Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie PwC: Jediným řešením evropské krize je fiskální unie

Studie PwC: Jediným řešením evropské krize je fiskální unie

19.2.2013 15:42
Autor: ČTK

Evropskou dluhovou krizi lze vyřešit jedině prostřednictvím fiskální unie. Všechna dosavadní opatření vedla pouze ke krátkodobé stabilizaci situace v eurozóně. Uvedl to dnes šéf německé divize poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Norbert Winkeljohann při prezentaci studie vypracované společně s Hamburským institutem pro světovou ekonomiku (HWWI). 

K zajištění trvalé stabilizace eurozóny se podle studie "členské státy musí vzdát části své rozpočtové suverenity". Do společného evropského rozpočtu by tak například mohlo směřovat deset procent národních výnosů z daně z příjmu. Studie rovněž vyzývá k vytvoření funkce měnového komisaře se silnými pravomocemi, který by kontroloval využívání těchto prostředků, napsala agentura DPA. 

Hlavním důvodem současné krize jsou podle studie hospodářské rozdíly uvnitř eurozóny. "Tuto vrozenou vadu je zapotřebí odstranit," uvedl šéf HWWI Thomas Straubhaar. Studie proto navrhuje přesun financí ze silných do slabších států měnové unie, který by ale neměl narušit národní daňové systémy. 

O využití těchto peněz by rozhodovaly jednotlivé země. Měnový komisař by nicméně kontroloval, zda státy přijímající peníze plní své povinnosti a dodržují cíle fiskálního paktu. V krajním případě by mohl vyplacení peněz zabránit. 

Studie rovněž navrhuje zřízení evropského pojištění pro nezaměstnanost, které by mělo odlehčit národním systémům. Nezaměstnaní by z tohoto pojištění dostávali po jeden rok 30 procent průměrné čisté mzdy v příslušném státě. K financování tohoto pojištění by měla sloužit evropská daň ve výší téměř dvou procent z příjmu. 

Představitelé 25 zemí Evropské unie již zhruba před rokem podepsali takzvaný fiskální pakt, kterým se zavázali dodržovat vyrovnané či přebytkové státní rozpočty. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit Česko a Británie. Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a ve snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti.


Váš názor
 • EUropa
  19.2.2013 22:16

  proboha,co se to v té naší krásné EVROPĚ děje. Nápad předělat EV na EU byl od samého začátku chorý a nerealizovatelný. Silnější pomohou slabšim a vyvolení budou dohlížet ,jestli se to dělá správně ......Nebylo to již v části evropy vyzkoušeno? V RVHP také ti silnější pomáhali slabším. Všichni dohromady se poté stali slabšími .
  karelIV
 • zmetci
  19.2.2013 17:00

  Lars Seier Christensen, spolu-generální výkonný ředitel dánské banky Saxo Bank A/S, řekl, že to nedávné vzepětí eura je iluzorní a že ta společná měna je předurčena ke krachu, protože kontinent nepodporuje fiskální unie. „Celá ta záležitost je odsouzená ke zkáze,“ řekl včera Christensen při interview v kanceláři Dubaijské banky. „Zrovna teď se nacházíme v jednom z těch falešných řešení, kdy si lidé myslí, že problém je lokalizován nebo i řešen, což tak vůbec není.“ ... „Dost bych euro prodával tak nějako skoro za 1,4,“ tvrdí Christensen, který řekl, že ale žádné spekulativní sázky proti měně nedělá. ... „Dalším možným důsledkem je, že se zbaví některých zemí, které jsou členstvím v euru ruinovány, zvláště z těch jihoevropských ekonomik,“ řekl Christensen. „Lidé ty problémy dramaticky podceňují s tím, že Francouzi se z toho dostanou. Až ale do plnocenné krize spadnou i Francouzi, tak už je dohráno. Ani Němci by to už nemohli vyplatit, a nejspíš ani nebudou.“ ... Rekordní dluh Dluh veřejného sektoru je na rekordní úrovni a oproti roku 2008, kdy byl na 40 procentech hrubého domácího produktu, se téměř zdvojnásobil. Evropská komise, která má tento týden aktualizovat svou předpověď, vidí pro příští rok růst HDP na 97,1 procenta. „Je to ten politický svět, který euro nesmírně podporuje, nikoliv z ekonomických důvodů, nýbrž z politických důvodů,“ řekl Christensen, dlouhodobý kritik jednotné měny, který nyní žije ve Švýcarsku. Překlad: Miroslav Pavlíček Zdroj: zerohedge.com inShare a tted neco melte vy zmrdi Komentáře
  ooWC
 • kokloti
  19.2.2013 15:47

  jedinym řešením je to rozpustit a ty darmožrouty pohnat k soudu a zabavit jim majetky které si nakradli !!!!
  XXX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC