Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína favoritem v boji o obří irácké ložisko. Západní koncerny se stahují do Kurdistánu

Čína favoritem v boji o obří irácké ložisko. Západní koncerny se stahují do Kurdistánu

21.12.2012 15:27
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Deset let po americké invazi do Iráku se v ropném sektoru druhého největšího těžaře na Blízkém východě chystá velká změna. Americký ropný koncern Exxon (88,89 USD, 0,58%) Mobil odchází z gigantického iráckého pole Západní Kurna-1 a nadále se chystá působit jen v poloautonomním Kurdistánu na severu země, který má s centrální vládou v Bagdádu velmi napjaté vztahy. Místo Exxonu s největší pravděpodobností obsadí čínský státní koncern CNPC. Bagdád se tak stále více vymaňuje z vlivu Západu.

Exxon se ze Západní Kurny-1 stáhuje kvůli kontraktům, které současně, a za mnohem výhodnějších daňových podmínek, uzavřel s kurdistánskými úřady, což se Bagdádu krajně nelíbilo. Centrální vláda tvrdí, že regulace těžby ropy patří výlučně do její pravomoci a kontrakty s Kurdistánem považuje za neplatné. Krok Exxonu ale spustil lavinu a poté podobné dohody s Kurdy podepsaly americký Chevron (110,38 USD, 0,45%) a francouzský Total (38,9 EUR, -0,18%). Bagdádu došla trpělivost a Američany postavil před ultimatum, jehož výsledkem bylo opuštění druhého nejvýkonnějšího pole v zemi, kde se momentálně dobývá 12 % celkové irácké produkce.

Menšinovým partnerem Exxonu na Západní Kurně-1 je koncern Royal Dutch Shell (26,09 EUR, -0,89%). Práva na využívání pole, jehož rezervy se odhadují na 8,7 mld. barelů ropy, získaly obě společnosti na konci roku 2009. Současná úroveň těžby činí 400 tisíc barelů denně, přičemž do několika let by se mohla vyšplhat na úctyhodných 2,25 mil. barelů denně. Investiční náklady projektu jsou odhadovány na 50 mld. USD. Exxon už oslovil potenciální zájemce o svoji licenci a zpřístupnil jim vybraná data o ložisku.

Irácké a čínské zdroje agentuře Reuters sdělily, že Exxon o prodeji svého 60% podílu v ložisku jedná s CNPC, konkrétně s její dcerou Petrochina (1,09 EUR, 2,26%), a že konkurenční nabídky předložili další hráči. Dříve zájem o Západní Kurnu-1 projevil ruský Lukoil (65,75 USD, -1,50%), který má v Iráku solidní přítomnost. To samé platí o CNPC.

Čínská společnost nedávno v Iráku dokončila rozsáhlý infrastrukturní projekt na poli Al-Ahdab, kde těží ropu a poté z ní vyrábí zkapalněný ropný plyn (LPG). Produkce na poli dosahuje 6 mil. tun ropy ročně. Kapacita zkapalňovacího zařízení je 400 m3 denně. Dále Číňané spolu s britským koncernem BP (425,25 GBp, -1,13%) těží na gigantickém ložisku Rumajlá (4. největší na světě s odhadovanými rezervami 17 mld. barelů), kde se nyní produkce pohybuje kolem 1,33 mil. barelů za den. V létě také začala komerční produkce na velkém poli Halfajá, kde je CNPC s největším podílem operátorem. V rámci první fáze by těžba měla dosahovat 5 mil. tun ročně (100 000 barelů denně).

Zakoupením podílu v Západní Kurně-1 by Číňané získali významnou přítomnost ve třech ze čtyř největších iráckých ložisek. V percentuálním vyjádření by měli přístup ke 32 % rezerv, k nimž byly prostřednictvím licenčních kontraktů puštěny zahraniční společnosti. „CNPC projevila zájem; jsou tu. A my nevidíme problém v tom, že svoji pozici budou navyšovat,“ svěřil se vysoce postavený zdroj z irácké vlády s tím, že se jedná pouze o servisní kontrakty, nikoli kontrakty o sdílení produkce, které by těžařům dávaly právo na vlastnictví pole a vytěžené ropy.

Bagdád své nerostné bohatství nedává zadarmo a po těžařích požaduje extrémně vysoký podíl ze zisků na vytěžené produkci. Podle kontraktu o Západní Kurně-1, podepsaného v roce 2010, měl Exxon dostávat poplatek 1,9 USD za vytěžený barel. Cena ropy na světových trzích se přitom pohybuje kolem 100 USD za barelů. Právě nevýhodně nastavená smlouva je podle zdrojů jedním z důvodů, proč se Američané z pole stahují. Vrty totiž nenavyšují produkci tak rychle, jak se původně plánovalo, čímž se výrazně prodloužila návratnost projektu. Exxon si také stěžoval, že mu Iráčané neodvádí poplatky za ropu včas.

Čína, která je jedním z největších odběratelů irácké ropy, je v zájmu zajištění přístupu ke klíčové energetické surovině ochotna přijmout tvrdší podmínky a nižší ziskovost než západní koncerny, a dokonce i než ruští hráči typu soukromého Lukoilu, jehož vedení se musí zodpovídat akcionářům.

Dekádu po americké invazi se iráckému ropnému průmyslu podařilo setřást nejen dědictví občanské války, ale i předchozí čtvrtstoletí vlády Saddáma Husajna plné krvavých konfliktů se sousedy. Těžba ropy na konci 3Q12 dosáhla 3,4 mil. barelů za den. Země v produkci také poprvé od roku 1988 předstihla sousední Írán, který má s odbytem své suroviny potíže kvůli ropnému embargu EU a Spojených států. Bagdád si stanovil cíl pro zvýšení ropné produkce do roku 2015 na pět až šest milionů barelů denně.

Podle informovaných zdrojů by měl Exxon o budoucím vlastníkovi Západní Kurny-1 rozhodnout brzy. Irácká vláda už dala najevo, že CNPC i Lukoil jsou pro ni na ložisku přijatelní partneři. Větší přízeň vůči čínským a ruským společnostem odpovídá snaze kabinetu iráckého premiéra Nurího al-Malíkího o nezávislejší zahraniční politiku. K tomu dostal Irák prostor poté, co loni zemi opustili poslední američtí vojáci. Malíkí například povolil Íránu zásobovat přes irácký letecký prostor jednotky syrské armády věrné Bašáru Asadovi.

Stahování západních koncernů do poloautonomní provincie na severu Iráku pravděpodobně zvýší napětí mezi Bagdádem a Irbílem, administrativním centrem Kurdistánu. To by podle některých pozorovatelů mohlo nakonec Exxon přimět k tomu, aby si odchod ze Západní Kurny-1 rozmyslel. Iráčtí vládní představitelé prý amerického prezidenta Baracka Obamu vyzvali, aby Exxonu odchod vymluvil.

(Zdroje: Reuters, Bloomberg, Petroleum Economist, Moscow Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m