Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoJ chce zvrátit padající ceny, do ekonomiky napumpuje 10 bilionů jenů a stanoví inflační cíl. Akcie klesly, jen posílil

BoJ chce zvrátit padající ceny, do ekonomiky napumpuje 10 bilionů jenů a stanoví inflační cíl. Akcie klesly, jen posílil

20.12.2012 9:14, aktualizováno: 20.12. 9:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Volby a tlak nového japonského premiéra Shinzo Abeho nalezly odezvu v dalším uvolnění japonské měnové politiky, potřetí v posledních čtyřech měsících. Bank of Japan (BoJ) napumpuje do ekonomiky dalších 10 bilionů jenů, čímž rozšíří svůj program odkupu aktiv na celkových 76 bilionů jenů. Beze změny zůstal úvěrový program v rozsahu 25 bilionů jenů. Hlavní úroková sazba zůstává téměř na nule.

Japonské akcie zareagovaly na rozhodnutí centrální banky poklesem po výběru zisků, japonský jen ale pokračovat v posilování. Index Nikkei oslabil o 1,2 procenta na 10.039,33 bodu, když předchozí den naopak zpevnil o 2,4 procenta. Jen obchoduje k americkému dolaru pod úrovní 84 JPY/USD při rozpětí dne 83,83 až 84,40.

Za posledních pět týdnů Nikkei stoupl o 15,9 procenta a od počátku roku je silnější o 18,7 procenta. Jeho letošní zisk je vyšší než zisk amerického indexu S&P 500 a evropského STOXX Europe 600.

BOJ rovněž oznámila, že bude zvažovat nový inflační cíl, který by mohl být oficiálně oznámen již v lednu. Také zde zřejmě reaguje na tlak budoucího premiéra, který požaduje, aby banka zvýšila svůj inflační cíl na dvě procenta ze současného jednoho procenta. Guvernér centrální banky Masaaki Širakawa doposud tvrdil, že stanovení dvouprocentního cíle by bylo v zemi, ve které za poslední dvě desetiletí téměř nepřesáhla spotřebitelská inflace jedno procento, kontraproduktivní. Letos v únoru přijala centrální banka 1% inflační cíl. Měnové uvolnění navyšovala v únoru, dubnu, září, říjnu a nyní. Pokles japonského HDP v posledním čtvrtletí prohloubil na anualizovaná 3,5 % z jen mělkých -0,1 % ve čtvrtletí předchozím.

Japonská ekonomika je v sevření stagflace již dvě desetiletí. Deflace tlumí ekonomický růst, protože lidé nechtějí utrácet za zboží, o kterém vědí, že bude dále zlevňovat.

Konzervativní strana LDP, která je nakloněna podnikání, vyhrála v neděli předčasné parlamentní volby. Za svoji prioritu si stanovila ekonomické oživení. "Naším posláním je podpora ekonomiky a konec více než dekádu trvající deflace a silného jenu," uvedl lídr LDP Abe poté, co ve volbách získal dvoutřetinovou podporu. Strana vedla zemi několik desetiletí až do roku 2009, kdy prohrála volby. Očekává se, že nyní zvýší výdaje na veřejné práce.

Někteří představitelé BOJ chtěli odložit další akci banky až na leden, kdy bude jasnější politika nové vlády a kdy banka zveřejní pravidelný čtvrtletní výhled dlouhodobého ekonomického růstu. Podle analytiků by to však bylo příliš nákladné, protože podnikatelská nálada klesá a firmy odkládají své plánované kapitálové výdaje kvůli slabé globální poptávce. To posiluje názor, že oživení z recese bude na počátku příštího roku slabé. Třetí největší ekonomika světa nyní zažívá čtvrtou recesi od roku 2000.

Od počátku letošního roku BOJ rozšířila svůj program nákupu dluhopisů již pětkrát. To je největší aktivita banky v jednom roce za poslední desetiletí. Naposledy BOJ uvolňovala tak často měnovou politiku v roce 2001, kdy zemi trápila domácí bankovní krize.

Určitou naději příznivějšímu vývoji ekonomiky v příštích měsících dává oživení průmyslových objednávek a kapitálových výdajů v říjnu. Export, který je pro japonský růst klíčový, ale v listopadu klesla šestý měsíc v řadě.


(Zdroj: BoJ, Bloomberg, čtk, AP, Reuters, Nikkei)


Čtěte více:

Japonsko zasáhlo zemětřesení, jádro odolalo. Nákupy jenu a propad futures se zklidnily po slabší tsunami, varování zůstává
07.12.2012 12:14
Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení na mořském dně o síle 7,3 st...
Roach: Masivní měnová stimulace po volbách Japonsku nepomůže (+video)
14.12.2012 11:55
Pokud nadcházející volby v Japonsku vyhrají opoziční liberální demokra...
Asijské burzy mírně oslabují. Nikkei nepomohla ani BOJ...
20.12.2012 8:17
Asijské burzy v předposlední obchodní den tohoto týdne mírně oslabily ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.02.2026
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  
12:14Neklidné techy. Anthropic zvedl nervozitu před dalšími důležitými výsledky  
11:36Míra inflace v eurozóně v lednu klesla o 0,3 bodu na 1,7 procenta
11:11Nový AI nástroj Anthropicu způsobil výprodej v softwaru za 285 miliard dolarů  
9:38Těžká rána pro investory Novo Nordisku: společnost očekává hluboký propad tržeb
9:02Čtvrtletní zisk UBS vzrostl o více než polovinu
8:50AI spustila výprodej, Walmart poprvé nad bilionem dolarů a německý autoprůmysl mírně zlepšil náladu  
8:40Rozbřesk: NBP srazí sazby na dostřel ČNB, a to navzdory viditelně vyššímu růstu
03.02.2026
22:38Ani silné výsledky AMD nestačily. Akcie se svezly s trhem a míří dolů
22:02Červená lavina na Wall Street: technologie krvácí, Palantir uniká výprodeji  
17:18Bude „likvidita“ podporovat akciový trh?
15:27Silný zisk, slabší poptávka, velké slevy: PepsiCo mění strategii
15:17Růst zpomaluje a výhled na rok 2026 působí mdle. Paypal vyřazujeme z investičních tipů  
14:09FX Strategie: Koruna čeká na inflaci a ČNB, eurodolar na ECB a volby v Japonsku  
13:41Patria jako první zahajuje pokrývání CSG: Silné fundamenty se střetávají s férově oceněnou realitou  
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách