k urnám 59,7 procenta oprávněných voličů, což je propad oproti 62,6 procenta z posledních voleb v roce 2010. Z celkového počtu by 19,8 procenta hlasů šlo na konto stran, které by se do sněmovny nedostaly, protože by nezískaly dostatečnou podporu," popsal Herzmann.

Pokud by se takový volební model na začátku listopadu naplnil, sněmovně by vládla levicová koalice. Kdyby sestávala z ČSSD, zemanovců a KSČM, dosáhla by na 119 mandátů, což je těsně pod hranicí ústavní většiny. Spojení současných vládních stran ODS a TOP 09 s KDU-ČSL by dohromady vygenerovalo 81 mandátů.

Dotazování agentury ppm factum se konalo od 1. do 9. listopadu na vzorku 948 občanů České republiky. Volební model je pak založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do sněmovny. Zohledňuje i deklarovanou ochotu lidí účastnit se voleb a vývojové trendy skutečné účasti.


Váš názor
 •  
  15.11.2012 12:42

  ..raději volit Nečase a spol než vyžraného Tejce, študáka Haška, nebo pidlookého Sobotku.. fuj!
  bob
  •  
   15.11.2012 12:51

   Naprostý souhlas, Nečas je to nejlepší, co z toho nejhoršího může být. Oranžovo-červená banda v čelé s ozubenou pleší Socbotkou by byla púro ČR katastrofou.
   Henry
 •  
  15.11.2012 11:42

  http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Zavrete-Kalouska-napsal-politik-A-odpoved-prisla-razem-253691
  Homo
  • sametová kocovina :-D
   18.11.2012 16:10

   jojo, Leninů, Stalinů, Gottwaldů, Brežněvů či Husáků, a všech strašidel z minulého tisíciletí je třeba se pořád bát. Vždyť hnijou pouze pár desítek let pod zemí! I IQ tykve tuší, že s komunismem ta vymakaná totalitní diktatura lůzy, přerostlé v elitu, neměla nic společný. Ale zaplať pánbůh za ty mafiánský zloděje a modrý straky, kteří nás podstatně rychleji dovedou k té bezmajetkové společnosti. Inu, díky tupému stádu vznikla politická totalita, a taktéž díky tupému stádu se transformovala v ekonomickou :-D:-D :-D
   efendi
   • O tuposti a tupcích
    18.11.2012 16:35

    Otázka je, kdo je opravdu tupec. Tato vláda jako jediná, to zdůrazňuji, snížila nejen počet úřednickým míst , ael i výdaje státu. Rád bych méně vnímavým připoměl suchá fakta. Srovnejme se sze srovnatelným okolím jinak, než tupým strašením čísla hdp. Šetřete, konec světa, HDP pokleslo o půl procenta. Sociálně citlivější je index mizérie. Misery index zjednodušeně odráží, čím méně práce a čím vyšší ceny pro spotřebitele, tím hůře. Je tedy prostým součtem nezaměstnanosti a inflace. Výsledek? Česko 12,3%. Polsko 15,8%.Ma´darsko 16,4%. Slovensko 17,2%.Můžeme pokračovat skokem, španělsko 28,5%!! O kvalitě indexu vypovídá, že nejméně "mizerně" je ve Švýcarsku 2,7% a Norsku 3,4%.. Zdroj. David Marek.
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y