Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžaři uranu skrývají slušný dlouhodobý potenciál

Těžaři uranu skrývají slušný dlouhodobý potenciál

21.1.2013 18:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Investoři, kteří se rádi odvážně vydávají proti proudu, by měli obrátit pozornost k těžařům uranu - horniny, jež se po zpracování používá v jaderných reaktorech. Ceny této komodity se nachází v sestupném trendu od výbuchu několika bloků v elektrárně Fukušima z března 2011. Propad by ale mohl být dočasný.

„Světová poptávka roste a dynamika těžařských kapacit tomu neodpovídá, tvrdí Adam Schatzker, analytik z RBC Capital Markets. Současné nízké ceny jsou podle něj neudržitelné a v nadcházejících letech budou s velkou pravděpodobností stoupat. Otázkou zůstává jen načasování.

Katastrofa ve Fukušimě poznamenala jadernou energetiku v globálním měřítku. Japonsko, v době havárie třetí největší producent energie z jádra, pozastavilo provoz téměř všech bloků. K plošnému zavírání elektráren došlo také v Německu, Itálie zrušila plánovanou výstavbu několika bloků, Belgie se jádra do budoucna zřekla úplně.

Fukušima a následná reakce řady rozvinutých ekonomik však neovlivnila plány na rozvoj jaderných kapacit nastupujících hospodářských velmocí, zejména Číny, Indie, Jižní Korey a také Ruska. Ve světě je momentálně ve výstavbě 62 reaktorů, mnoho dalších je ve fázi plánování. Odhad růstu výroby z jaderných zdrojů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) pro následujících 20 let se pohybuje v poměrně širokém spektru 35 % až 100 %. Sdružení jaderných energetiků WNA v daném období počítá s 60% růstem poptávky po uranu.

Čína, bojující s dalekosáhlým znečištěním životního prostředí, nedávno opět začala vydávat licence k novým reaktorům. Během několika měsíců byly schváleny čtyři bloky, které se přidají k 28 již budovaným.

Známky změny postoje přichází z Japonska. Nový premiér Šinzó Abe oznámil, že chce spustit řadu odstavených reaktorů, a dokonce hovoří o stavbě nových, bezpečnějších bloků. Země má velmi málo alternativ k zajištění energetické soběstačnosti a je z drtivé většiny závislá na dovozech ropy a zkapalněného zemního plynu, hlavně z nestabilního Blízkého východu.

Zároveň po dvaceti letech končí platnost americko-ruské smlouvy o konverzi jaderného materiálu ze sovětských bojových hlavic na méně obohacený uran použitelný k výrobě palivových tyčí. Neočekává se, že kontrakt bude obnoven, což by mohlo vyvolat tlak na vzestup cen. Z programu, známého pod názvem Megatuny na megawatty, je nyní uspokojována desetina americké spotřeby elektřiny a osmina světové spotřeby uranu.

Signálem možné změny trendu byl krok ruské státní agentury Rosatom, jejíž těžařská divize přistoupila k plné konsolidaci významného uranového těžaře Uranium One, jehož většinový balík nakoupila před lety. Nyní Rusové titul stahují z burzy a akcionářům oproti tržní ceně nabízí 35% prémii.

Uranium One je jedním z vedoucích hráčů v oboru s aktivy v Kanadě, Kazachstánu, USA a Austrálii. V současné době otevírá ložisko v Tanzánii. Rosatom si úplným pohlcením těžaře chce zajistit dostatečné zásoby pro svůj rychle expandující byznys, jelikož kapacity ruských dolů na pokrytí poptávky nestačí. Skupina staví 19 reaktorů a o 22 dalších se uchází v tendrech, mimo jiné i v České republice.

Zatímco těsně před Fukušimou se libra uranu (0,45 kg) prodávala za 70 USD, nyní cena osciluje kolem 42 USD. Podle expertů se těžba v řadě dolů nevyplácí a pro dosažení rozumné úrovně ziskovosti by se kotace měly vrátit na 75-80 USD za libru. To by se podle Schatzkera z RBS mělo stát do tří let.

Sázka na uran má nesporná rizika. Budoucnost energetiky se ve světle ostré konkurence různých typů paliv a zdrojů zdá víc než kdy jindy nepředpověditelná. Trh pokřivují státní zásahy, zpravidla nenapravitelným způsobem (jak se o tom mohli přesvědčit čeští fotovoltaici). Další havárie by mohla být pro odvětví zničující. Analytici také poukazují na fakt, že největší přírůstky v jaderných kapacitách se objeví až po roce 2020.

Nejjednodušším způsobem investování do uranu, který nevyžaduje znalost jednotlivých titulů, je indexová akcie (ETF) The Global X Uranium (URA). V ní jsou obsaženy všechny hlavní společnosti z oboru. Poplatek za správu činí 0,69 % ročně. Od svého absolutního minima z poloviny prosince dosud akcie posílila o 25 %.

Alternativou může být například Uranium Participation, kanadská společnost vlastnící zásoby uranu. Titul se momentálně obchoduje 8 % pod účetní hodnotou zásob. Náklady firmy na správu rezerv loni činily 0,6 % celkových aktiv.

(Zdroje: WSJ, IAEA, Atominfo.ru)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  22.1.2013 9:23

  Parker Drilling Company, Vantage Drilling Company, Hercules Offshore, Trinidad Drilling Ltd
  Jezdec.
 • To je zoufalé
  21.1.2013 19:12

  Mezinárodní tým složený z profesorů kateder fyziky 4 špičkových univerzit již potřetí za 3 měsíce bude testovat Rossiho E-Cat/Hot-Cat, protože chtějí mít 210 stránkový report "nade vší pochybnost" a prosťáčkům budeme tlačit do hlavy, "že uran bude na vzestupu". To je zoufalé. Propagujete luky a šípy, ale hned za rohem probíhá 2101. test Gattlingova 6ti hlavňového rotačního kulometu. Na Googlu najdete jenom 3,4 miliónů stránek o výše uvedeném. Co ještě chcete ? Až o tom budou psát lžimédia ? Ano, ale to už bude vědět každý hýl - už bude pozdě. Proč myslíte, že Finmeccanica prodala divizi Ansaldo Energia ? Ano desítky techniků a šéf vědeckého vývoje se osobně šli podívat na testy a pochopili, co bude: KONEC CENTRALIZOVANÉ VÝROBY a DISTRIBUCE ENERGIE (tepelné i elektrické). Najdete o tom jenom 20.000 reportů, čekáte na 20.001. ?
  Detective
  • Re: To je zoufalé
   22.1.2013 8:35

   Nečekáme na 20001 report, ale na 1. reálný kousek, který se bude dát koupit, zatím už několik let slibuješ konec ČEZu a dalších energetik. Peníze už mám připravené, kde si tedy mohu ten Tvůj zázrak objednat? Dík.
   oh171
  • Re: To je zoufalé
   21.1.2013 19:40

   ano, to je zoufalé......to tvé opakované know how. Než dojde k tvé predikované zoufalosti, tak na uranu můžem v klidku trejdit, že !
   AMN
  • Re: To je zoufalé
   21.1.2013 19:33

   To píšeš pořád. Držím CCJ
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře
24.2.2017
22:05Wall Street zakončila v zelených číslech. Hewlett Packard - 6,9 %
21:59Daniel Křetínský ovládl 94% podíl v EPH a do dceřinné firmy vstupují Macqurie
19:01To si snad děláte srandu
17:37Týden na měnách: Francouzská politika hýbe eurem  
17:23Pražská burza "odnesla" špatnou náladu investorů. Při nadprůměrných objemech ztratila 1,25 %
17:13Týden technicky: Zlato prorazilo technickou úroveň 1 250 USD za unci
16:47Přesun zájmu od rizika k bezpečí podpořil dluhopisy, jen a drahé kovy  
15:50Softbank a Foxconn budou mít společný podnik. Na investice
15:18Bitcoin na historických maximech. V březnu by mělo být jasno, zda SEC povolí ETF
14:19Fortuna může spustit online ruletu. Pro akcie to je lehce pozitivní, říká analytik Patria Finance
13:11Zlato je nejvýše od Trumpova týdne vítězství
11:46RBS se blíží desetiletce ročních ztrát v hospodaření, změna má přijít v roce 2018
11:26Čína: Více technologických firem do IPO má zatraktivnit akciový trh
10:53Evropa na konci týdne ztrácí, Vivendi po výsledcích -6 %
10:38Americká investiční atraktivita proti lepšímu výhledu rozvíjejících se ekonomik
10:36AKAT: Majetek v podílových fondech stoupl o 50 miliard na 432 mld. Kč
10:16Pražská burza zřejmě přeruší čtyřtýdenní růstovou sérii
10:03ČSÚ: Obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace se zvyšují
9:57Technická analýza: Eurodolar zpět u hodnoty 1,06. Překonat se ji euru zatím nedaří
9:49Dolaru se nelíbí mírné komentáře z vlády a centrální banky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AIA Group Ltd
Ferrovial SA (12/16 Q4)
Hilton Worldwide Holdings Inc (12/16 Q4)
Iberdrola SA (12/16 Q4)
International Consolidated Airlines Group SA (12/16 Q4)
Noble Group Ltd (12/16 Q4)
Royal Bank of Scotland Group PLC (12/16 Q4, Bef-mkt)
William Hill PLC
7:00BASF SE (12/16 Q4)
7:00Safran SA (12/16 Q4)
8:00Bank of Ireland
9:30Standard Chartered PLC (12/16 Q4)
12:00Royal Bank of Canada (01/17 Q1)
12:45Foot Locker Inc (01/17 Q4)
13:30JC Penney Co Inc (01/17 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů