Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zateplení domů lepším stimulem než podpora fotovoltaiky, říká Nečas k Nové zelené úsporám

Zateplení domů lepším stimulem než podpora fotovoltaiky, říká Nečas k Nové zelené úsporám

27.11.2012 17:29
Autor: ČTK

V počátku programu Nová zelená úsporám proplatí stát celkem 1,4 miliardy korun na zateplení majitelům rodinných domů. Do programu zařadí práce započaté od 1. ledna příštího roku. Žádosti o dotaci na rekonstrukci domu budou občané moci podávat od srpna. Na tiskové konferenci v sídle vlády to novinářům řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Vláda si od dotačního programu slibuje vytvoření 70.000 pracovních míst a podporu úspornějšího bydlení. 

Program potrvá od příštího roku do roku 2020. "Především se vyvarujeme chyb, které byly obsaženy v tom původním programu," řekl premiér Petr Nečas. Dotace bude vláda financovat penězi získanými z dražby emisních povolenek. Za ně by stát měl utržit zhruba 28 miliard korun. Dalších deset miliard vláda získá od Evropské unie. 

Podle Nečase je zateplení domů lepším stimulem pro ekonomiku než masivní podpora fotovoltaiky. "Program bude přínosem především pro malé a střední firmy, které dnes hůře dosahují na zakázky ve stavebnictví," uved Nečas. Dotace podle něj budou stimulem též pro služby, dopravu a výrobu navázanou na stavebnictví. Premiér také očekává, že program kromě rekonstrukcí podpoří výstavbu nových ekologičtějších sídel, jako jsou energeticky pasivní domy. 

Finanční podpora bude směřovat hlavně k majitelům rodinných domů. Veřejné budovy budou představovat 30 procent z podpořených rekonstrukcí. Výše podpory v programu bude podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) záviset na podílu uspořené energie. Vlastníci rodinných domů nebudou moci čerpat podporu z jiných dotačních programů. 

Program nahrazující Zelenou úsporám patří mezi opatření, která mají pomoci k obnovení hospodářského růstu. Na nový program podporující úspory energií čekají netrpělivě výrobci polystyrenu a dalších izolačních materiálů. MŽP předpokládá, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.

Tabulka 1 - závislost podílu státní podpory na energetické úspoře získané rekonstrukcí:

 
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 pct. Podpora 25 pct. z nákladů
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 pct. Podpora 35 pct. z nákladů
Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 pct. Podpora 50 pct. nákladů

Tabulka 2 - rozdělení dotačních prostředků státu:

objekty k bydlení - rekonstrukce 55 pct.
objekty k bydlení - nová výstavba 15 pct.
objekty veřejných služeb - rekonstrukce 24 pct.
objekty veřejných služeb - nová výstavba 6 pct.

 


Váš názor
 • státní kasa
  28.11.2012 9:11

  podporuje privátní sektor - neuvěřitelná zhovadilost. Opět vyhozené prachy. Opět veřejné finance putují od daňových poplatníků k vyvoleným. A kecy o vytvoření pracovních míst mi zvedají žaludek. Takové hnusárny jsou snad z dílny ideologického oddělení UV KSČ před rokem 1989. Ani se vlastně není čemu divit, když tuto kravinu propagují svazáci SSM Chalupa s Nečasem.
  Jesse
  • Re: státní kasa
   28.11.2012 9:19

   Není pravda, že se jedná o vyvolené. Příbuzný, obyčejný člověk o zelenou dotaci na zateplení požádal, po zateplení ji dostal...
   Velkamedvědice
   • špatně ses vyspinkal?:-)
    28.11.2012 9:25

    Od které doby zrovny Ty schvaluješ dotace? Já jako absolutní zastánce soukromého vlastnictví dotace odmítám, ať se přidělují odkudkoliv. Slovo "vyvolení" znamená, že dotace míří na zateplení rodinných domů. Přečti si první odstavec. Podle tebe vlastní stát rodinné domy?
    Jesse
    • Re: špatně ses vyspinkal?:-)
     28.11.2012 9:48

     Vzpomínám si, že dotace do zemědělství na údržbu krajiny jsi ještě nedávno schvaloval. Tuhle zalenou úsporám považuji za jednu z rozumnějších dotací, sám jsem ji využil. Objektivně byla zbytečně moc štědrá a jisté pochybnosti mám i o kontrole proti zneužití. Nicméně po této dotaci tu zůstane něco smysluplného i za 10 let, což se nedá říci o spoustě infrastrukturních staveb financovaných ze 100% z veřejných peněz.
     ..
     •  
      28.11.2012 10:07

      Hm, tak já mám zateplený činžák z vlastních peněz a žádné dotace jsem od státu nevzal. Naopak sleduji, jak se zvyšuje rok od roku cena tepla, protože díky zateplení klesají odběry z centrálních teplovodů a privátní majitelé tepláren si chtějí udržet luxusní příjmy - to je taky související efekt. Z tohoto pohledu "zelená úsporám" nic pozitivního nepřináší. Aby přineslo, je mnohem smysluplnější nezasahovat do trhu a nechat rozhodování o úsporách na majitelích a cenách na trhu. Dotace pouze trh przní a bere ze státní kasy všem, což nemůžeš popřít. Na druhou stranu dotace do krajiny mají smysl, protože krajina také patří všem obyvatelům - je to veřejný statek, i když hlínu vlastní také privátní subjekty. Koneckonců o hlínu a veřejný zájem "nasycení poddaných" se starali i feudálové, protože to bylo v zájmu státu (soběstačnost, obranyschopnost atd...) Takže bych si troufale dovolil tvrdit, že dotace do krajiny svým způsobem ani dotace není. Dotace privátnímu sektoru dotace jsou. Na mém pohledu nic neměním:-)
      Jesse
    • Re: špatně ses vyspinkal?:-)
     28.11.2012 9:44

     Vyspal jsem se dobře. K vlastním dotacím jsem se vyjadřoval, i když, pokud mám, jsou zřejmě smyslplnější než předražený výkup solární energie. Jen nemám rád pomluvy, tak jsem zdůraznil, že nejde o vyvolené, ale dotaci může dostat za splnění podmínek kdokoliv. /pod termínem vyvolení, jsem obyčejné lidi, majitele domů nreidentifikoval./ Podíl státu jsem nehodnotil, ale ani tady zřejmě pravdu nemáš, píšou veřejné budovy, 30% .. Dále je pravda, že je tím získají práci firmy provádějící zateplení.
     Velkamedvědice
     •  
      28.11.2012 9:46

      ..dotacím jsem se nevyjadřoval.../oprava/
      Velkamedvědice
 • Další peníze v žumpě
  28.11.2012 9:00

  Už mě opravdu nebaví poslouchat, jak hloupí politici provádějí hloupé akce a vydávají je za pupek světa. Ať se proboha nepletou do ekonomiky, stejně jejich zásahy jen rozkolísávají systém, na který nemají žádný pozitivní vliv. Ty vyhozené miliardy (28) pane Nečasi, by byly nejužitečnější na umoření dluhu ČR. Ale jak politik uvidí korunu má utkvělé nucení okamžitě je utratit na cokoliv, co prodá v kampani.
  jerry
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data