Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad stavebnictví se v lednu zmírnil, sektor však zůstává ve značném útlumu

Propad stavebnictví se v lednu zmírnil, sektor však zůstává ve značném útlumu

15.3.2013 9:17, aktualizováno: 15.3. 9:48
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

 Stavební výroba zaznamenala v lednu další výrazný pokles. V meziměsíčním srovnání byla nižší o 4,4 procenta, meziročně o 9,3 procenta po téměř dvacetiprocentním propadu v prosinci minulého roku. Vliv počtu pracovních dní byl tentokrát neutrální. Ke zmírnění meziročního propadu pomohla srovnávací základna. Zatímco v prosinci byla relativně vysoká, v lednu už ne, neboť stavebnictví v lednu 2012 značně kleslo.

Průměrné teploty v lednu byly nad dlouhodobým normálem, ale přesto nižší než v lednu předcházejícím. Srážek bylo na druhou stranu meziročně méně. Vliv počasí na meziroční změnu produkce tak nebyl jednoznačně negativní. Mírně se mohl projevit vliv urychlení fakturace před přelomem roku kvůli zvýšení daní, což naznačuje zhoršení meziměsíční dynamiky ve srovnání s prosincem. Tento faktor ale nebyl tak významný jako mezi lety 2011 a 2012. Především tak jde o pokračování výrazného útlumu sektoru, který trvá už několik let. Výraznější míry poklesu stavebnictví začalo vykazovat začátkem roku 2009.

Lednový vývoj sektoru ovlivnilo negativně jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. První registruje meziroční pokles o 7,5 procenta, druhé o 15,3 procenta. Stavební sektor zaměstnává stále méně lidí - v lednu počet zaměstnanců znovu klesl a to o 6,2 procenta meziročně. Průměrná mzda dál roste, ovšem jen nominálně. Meziroční zvýšení o 1,6 procenta znamená po očištění o inflaci více jak jednoprocentní reálný pokles.

Počet stavebních povolení včetně povolení na byty v lednu rostl o 4,1, respektive 6,3 procenta. Jde o první růst od minulého ledna, spíše to však bude ojedinělé zvýšení než začátek pozitivního trendu. Počet zahájených staveb bytů v lednu meziročně spadl o 39 procent.


Váš názor
  • Sektor je v r..i
    15.3.2013 11:16

    Devastace sektoru se zastaví někde na cca 200 tis. pracovníků (jaký to rozdíl proti roku 2008 550 tis.). Nicméně jen předzvěst věcí příštích...
    Pibik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y