Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko hlásí zahraniční obchod v deficitu již čtvrtý měsíc v řadě. Japonský jen na 7,5měsíčním dně

Japonsko hlásí zahraniční obchod v deficitu již čtvrtý měsíc v řadě. Japonský jen na 7,5měsíčním dně

21.11.2012 9:06, aktualizováno: 21.11. 9:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bilance zahraničního obchodu Japonska skončila v říjnu již čtvrtým měsícem za sebou v deficitu a vývoz ze země klesl pátý měsíc za sebou. Mohly za to diplomatický spor s Čínou a evropská dluhové krize. Schodek činil 549 miliard jenů (133,1 miliardy Kč), což byl nejhorší údaj pro tento měsíc od roku 1979. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí. Zpráva je dalším signálem toho, že japonská ekonomika se propadá do recese. 

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali schodek jen 360 miliard JPY. Vývoz v říjnu klesl meziročně o 6,5 procenta na 5,150 bilionu jenů. Hodnota zboží a služeb dovezených do země se snížila o 1,6 procenta na 5,699 bilionu jenů. 

Japonsko roky vykazovalo obrovský obchodní přebytek, který často vedl ke sporům se Spojenými státy. v loňském roce se však japonský obchod propadl do deficitu, protože země přesunula více výroby do zahraničí a čelí větší konkurenci od dalších asijských zemí, jako Jižní Korea, Tchaj-wan a Čína. Dopad na vývoz má také silný jen, zvláště na automobilky a výrobce elektroniky, kteří vyrábějí podstatnou část produkce určené na vývoz v Japonsku. V letošním roce Japonsko zatím vykázalo měsíční deficit každý měsíc kromě února a června. 

Bilanci obchodu také ovlivňuje růst dovozu paliva, protože země po loňském neštěstí v elektrárně Fukušima zavřela téměř všechny své jaderné elektrárny. V říjnu sice dovoz ropy klesl o 24,5 procenta, dovoz zkapalněného zemního plynu ale vzrostl o 8,3 procenta a uhlí o pět procent. 

Vývoz do zemí západní Evropy se v říjnu propadl o 23,5 procenta. Vývoz do Číny klesl o 11,6 procenta. Obchod s Čínou ovlivnil spor o kontrolu nad některými ostrovy v Čínském moři, který vyústil v Číně k protijaponským protestům a bojkotu zboží z Japonska. Naopak vývoz do USA stoupl o 3,1 procenta. 

Slabší byl vývoz aut, televizorů i audio-vizuální techniky. Vývoz aut klesl o 12,4 procenta, z toho do Číny až o 82 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Volby a budoucnost centrální banky

V Japonsku se budou 16. prosince konat volby, v nichž má velké šance na úspěch opoziční Liberálnědemokratická strana. Pokud uspěje, pak v čele příští japonské vlády velmi pravděpodobně stane expremiér Šinzó Abe. Právě ten se zasazuje o to, aby centrální banka zavedla co nejvolnější měnovou politiku včetně záporných sazeb. 

Jeden ze seniorních členů Liberálnědemokratické strany dnes řekl, že že pokud by Bank of Japan nakupovala cizí dluhopisy v rámci své měnové politiky, nebyla by nutná změna legislativy. Zároveň ale dodal, že zhoršující se vztahy Japonska se Spojenými státy možnosti měnové politiky BOJ v oblasti intervencí na devizovém trhu v současnosti limitují.

Na devizových trzích dnes ráno japonský jen dále oslaboval. Vůči dolaru se dostal až nad hladinu 82 USD/JPY a je tak nejslabší od 6. dubna letošního roku.

Vývoj kurzu JPY/USD za posledních 5 dní




(Zdroj: ČTK, Reuters)


Čtěte více:

Favorit na japonského premiéra chce bojovat se silným jenem. Vize záporných sazeb spustila rally na Nikkei
16.11.2012 8:50
Šéf japonské Liberálnědemokratické strany Šinzó Abe - horký kandidát n...
Jsou dny silného jenu sečteny? (názory analytiků)
16.11.2012 10:57
Japonské měně se v posledních týdnech nedaří. Z úrovní kolem 78 JPY/US...
Japonská centrální banka měnovou politiku nezměnila ani po nátlaku opozice
20.11.2012 8:19
Japonská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y