Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské firmy začíná škrtit velká zadluženost. Riziko nesplácení roste

Čínské firmy začíná škrtit velká zadluženost. Riziko nesplácení roste

28.01.2013 17:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zadluženost čínských firem se v posledních pěti letech téměř ztrojnásobila, což nyní vede k tomu, že jen na obsluhu dluhu vydávají rekordní částky. Přílišná závislost společností na vypůjčených penězích podle analytiků zvyšuje riziko insolvencí a ohrožuje hospodářský růst druhé největší ekonomiky světa.

Celkový objem dlouhodobých a krátkodobých úvěrů v rozvahách 4000 veřejně obchodovatelných nefinančních společností v Číně podle posledních záznamů dosahuje 1,7 bilionu USD. Na konci roku 2007 to bylo 604 mld. USD. Podle konzultantské firmy Sanford C. Bernstein se náklady na financování, včetně úroků, všech forem dluhu v loňském roce v porovnání s HDP vyšplhaly na vůbec nejvyšší úroveň.

Vysoký stupeň zadlužení se odráží ve výnosech korporátních dluhopisů. Desetileté obligace nejlépe hodnocených čínských společností vynáší v průměru 5,27 %, zatímco globální index korporátních dluhopisů, sestavovaný Bank of America a Merill Lynch, ukazuje průměrný výnos 2,6 %. Podle Royal Bank of Scotland (RBS) riziko bankrotů zpomalí liberalizaci trhu úrokových sazeb.

„V Číně se dnes zkrátka nahromadilo mnohem víc dluhů než kdy v minulosti, v porovnání s nominálním HDP,“ komentuje situaci Mike Werner ze Sanford C. Bernstein. Stále větší prostředky je prý třeba vydávat pouze na obhospodařování nesplacených závazků, což samo o sobě brzdí hospodářský růst.

Stávající situace je částečně výsledkem uvolněné měnové politiky Pekingu, který se podporou úvěrové aktivity snažil stimulovat uvadající růst. Čínská ekonomika v posledním kvartálu loňského roku začala po sedmi čtvrtletích opět zrychlovat. Vláda nově nastoupivšího premiéra Li Ke-čchianga se ale bud muset vypořádat s vedlejšími účinky prorůstových opatření, zrychlující inflací a s riziky vyplývajícími z rozbujení šedé bankovní sféry.

Loni čínské bankovní ústavy poskytly úvěry za 8,2 bilionu jüanů (1,3 mld. USD), o 10 % víc než o rok dříve. Letos by podle informací čínských médií mohla být vládou posvěcená kvóta stanovena na 9 bilionů jüanů. Stimulační úvěrový balík v rozsahu 17,6 bilionů jüanů z let 2009-2010 vyvinul tlak na růst inflace, oslabil kapitálové polštáře bank a vedl k nárůstu insolvencí.

Podle analytiků Edwarda Chancellora a Mikea Connellyho ze společnosti GMO se země od té doby stala „úvěrovým závislákem“ – na dosažení stejné úrovně růstu potřebuje stále více dluhu. Agentura Fitch odhaduje, že celkový objem dluhů v ekonomice, včetně podrozvahových položek bank, za poslední čtyři roky stoupl ze 124 % HDP na 190 % HDP. Břemeno prý dosáhlo takové váhy, že k oddlužení bude možná třeba zásah státu.

„Stimulus z roku 2009 byl ve své době oslavován jako historický úspěch Číny. Místo toho by se z něj mohlo vyvinout jedno z nejvážnějších rizik, kterému bude komunistická strana za celou generaci čelit,“ tvrdí Drew Brick ze singapurské pobočky RBS. Podle jeho kolegů jsou korporátní dluhopisy s vyššími výnosy letos rizikovější než loni.

(Zdroje: Bloomberg, RBS, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data