Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční investoři se vracejí do Řecka

Zahraniční investoři se vracejí do Řecka

25.02.2013 16:04, aktualizováno: 25.2. 16:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Obavy z nejhoršího možného scénáře v Řecku – vystoupení z eurozóny – ustupují a s nimi se vrací důvěra zahraničních investorů. Obnovená chuť vložit peníze do ekonomiky zkoušené několikaletou recesí, vysokou nezaměstnaností a drastickými výdajovými škrty by mohla signalizovat obrat v dluhové krizi země.

Potenciální kupce v levném Řecku láká všechno – od nemovitostí přes firmy až po akcie. Ve druhém pololetí loňského roku do burzy v Aténách ze zahraničí přiteklo 109 mil. euro. V lednu dorazilo dalších 27,6 mil. euro. Tyto peníze loni nejdůležitějšímu řeckému akciovému indexu pomohly k 33,4% nárůstu, čímž se Atény staly nejvýkonnější burzou v EU. Od začátku roku řecký trh připisuje 10,5 % a pohybuje se lehce nad 1000 body. Zůstává ale daleko za svým maximem 6355 bodů, kterého dosáhl před 12 lety.

Pozitivním signálem je také pokles výnosů řeckých dluhopisů a růst jejich hodnoty. Desetiletá státní obligace, která se před rokem prodávala za sedminu své jmenovité hodnoty, se nyní dá pořídit za polovinu jmenovité hodnoty. Výnosy propadly na úrovně z roku 2010, kdy země dostala první záchranný balíček. Poprvé za tři roky také začínají dluhopisy emitovat firmy, včetně bank.

Oproti stavu před šesti měsíci, kdy obavy z Grexitu ohrožovaly stabilitu globálních finančních trhů, se nálada investorů změnila k nepoznání. Navzdory prudkému poklesu příjmů státní kasy v důsledku hlubokého propadu hospodářství se vládě podařilo snížit rozpočtový deficit na 12,9 mld. euro, v souladu s cílem stanoveným mezinárodními věřiteli.

Záměr zvyšovat produkci v Řecku v příštích třech letech ohlásily společnosti Unilever, Henkel či Procter & Gamble. Unilever chce navíc do země přesunout výrobu části spotřebního zboží z Polska a západní Evropy. Velké korporace přitahují nízké mzdové náklady, které od začátku krize klesly zhruba o třetinu. Tabákový gigant Philip Morris International staví u Atén novou výrobní linku, jejíž výstup půjde hlavně na domácí trh, avšak počítá se i s možností exportu. 


 
„Investujeme v Řecku a nadále zemi považujeme za zdroj příležitostí pro umístění našich prostředků,“ tvrdí Richard Deitz, šéf hedgeového fondu VR Capital Group zaměřujícího se na nákup aktiv v krizových situacích. Konkrétní investice uvádět nechce, důvěra ve vládu a její schopnosti provést nezbytné reformy podle něj přitahuje další a další hráče.

Několik fondů soukromého kapitálu se přihlásilo do privatizačního tendru o loterijní společnost OPAP. Newyorská společnost NCH Capital od vlády nakoupila desítky kilometrů pláží na Korfu. Specializovaný fond Rhone Capital podal nabídku na koupi soukromého řeckého těžaře S&B Industrials, kterou majitelé zvažují.

Stabilizaci ještě nelze považovat za nezvratnou. Ekonomika by letos měla klesnout o 4,5 %, pátý rok v řadě. Nezaměstnanost dosahuje závratných 27 %. Devět z deseti domácností prožívá výrazný pokles životní úrovně. Tisíce firem letos čeká bankrot. Další vlna demonstrací a nepokojů by mohla ohrozit soudržnost koalice tří vládních stran. Rizikovým faktorem je také potenciální negativní vývoj v dalších problémových ekonomikách eurozóny, zejména v Itálii, Španělsku a na Kypru. Optimismus investorům nepřidává ani výhled na hospodářský vývoj eurozóny jako celku. Podle aktuálních odhadů Evropské komise by měl blok 17 zemí letos vykázat pokles HDP o 0,3 %. 

Velikost řecké ekonomiky se v období let 2008 až 2012 snížila o 20,1 procenta, uvedla dnes v pravidelném ročním hodnocení stavu ekonomiky centrální banka. Řecká ekonomika podle CB zůstane letos ještě v recesi, nicméně situace se pozvolna zlepšuje a nižší je i také hrozba, že Řecko bude muset odejít z eurozóny. Guvernér Provopulos také potvrdil, že příští rok už se ekonomika vrátí k růstu. 

"Riziko (finančního) kolapsu jsme překonali a vzdálená už je i hrozba odchodu z eurozóny. Postupně se navrací i důvěra," řekl guvernér. Vyzýval však vládu, aby pokračovala v reformách a plnění fiskálních cílů, na nichž se dohodla s mezinárodními věřiteli. "Není pochyb o tom, že rok 2013 bude rokem obtížným. Můžeme ale očekávat, že recese bude pozvolna slábnout a v roce 2014 začneme vidět pozitivní míru růstu HDP," uvedl Provopulos. Centrální banka očekává, že letos hrubý domácí produkt klesne o 4,5 procenta. Zvyšovat se bude i míra nezaměstnanosti, která je už teď na rekordních 27 procentech. Mezi mladými lidmi do 24 let je nezaměstnanost vyšší než 61 procent. 

Prozatím se investoři soustředí na dobré zprávy, například balík 49,2 mld. euro schválený v prosinci lídry eurozóny, který půjde na rekapitalizaci řeckých bank a na pokrytí státních výdajů. Lidé se přestali bát držet peníze v domácím finančním systému. Bankám se za posledního půl roku podařilo nashromáždit nové vklady v hodnotě 15 mld. euro. Finanční regulátor po 17 měsících odvolal zákaz sázek na pokles akcií.

(Zdroje: WSJ, ČTK, Bloomberg, EK)


Čtěte více:

Řecká ekonomika vybředá z krize, ukázal průmysl i plány firem
08.02.2013 12:56
Průmyslová výroba v Řecku se koncem roku po listopadovém poklesu znovu...
Řecká ekonomika zmírnila propad, nezaměstnanost na novém rekordu
14.02.2013 12:01
Řecká ekonomika v posledním čtvrtletí roku zvolnila meziroční tempo pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá
16:00Uber mění strategii: miliardové investice do robotaxi znamenají odklon od gig ekonomiky
14:40Další Muskova sázka na nemožné: Chce ovládnout trh výroby čipů, a to „rychlostí světla“
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data