Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Věřte americkým akciím. Příští rok vydělají 12 %

Goldman Sachs: Věřte americkým akciím. Příští rok vydělají 12 %

3.12.2012 15:25
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Americkým akciovým trhům se v příštím roce bude dařit, myslí hlavní akciový analytik Goldman Sachs David Kostin. Podle něj by mělo burzám v zámoří pomoci oživení ekonomiky ve druhé polovině roku. Oproti začátku ledna by americké akcie o příštích Vánocích měly investorům přinést 12% nadílku.

„Právě teď, když vstupujeme do roku 2013, ekonomika roste zhruba 1,5% anualizovaným tempem. Za rok už to budou meziročně 3 %. To pomůže uzavřít mezeru mezi potenciálním a skutečným výstupem a zvýší multiplikátor,“ prohlásil Kostin v rozhovoru pro CNBC. Index S&P 500 by podle něj měl o příštím silvestru zakončit na 1575 bodech. V páteční seanci uzavřel lehce nad 1416 body. 

Vývoj akciového indexu S&P 500 za poslední rok:
001
 
I když hrozba pádu z fiskálního útesu a následného zvyšování daní a dramatického škrtání ve veřejných výdajích soukromý sektor mírně paralyzovaly a odradily od utrácení a investování, po nalezení kompromisu ve Washingtonu by podle Kostina měl vrcholový management znovunabýt sebevědomí a nebát se víc riskovat. Objem peněz vydaných na kapitálové investice, výzkum a vývoj a akvizice a slučování odhaduje na 1 bilion dolarů. Tyto prostředky by také měly pomoci znovunastartovat růst ekonomiky. Goldman Sachs pro příští rok počítá s bezmála 2% růstem amerického HDP.

Co se zisků na akcii indexu S&P 500 týče, pohybuje se prognóza Goldmanů letos na úrovni 100 USD, přičemž v příštím roce se počítá s nárůstem na 107 USD a v dalším na 114 USD. Tato předpověď je postavená na předpokladu stabilních marží a růstu tržeb v souladu se zlepšením hospodářské situace.

Kostin se dále domnívá, že akciím se bude dařit lépe než dluhopisům, přičemž cyklické sektory by měly výkonnostně překonat defenzivní. „Pokud je váš horizont 10 let, uděláte lépe, když investujete do akcií, spíš než do dluhopisů. Z krátkodobějšího hlediska se dá počítat s poklesem hodnoty obligací, jelikož úrokové míry rostou jen pomalu,“ prohlásil stratég.

Navzdory obavám o budoucnost amerických veřejných financí se obligacím, které vydává ministerstvo financí, v listopadu dařilo a v popularitě poprvé po půl roce překonaly korporátní dluhopisy. Pomáhala jim hlavně větší averze vůči riziku a všeobecná nejistota a nervozita na trzích. V nedávno vydané zprávě doporučila banka Merrill Lynch k nákupu dvouleté státní obligace.

Konkurenční Goldman Sachs, na rozdíl od minulého roku, doporučuje investice do společností, které získávají velkou část příjmů na rozvíjejících se trzích, zejména v Číně.

Kostin také poznamenal, že trend odkupů vlastních akcií bude pokračovat i v následujícím roce. „Za poslední tři roky společnosti v S&P 500 vydaly ročně 400 mld. USD na odkupy vlastních akcií. Stejné to bude příští rok.“ 


 
(Zdroje: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Prečo index S&P 500 valcuje hedžové fondy
6.11.2012 18:07
Je celkom nezvyčajné, keď hedžové fondy výrazne zaostávajú oproti svoj...
S&P 500 se zastavil na 200denním průměru; viděli jsme již dno? Co naznačuje VIX? Morgan Stanley i Deutsche Bank zůstávají optimisty
12.11.2012 14:42
Americký akciový index S&P 500 v minulém týdnu propadl o 2,43 procen...
Zbrzdil Obama býky? Valuace na S&P 500 pod dlouhodobým průměrem…
19.11.2012 13:18
Ode dne, kdy své prezidentské křeslo pro druhý termín v úřadu obhájil ...
S&P 500 do konce roku odepíše 8 %, varuje klienty Goldman Sachs
20.11.2012 9:29
Negativní trend, který americké akciové trhy nastoupily po znovuzvolen...

Váš názor
  •  
    3.12.2012 15:34

    Kéž by to říkal někdo jiný než GS.
    Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y