Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P 500 se zastavil na 200denním průměru; viděli jsme již dno? Co naznačuje VIX? Morgan Stanley i Deutsche Bank zůstávají optimisty

S&P 500 se zastavil na 200denním průměru; viděli jsme již dno? Co naznačuje VIX? Morgan Stanley i Deutsche Bank zůstávají optimisty

12.11.2012 14:42, aktualizováno: 12.11. 15:08
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Aktualizováno

Americký akciový index S&P 500 v minulém týdnu propadl o 2,43 procenta, což byl největší pokles od začátku června, kdy tento index odepsal 3 procenta. S&P 500 se zastavil téměř na bod přesně na úrovni 200denního průměru 1380 bodu. Za tímto poklesem rozhodně nestála horší makrodata; lepší čísla z ekonomiky naopak oslabování spíše brzdila. Hlavními negativními faktory tak byly obavy z amerického fiskálního útesu a pokračující dluhová krize v Evropě. 

mokos1
 
Navzdory těmto nedávným propadům zůstává mnoho analytiků optimisticky naladěných, když se přiklánějí k variantě, ve které nakonec američtí zákonodárci najdou kompromis při řešení fiskálního útesu. Bude tedy 200denní průměr u S&P 500 záchrannou brzdou, nebo se v nejbližší době dočkáme dalších výprodejů? 

Z technického hlediska je znepokojující fakt, že u dalších dvou klíčových indexů na Wall Street (DJIA a Nasdaq) byly tyto průměry celkem bez problémů proraženy. Naopak pozitivně může vyznít situace ze čtvrtka, kde došlo k zajímavému odklonu vývoje u S&P 500 a indexu volatility VIX. Pokud akcie ztrácejí, tak se zároveň zvyšuje i nervozita na trhu, což se promítá do růstu VIX, který je také často označován jako index strachu. Ve čtvrtek však S&P 500 oslabil o více než procento, zatímco VIX propadl o 3 procenta. Podle některých analytiků to byl spíše pozitivní signál pro akcie, ale je nutno dodat, že se klidně mohlo jednat o korekci, když VIX den předtím posílil o 8,5 procenta. 

mokos2
 
Hlavní analytik aktiv v Morgan Stanley (16,61 USD, 0,54%), Gregory Peters, zůstává přes zhoršenou náladu na trzích optimistou. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC v pátek Peters uvedl čtyři hlavní důvody, proč je u akcií optimistou.

Za prvé vnímá pozitivně konec voleb, který byl zdrojem určité nejistoty. Druhým důvodem je blížící se fiskální útes, který nakonec bude vyřešen. Peters k fiskálnímu útesu řekl: „Zde vkládám trochu víry do našeho politického procesu, což je poněkud riskantní strategie, ale myslím si, že se dočkáme snížení nejistoty. Menší nejistota je klíčová.“ Jako třetí faktor uvedl tento analytik likvidaci škod a výstavbu v návaznosti na hurikán Sandy. Hurikán Sandy navíc poskytuje nadcházejícím makrodatům určitý polštář, když investoři nejbližším číslům nebudou přikládat takový význam jako obvykle, protože budou předpokládat, že to souvisí pouze s tímto hurikánem. Za čtvrté vidí Peters určité optimistické signály z Evropy, kde vidí částečné polevování tamní dluhové krize.

Optimisty zůstávají i v Deutsche Bank (33,54 EUR, 0,06%), kde radí nakupovat akcie při případných poklesech. David Bianco, hlavní akciový analytik trhů USA, dnes potvrdil svůj 12měsíční cíl pro index S&P 500 na 1500 bodech. Podle Bianca bude fiskální útes vyřešen nějakým kompromisem, avšak politické hádky mohou ještě prodloužit současný výprodej. Hlubší propad S&P 500 pod 1320 bodů by však mohl nastat pouze v případě úplného krachu politického vyjednávání. Bianco doporučuje především růstové tituly s možností na zvýšení výplatních poměrů u dividend.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Deutsche Bank)


Váš názor
 •  
  12.11.2012 15:15

  ...200 denní průměr S&P 500 je 1380, ne 1280...
  Bill
 • S&P 500 se zastavil na 1380 bodu (ne 1280)
  12.11.2012 15:07

  S&P 500 se zastavil téměř na bod přesně na úrovni 200denního průměru 1380 bodu (ne 1280). Jinak dik za clanek.
  Vaclav
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data