Negativní trend, který americké akciové trhy nastoupily po znovuzvolení Baracka Obamy do prezidentského úřadu, by měl pokračovat i v prosinci, a dokonce se prohloubit, domnívají se stratégové banky . Index S&P 500, považovaný za nejspolehlivější indikátor zdraví americké ekonomiky, by podle nich měl do konce roku odepsat 8 procent. Téměř 7 procent už index ztratil od dosažení zářijového lokálního maxima.
„Nejistota vířící kolem fiskálního útesu, o němž je třeba rozhodnout do konce roku, chystaný skokový růst daní z kapitálových výnosů na začátku příštího roku a strop pro celkové zadlužení Spojených států, kterého bude dosaženo na konci února, představují jasná a nezpochybnitelná rizika pro trh v nejbližší budoucnosti,“ píší analytici ve zprávě pro investory.
Varování vyšlo ještě před včerejší rally, v jejímž rámci indexy solidně posilovaly a podruhé za sebou skončily v kladném teritoriu. O dobrou náladu na trzích se postaraly pozitivní signály z Washingtonu, kde zákonodárci a prezidentova administrativa vyjednávají střední cestu mezi výdajovými škrty a zvyšováním daní. Důvěru pomohly obnovit i lepší než očekávané výsledky společností Lowe´s a Foods a také povzbudivé statistiky z realitního trhu. S&P 500 v posledních dvou seancích posílil o víc než 2 %. Mezi prezidentskými volbami a minulým pátkem ukazatel odepsal 5,3 %, hlavně kvůli výprodejům na nejznámějších a nejvýkonnějších titulech jako například technologický gigant .
Podle hlavního akciového stratéga Davida Kostina se Spojené státy nakonec pádu z útesu vyhnou, i když scénáři, v jehož rámci bude záležitost vyřešena do Silvestra, přiřazuje pouze 55% pravděpodobnost.
Tři roky expanzivní fiskální politiky, dvě války a zpomalující globální ekonomika vehnaly americkou státní kasu do nezáviděníhodné situace, na kterou v lednu zareagují automatické výdajové škrty a zvyšování daní. Celkově by se opatření měla dotknout 600 miliard dolarů, z toho 100 mld. USD v rámci automatických výdajových škrtů a více než půl bilionu dolarů na zrušených daňových úlevách. Podle Mezinárodního měnového fondu by se taková rozpočtová konsolidace rovnala 4 % HDP země, což by ji řadilo k největším od roku 1940. Senátní rozpočtový výbor v srpnu připustil, že pád z fiskálního útesu by vyústil v hlubokou recesi a připravil zhruba 2 miliony lidí o práci.
Prezident Obama, který je na návštěvě jihovýchodní Asie, se v neděli ohledně možnosti dosažení kompromisu s republikány vyjádřil s nadějí, čímž napomohl rally na trzích v Americe i Asii.
Kostin je optimističtější, co se střednědobého výhledu týče. Na konci příštího roku prognózuje hodnotu indexu S&P 500 na úrovni 1575 bodů, což je oproti současným kotacím o 16 % výš. „I když se domníváme, že investoři budou mít v následujících měsících příležitost nakoupit akcie pod současnými hodnotami, manažeři portfolií s dlouhodobější perspektivou by měli zvážit rozšíření pozic na akciích,“ stojí ve zprávě .
Ta také připomíná loňské období mezi koncem července a začátkem srpna, kdy kvůli obavám z naražení na dluhový strop amerických veřejných financí index S&P 500 propadl o 17 %. Podle analytiků tato událost vytvořila atraktivní příležitost pro vstup do pozic. Od té doby totiž index přidal 21 %.
(Zdroje: Reuters, CNBC, Goldman Sachs)