Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Citigroup (+3 %) zvedla zisk o 30 %. Pomohly akcie i prašivý dluh, vrásky dělá spotřebitel

    Citigroup (+3 %) zvedla zisk o 30 %. Pomohly akcie i prašivý dluh, vrásky dělá spotřebitel

    15.04.2013 14:22, aktualizováno: 15.4. 15:34
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Aktualizováno

    Výrazně silnými výsledky za první čtvrtletí roku překvapila třetí největší americká banka Citigroup jak na úrovni zisku, tak i příjmů. Akcie v premarketu amerického obchodování odpovídaly růstem o více jak 3 % nad 46  USD, v úvodu řádného obchodování přidávají 2 %. Od počátku roku do včerejška jsou výše o 13 %.

    Celkový čistý zisk Citigroup dosáhl v prvním čtvrtletí roku 3,81 miliardy dolarů či 1,23 USD/akcie v porovnání se ziskem 2,93 mld. USD či 95 centů na akcii ve stejném období loni. Banka jej tak meziročně zvýšila o 30 procent. Očištěný zisk na akcii 1,29 USD výrazně předčil očekávání trhu 1,17 USD.

    Také celkové příjmy banky jsou výsledkem 20,5 miliardy dolarů přesvědčivě vyšší proti 19,4 mld. USD dosaženým před rokem. V očištěné srovnatelné podobě dosáhly úrovně 20,81 miliardy dolarů při očekávání trhu pouze 20,17 mld. USD.

    Šéf banky Michael Corbat, pro kterého je 1Q13 prvním plných čtvrtletích ve funkci po převzetí kormidla od Vikrama Pandita, propouští a uzavírá některé méně efektivní či neefektivní pobočky ve snaze zlepšit provozní fungování banky a uspořit náklady. „Pro nás je kritické, aby Citigroup byla vnímána jako silná a stabilní banka a v tomto jsme učinili značný pokrok,“ uvedl Corbat po čerstvých kvartálních výsledcích. „prostředí zůstává obtížné a jsem si jist, že i ve zbytku roku budeme notně zkoušeni,“ dodal.

    Tržby z obchodování dluhopisů klesly o 3 % k 4,6 mld. USD, očekávání analytiků ale byla notně níže. Banka uvedla, že narůstá „sekuritizace produktů“. Investiční bankovnictví dosáhlo příjmů 1,1 miliardy dolarů, opět nad očekáváním analytiků. Úpisy táhly emise dluhopisů hodnocených v pásmu junk (meziročně růst objemu na 12,3 mld. USD z 10,6 mld. USD) i meziroční růst akciových úpisů i 23 % na 14,2 miliardy dolarů.

    Zmírnění nastartovaného růstu akcií v premarketu amerického obchodování až k 1 % šlo zřejmě na vrub číslům, která přišla o spotřebitelích. "Globální příjmy spotřebitelské divize jsou meziročně stagnující. Příjmy z nového byznysu byly negativně vyváženy pokračujícím oddlužováním zejména severoamerického spotřebitele," uvedla banka. Silné zůstaly přes pokles marží hypotéky, celkově divize meziročně vykázala stagnaci, mezikvartálně -2 %. 

    Citi Holdings, divize soustředící špatná a nechtěná aktiva, vykázala ztrátu 794 milionů dolarů po 1,02 mld. USD před rokem. Rezervy na úvěrové ztráty v divizi dosáhly 351 mil. USD.

    Banka Citigroup prošla bez výhrad nedávnými zátěžovými testy Fedu. Následně oznámila zpětný odkup akcií v rozsahu 1,2 mld. USD. Před rokem to přitom byla ona, které Fed zamítl plán zvýšit dividendu.

    Výsledky za 1Q13 jsou povzbuzením proti zaostání ve 4Q12 jak na úrovni čistého zisku tak i příjmů. Tehdy, o čtvrtletí zpět, banka reportovala v divizi globálního spotřebitelského bankovnictví (retail) celkové tržby mezikvartálně vyšší o 1 % a meziročně o 4 %, ale v divizi „Securities & banking“ mezikvartální zhoršení o 10 %, u akcií o 11 %.

    CEO Corbat po svém nástupu do banky v říjnu oznámil plán propuštění 11 tisíc zaměstnanců banky celosvětově, což odpovídá čtyřem procentům její celkové pracovní síly. Opatření má přinést roční úsporu až 1,1 miliardy dolarů. Banka také odchází z části neklíčových trhů. Opustila tak i část strategie expanze na trhy emerging markets, se kterou přišel předchůdce Vikram Pandit. Po 4Q12 analytici upozornili, že si management vytváří určitý prostor pro lepší výsledek a naplnění cílů v roce 2013. To by naznačovaly i současné údaje. Citigroup se i v předchozím čtvrtletí stala největším upisovatelem dluhopisů v kategorii "prašivých", tedy hodnocených pod "BBB-" stupněm od Standard & Poor's. Na čele vystřídala v tomto směru JPMorgan.


    (Zdroj: Citigroup, Bloomberg, CNBC)


    Čtěte více:

    Zátěžové testy Fed: Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley příliš nadšené kvůli dividendám?
    08.03.2013 8:33
    Velké americké banky s výjimkou finančního ústavu Ally Financial úspěš...
    Fed si není jistý JPMorgan a Goldman Sachs. Další banky chystají růst dividend a zpětné odkupy
    15.03.2013 10:48
    Nepříjemným terčem, na který ukázal Fed po výsledku amerických zátěžov...
    JPMorgan přes varování Fedu přišla s rekordním ziskem, zahájila výsledky amerických bank
    12.04.2013 13:29
    Klíčová americká banka JPMorgan Chase, na kterou s pochybnostmi ukázal...
    Wells Fargo po rekordním zisku zrychlí zpětný odkup. Akcie, kterých má nejvíc Buffett, přesto ztrácejí
    12.04.2013 14:25
    Největší poskytovatel hypotečních úvěrů v USA, Wells Fargo, jejímž nej...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
    11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - PPI, y/y