Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmy nejméně ziskové a zralé na bankroty? Francie a Itálie

Firmy nejméně ziskové a zralé na bankroty? Francie a Itálie

2.1.2013 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Firmy ve Spojených státech, Velké Británii, Německu a dokonce i Španělsku dosahují vysoké ziskovosti a schopnosti samofinancování. Na rozdíl od nich jsou ale francouzské a italské společnosti málo ziskové a jejich míra samofinancování je nízká. Situace v těchto zemích se navíc stále zhoršuje a výsledkem je vysoká zranitelnost firem a citlivost na šoky. V současné době se to týká zejména poklesu ekonomické aktivity a následně i tržeb, růstu výrobních nákladů a zamrznutí trhu s úvěry v kombinaci s vysokými sazbami.

Vývoj ziskovosti firemního sektoru ve Francii, Itálii, Spojených státech, Velké Británii, Německu a Španělsku popisuje graf. Nejhorší je situace v první jmenované zemi, kde podíl zisků po zdanění a dividendách na nominálním HDP dlouhodobě klesá a ve srovnání s jinými zeměmi nyní dosahuje velmi nízké úrovně. Ne tak dramaticky se vyvíjí situace v Itálii, i zde ale ziskovost leží výrazně pod ostatními zeměmi. Za povšimnutí stojí vývoj ve Španělsku, kde v roce 2006 ziskovost klesla hluboko pod úroveň dosaženou ve Francii i Itálii, následně však přišel prudký růst. Nyní leží podíl zisků k HDP ve Španělsku výše než v USA či Velké Británii.

001

Negativní vývoj ziskovosti francouzských firem odráží specifickou situaci na trhu práce. Ta brání poklesu mezd, což brání růstu zisků. K tomu se přidává nízká úroveň sofistikovanosti produkce, která nutí francouzské firmy ke snižování cen. V Itálii hraje zase rozhodující roli vývoj produktivity. Její současný pokles totiž vede k růstu jednotkových nákladů práce.

Jak bylo zmíněno, nízká ziskovost a schopnost samofinancování zvyšuje zranitelnost firem. Ty mají v obou zemích problémy se získáním bankovních úvěrů, ve Francii se tak uchylují k vydávání akcií a dluhopisů, v Itálii využívají zejména dluhopisové trhy. V následujícím období můžeme čekat, že v obou zemích dojde k poklesu podnikových investic a prudkému růstu podnikových defaultů. Jejich dosavadní vývoj ve Francii ukazuje druhý graf:

002

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data