Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB o HDP ve 4Q: Představuje riziko hlubšího útlumu ekonomické aktivity

ČNB o HDP ve 4Q: Představuje riziko hlubšího útlumu ekonomické aktivity

11.03.2013 13:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Vývoj ekonomiky byl ve srovnání s odhady České národní banky ve čtvrtém čtvrtletí nižší o 0,3 procentního bodu v meziročním a o 0,1 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. 

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesla o 1,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Ve zpřesněném odhadu to dnes oznámil Český statistický úřad. 

"Odchylka vývoje HDP od prognózy směrem dolů souvisela s vývojem zahraničního obchodu, který sice nadále přispíval k vývoji ekonomické aktivity kladně, avšak v mnohem menším rozsahu, než očekávala ČNB," uvedl Holub. 

Zveřejněné údaje podle něj tak představují riziko směrem k poněkud hlubšímu útlumu ekonomické aktivity. Podle prognózy ČNB by měla ekonomika v letošním roce klesnout o 0,3 procenta. "Ve druhé polovině roku 2013 však bude docházet k postupnému oživování. V příštím roce do značné míry odezní tlumící faktory z předchozích let a ekonomika vroste o zhruba dvě procenta," uvedl Holub.

Inflace byla nižší

„Únorová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,3 procentního bodu nižší,“ uvedl dnes ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Meziroční míra inflace v únoru klesla na 1,7 procenta z lednových 1,9 procenta. 

Odchylka prognózy ČNB byla nejvíce ovlivněna nižším než očekávaným růstem regulovaných cen. O něco pomaleji oproti prognóze v únoru meziročně vrostly i ceny potravin. Na vyšší inflaci pak působil méně výrazný meziroční pokles cen pohonných hmot, než ČNB předpovídala. 

"Zveřejněná data signalizují mírné protiinflační riziko stávající prognózy ČNB. Podle této prognózy jsou aktuálním zdrojem inflace daňové změny a postupně se zmírňující růst cen potravin, regulovaných a dovozních cen. Vývoj domácí ekonomiky má naopak na cenový růst tlumící vliv," uvedl Holub. 

Podle prognózy ČNB se celková inflace letos bude pohybovat kolem inflačního dvouprocentního cíle, po odeznění vlivu daní klesne v příštím roce mírně pod cíl.


(Zdroj: ČNB, ČTK)


Čtěte více:

Český HDP ve 4. čtvrtletí 2012: Rok a půl recese a stagnace
11.03.2013 10:36
Zpřesněná data potvrdila dříve uváděný výsledek: česká ekonomika v pos...
Spotřebitelské ceny v ČR v únoru: Opět benzín a nafta
11.03.2013 9:42
Index spotřebitelských cen se v únoru zvýšil o 0,1 procenta. Přispěly ...

Váš názor
 • vepříny a kravíny
  11.03.2013 15:37

  zejí prázdnotou. Co se tak uráčit a jít zase dělat. A jóóó, vy máte lepší nástroje, hecht... prodej dluhopisů... tak to jo :-)))
  Jesse
 • Pan Holub má zřejmě křišťálovou
  11.03.2013 13:50

  kouli. Zajímalo by mne, co by tak byl ochoten na tu svou prognózu dvouprocentního růstu v roce 2014 vsadit.
  JJa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC